Kint sétáltunk, futkározott a kutya, majd arra lettem figyelmes, hogy remeg és amikor közelebb jött, azt láttam, hogy megnőtt a hasa, kemény. Bejöttünk, bent rohangál, zavarodott, fetreng, mi baja lehet? Nagyon aggódom érte! 4 hónapos keverék kölyök.
Milyen puffadás az, amitől egyik pillanatban még majd' elszáll a kutya, 5 perc mólva meg már semmi baja sincs?
Vigyázhatnál kicsit jobban is a kutyádra és nem ártana egy kis pénzt tartalékolni a váratlan állatorvosi kiadásokra is! Chip legalább van benne?
Nagyapádnak mondd meg, hogy kenyeret ilyen kicsi kutyának nem adunk.Gondolom, jó sokat kapott a kicsi.
A kenyér jól megpuffadt a gyomrában.
A tünetek
A gyomortágulás/gyomorcsavarodás jellemző tünetei között nagyon gyakran szerepelnek a következők (ám nem feltétlenül az összes). Arra mindenképpen számítson, hogy az első tünetek megjelenésétől kezdve sajnos NAGYON KEVÉS IDEJE marad, néha csupán percek, máskor néhány óra, arra, hogy megfelelő orvos kezéhez juttassa a kutyát! Ismernie kell a kutya minden rezdülését, hogy azonnal észre vegye, ha nem viselkedik a megszokott módon!
- A kutya hányni próbál, de általában nem tud. Ez 5-30 percenként ismétlődhet. Ez az egyik legjellemzőbb tünet. A „sikertelen hányás” azt jelenti, hogy vagy semmi nem jön fel a kutya gyomrából, vagy csupán hab és/vagy nyálka az eredmény.
- A kutya nem a szokásos módon viselkedik. Ez talán az egyik legkorábbi figyelmeztető jel, és lehet, hogy az egyetlen jel, ami csaknem bizonyosan elő fog fordulni a tünetek közt. Ilyen figyelmeztető jel lehet, ha a lakásban tartott kutya az éjszaka közepén – szokatlan időben - kikéredzkedik. Ha ez gyakori és sikertelen hányási kísérletekkel kombinálódik, a küszöbön álló gyomorcsavarodás nagyon is valós lehetőség lehet.
- A kutya nagyon izgatott és nyugtalan. Szintén az egyik legkorábbi figyelmeztető jel, és nagyon jellemző.
- A kutya „púpos” vagy „görnyedt” benyomást kelt. Nagyon gyakran előfordul.
- A kutya nem hallatja a megszokott bugyogó, és az emésztéssel kapcsolatos egyéb hastájéki hangokat. Ezekről fülünket az egészséges kutya hasára tapasztva szerezhetünk tapasztalatot, ilyenkor pedig hasonló módon figyelhetünk fel hiányukra. Ha ismeri ezeket a jellegzetes hangokat, akkor bármely más, a gyomorcsavarodásra figyelmeztető tünet esetén azonnal ellenőrizze meglétüket vagy hiányukat!
- A kutya hasa felpuffadt, kemény, feszes érintésű (dobhoz hasonló). A közkeletű „felfúvódás” kifejezés ellenére ez a tünet sokszor egyáltalán nem jön elő, illetve nem kifejezett.
- A kutya ínye sápadt, fakó, vagy abnormális színű. Kezdetben általában sötétvörös, később fehér vagy kékes színű.
- A kutya köhög.
- A kutya émelyeg, öklendezik, de hányni nem tud.
- A kutya erősen nyálzik, nyálát folyatja.
- A kutya ajkai körül habos nyálka látható, vagy ilyet hány.
- A kutya vizelni vagy üríteni próbál, de nem tud.
- A kutya szűköl, nyüszít.
- A kutya ide-oda ténfereg.
- A kutya a levegőt nyalogatja.
- A kutya búvóhelyet keres.
- A kutya az oldalát nézegeti, nyalogatja, vagy a hasi fájdalom vagy rosszullét más jeleit mutatja.
- A kutya nem fekszik le, esetleg le sem ül.
