Póráz nélküli séta?
A kutyusom szeretném póráz nélkül sétáltatni. Csak annyi a probléma hogy szinte a vérében van a csavargás. Póráz mellett szépen jön csak szeretnék vele labdázni is de félek hogy elszökik. Olyan mint a villám és falunk lakunk tele van minden kukoricával és nagyon szeret benne rohangálni, de félek hogy elmenne.
Viszont mikor haza hoztuk (biciklivel voltunk) igaz hogy a kukoricában ment de hívtam és jött velünk nem hagyott el minket.
Mégis most valahogy félek elengedni nagyon hozzám nőtt már nem szeretném véletlenül sem elveszíteni.
Hogyan mennyek biztosra a behívásánál?
Hogyan kezdjem tanítani?
Az úgy nem lenne jó hogy ha elengedem és elmenne messzebbre akkor vinnék egy sípoló játékot és ha megnyomom visszajönne (mindig jön ha hallja hogy valami sípol), meg dicsérném és megjutalmaznám?
Vagy klikkerrel tanulja meg?
Ha van valami jobb módszer ami hatásos kérlek írjátok le!
# 30 jól leírta. Ez egy nagyon összetett dolog, így neten keresztül nem tudunk rámutatni a kutyádra, hogy "na, láttad azt a fél másodperces mozzanatot, ez most ezt vagy azt jelenti". Sok embernek ez tényleg megy ösztönből és nem kell külön tanulnia, de akinek nem megy, azoknak neten keresztül nehéz más konkrét tanácsot adni azon kívül, hogy "szabályok, kiváltságok, dominancia, jutalmazás és büntetés". Úgy meg főleg lehetetlen, hogy nem ismerjük a konkrét kutyát. Ami az egyiknél jól működik, az a másiknak lehet, hogy annyira sok, hogy teljesen össze törik tőle.
Igaz, hogy azt írtam, hogy adott esetben hasznos lehet a hosszú póráz, de azt is írtam, hogy önmagában nem biztos, hogy elég. Tudni fogja a kutyád, ha nincs rajta, és ha jön egy olyan inger, ami a fölül írja az épp kialakulóban levő tekintélyedet, akkor lőttek az egésznek. 20 méteres pórázon meg nehéz felszabadultan játszani és szaladgálni a kukoricásban. :)
Nyilván én is azt mondanám legszívesebben, hogy mindenkit szakember tanítson, az a legjobb. De tudomásul veszem, hogy nem ideális világban élünk, néha a részmegoldásokra kell koncentrálni, mert az egészet nem lehet neten rendberakni.
Valahol utálom ezt a tévémáguskodást, amit itt kénytelenek vagyunk néha levágni, mindenkivel másfél-két órát legalább el tudok csevegni egyetlen problémájáról (anélkül, hogy a kutyához hozzányúlnék), mert én is a tekintélyre lyukadok ki mindig. De erre itt nincs lehetőség sajnos. Utalgatni lehet, meg szakirodalmat ajánlani, de a személyes konzultációt semmi nem helyettesíti. De azért megpróbálom belőle a legjobbat kihozni, hogy a kérdezőknek valami haszna is származzon a tapasztalataimból.
Alexandra
A tükör módszer mindent a hármas egységre alapoz. Ezek a viszony rendezése, a tanítás és az életmód.
Az első a viszony rendezése. Ez a gazda 3 kiváltsága, vagyis a gazda (a domináns egyed) privát területének határa, az "ez az én dolgom" és a közös akció irányítása.
A privát terület határa az, hogy akár csak a falkában, a dominánsabb egyedhez csak engedélyjel vagy felszólításra léphet be az alacsonyabb rangú. Mikor pl. egy kutya bevédi a fekhelyét, elmorogja magától az embert/másik kutyát, verekedésbe kezd, ha a másik eb oda megy hozzá, ezt a kiváltságot állítja fel. Ezt tudni kell a gazdinak is felállítani.
Az "ez az én dolgom", hogy vannak olyan cselekedetek, amiben az alacsonyabb rangú egyed nem vehet részt. Ilyen az evés és ha a gazda elmegy dolgozni. De ilyen pl. a fűnyírás, a szerelés is, amik veszélyesek lehetnek mind két félre, ha a kutya is beszáll. Ez történik akkor, ha a kutya bevédi a kajáját, labdáját, ha elszökik, stb. Ezt is fel kell tudnia állítani a gazdinak. Erre használjuk többek között a japán vacsorát.