- A kutya szétvetett lábakkal áll.
- A kutya összegömbölyödik, esetleg más görnyedt testtartást vesz fel.
- A kutya apró kavicsokat vagy gallyakat próbál lenyelni.
- A kutya természetellenesen sokat iszik.
- A kutya erősen vagy gyorsan liheg.
- A kutya felületesen lélegzik.
- A kutya szájnyálkahártyája hideg.
- A kutya szemmel láthatólag gyenge, nem képes állni, vagy szétvetett lábakkal áll. Különösen a korai szakaszban jellemző.
- A kutya szívverése felgyorsult. A szívverés a gyomorcsavarodás előrehaladtával felgyorsul.
- A kutya pulzusa gyenge.
- A kutya összerogy, eszméletét veszti.
Heveny gyomorkitágulás a nagy mennyiségű eleség hirtelen felhabzsolása következtében jön létre. A nagy mennyiségű, erjedésre hajlamos gabonafélék vagy kutyatápok etetése a betegség kialakulásának veszélyét növeli. A gyomor kiürülésének lassulása, a fokozott gázképződés és a gyomorbeli nyomás fokozódása a gyomorfal ellazulását idézi elő. A kutya az etetés után nem sokkal nyugtalankodni kezd, hasa hirtelen kitágul. Jó jel, ha hány, mert ezáltal a gyomormegterhelés rendszerint meg is oldódik. A súlyos, életveszélyes helyzet akkor alakul ki, ha ebben a tele gyomrú kutyát intenzív mozgásra késztetik és valamely hirtelen testhelyzetváltozás, ugrálás, hempergés következtében a gyomor megcsavarodik. A gyomorcsavarodás azért a nagytestű kutyafajták betegsége, mert ezekben a fajtákban a gyomorkitágulás, a szerv falának ellazulása és a gyomorürülés lassú. A csavarodás (amely rendszerint jobbról balra irányul és általában 90-180ş-os) a nyelőcső hasűri szakaszán spirális köteg képződésével és az epésbél kezdetének szögbetörésével veszi kezdetét. A gyomorfalban, a lépben és a hasnyálmirigyben, valamint a májban futó erekben vérpangás alakul ki. A folyamat a vérkeringés összeomlásában csúcsosodik ki. A betegség súlyosbodásában fontos tényező a gyomortartalomban endotoxinok keletkezése és felszívódása.
Gyomorcsavarodására az etetés után nem sokkal, főleg az azt követő séta, játék, ugrándozás után fellépő bágyadtság, gyengeség, rosszullét, öklendezés, nyálzás utal. Az állapot rosszabbodása olyan hirtelenül és előtte teljesen egészséges kutyán áll elő, hogy a tulajdonosban mérgezés gyanúját kelti. A felfúvódás súlyos, a hasfal térfogata hatalmasan megnő, a hasfal dobszerűen feszes (a has tenyérrel ütögetve kongó hangot ad), egyre súlyosbodik a vérkeringési és légzési elégtelenség (gyenge és szapora a kutyapulzusa). Kezelés nélkül a kutyarövid időn belül elpusztul. A betegség különben is jellemző tünetei mellett a gyomorcsavarodás diagnózisát megerősíti, ha a gyomorszondát nem lehet levezetni a gyomorba.
A legfontosabb feladat a shock azonnali megszüntetése (a vérgáz-analízis alapján kiválasztott infúziók és gyógyszerek beadása). A beteg megmentésére csak azonnali műtét nyújt némi kilátást, de az utókezelés is fontos a teljes gyógyuláshoz. Tudni kell azt is, hogy ugyanannak a kutyának többször is lehet gyomorcsavarodása, ezért fokozott hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre (főleg az etetés vonatkozásában).
Vajon olvastok ti?
Leapadt a hasa a kutyának. A sok kenyér megerjedt a gyomrában hirtelen. Kölyöknél amúgy is minden etetés után pocak lesz. Aztán szépen eltűnik és jöhet a következő kaja.
Milyen gyomorcsavarodásról írtok?
Gyomorcsavaros kutyánál csak rosszabbodik az állapot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!