A közös akció irányítása pedig az, hogy mindig a gazdának kell kezdeményeznie, irányítania és befejeznie az akciót. Ide tartozik a póráz fegyelem, a behívás, stb. És akkor állítja fel ezt a kutya, ha mondjuk megtagadja a behívást vagy egy ismert vezényszót, húz, haza rohan, elcsavarog séta közben, stb. De tökéletes példa erre az is, mikor egy kutya ostromolja a gazdát, hogy dobja el a labdát. Ha a gazdi elhajítja, akkor a kutya kezdeményezte a közös akciót. Apró dolgok, de mind mind a kutya szemében azt mutatják, hogy emelkedhet a sorrendben. Ezt nevezik pozíció pont vadászatnak. :)
A második, a tanítás, itt pozitív büntetést, negatív megerősítést nem használunk. A klikker csak pozitív megerősítéssel dolgozik (esetleg negatív büntetéssel). Sajnos bizonyított, hogy a hagyományos tanítás elemei, mint a fekvésnél a földre szorítás, ültetésnél a segg lenyomás, pórázon lábnál követésnél a vissza rángatás, helyben maradásnál a drasztikusabbnál drasztikusabb megoldások (egyet személyesen is láttam, mikor földbe szúrt karikán áthúzták a hosszú pórázt, gazdi elment kb. 20 m-re, kutya feküdt, mikor felkelt, jó erősen megrántotta a gazdi a pórázt, a kutyát ez visszarántotta a földre. Szörnyű volt hallani, hogy sírt szerencsétlen állat fájdalmában.) Ezek mind passzívvá teszik a kutyát, jó esetben. Rossz esetben előfordul félelem, stressz, olykor agresszió is.
Az életmódhoz az ösztön szintű, fizikai és szociális lefárasztás tartozik. Terelés, apport, akár vadászat, ÖV, nyomkövetés, agility, frisbee, flyball, mantrailing, stb.
ma 11:44
Mi köze a feladatoknak a vezérséghez?
A "feladatok" végrehajtása egy közös játék eredménye, ahol is bizonyos mozdulatokat bizonyos szóra megcsinálva a kutya pozitív megerősítést kap. Ezáltal rögződik benne, hogy pl az ül szóra leteszi a popóját, mert a következménye számára kellemes lesz. Akár dicséret, akár jutalomfalat, akár labda, stb formájában.
Köszönöm mindkettőtőknek :)
Engem leginkább a kíváncsiság hajt, hogy milyen ez a módszer, de persze még sokat kell fejlődnünk, tanulnunk :) Fokozatosan, de eddig szerencsére sikerült majdnem mindenre megoldást találni :) Ha mezőn vagyunk, nem megy távolabb tőlem a kutyám 20-30 méternél, ott van egy láthatatlan vonal, mindig megáll és bevár. Azt nem tagadom, hogy városi környezetben, kutyás parkokban még vannak gondok a behívással, ezen még dolgoznunk kell, de pl. ugyanez mezőn már sokkal jobb, valószínű azért, mert mozgásban vagyunk és nem akar elveszíteni, vagy nemtom... Dominancia gyakorlatokat én is (mi is) csinálunk egyébként, szerintem jók :)
Szóval én nagyon sajnálom, hogy itt nincsenek ilyen sulik. Ha jól tudom, tükörsulikban szabadon folyik az oktatás is, ugye?
Igen, minden szabadon történik. Értelem szerűen a póráz fegyelemhez kell csak póráz, de máshová nem. Minden foglalkozáson van játék, amiben a kutya-gazdi párosok egyenként bizonyítanak, ekkor ha még nem tudja addig maga mellett tartania a kutyát a gazdi, a póráz szintén javasolt. (Középfokon elvárás már, hogy addig a kb. 10-15 percig, míg sorra kerül a páros, nyugodtan, szabadon maradjon a kutya a főnök mellett.)
Ha jól emlékszem, középfokon már egyáltalán nem is használtunk pórázt.
Köszönöm! :)
Tudtok esetleg olyan fórumot ajánlani, ahol a tükörsulis gazdik a felmerülő problémákat kérdés-válasz formájában beszélik meg, ki-hogyan csinálná és mit javasol? :)
Japán vacsora mit takar?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!