Póráz nélküli séta?
A kutyusom szeretném póráz nélkül sétáltatni. Csak annyi a probléma hogy szinte a vérében van a csavargás. Póráz mellett szépen jön csak szeretnék vele labdázni is de félek hogy elszökik. Olyan mint a villám és falunk lakunk tele van minden kukoricával és nagyon szeret benne rohangálni, de félek hogy elmenne.
Viszont mikor haza hoztuk (biciklivel voltunk) igaz hogy a kukoricában ment de hívtam és jött velünk nem hagyott el minket.
Mégis most valahogy félek elengedni nagyon hozzám nőtt már nem szeretném véletlenül sem elveszíteni.
Hogyan mennyek biztosra a behívásánál?
Hogyan kezdjem tanítani?
Az úgy nem lenne jó hogy ha elengedem és elmenne messzebbre akkor vinnék egy sípoló játékot és ha megnyomom visszajönne (mindig jön ha hallja hogy valami sípol), meg dicsérném és megjutalmaznám?
Vagy klikkerrel tanulja meg?
Ha van valami jobb módszer ami hatásos kérlek írjátok le!
köszönöm a válaszokat!!!!
Nekünk van másik kutyánk is aki tökéletesen behívható, póráz nélkül nem megy el. Nálunk született (hiba volt de nem bántuk meg) és nem is kellett tanítani a póráz nélküli sétára. Se hosszú pórázzal, se semmivel. Csak levettem róla és jött.
Most pedig szerintem nem menne el ő sem, de még is bennem van az hogy ő egy kistestű kutya és már 4-5 éves.
Már próbálgattam hogy leteszem a pórázt a földre és meglátjuk hogy elmenne e. Nem ment el de nagyon félek le sem veszem róla a szememet mert elég közel van az út és itt úgy hajtanak mint valami rakéta.
A behívásnak a klikkerhez semmi köze sincs, ezért nem is említettem. Lehet használni, persze, szokták is, de nem ezen múlik a dolog.
Ami a falkavezérséget illeti, a tükör módszer ezt így nem használja. Az ember családban él, nem falkában, így erről nem is beszélhetünk. Az ember ösztöneit tekintve nem is képes falkavezérként működni, nem így alakult ki, ettől függetlenül még jóval a kutya fölött áll a sorrendben. Ha falkavezérként viselkednék én, a rokonaimnak nem lenne döntési jogkörük, nem lenne beleszólásuk semmibe, csak és kizárólag azt csinálhatnák és akkor, amit én mondok. Az enyém lenne minden kiváltság és elnyomhatnám a "falkát" tökéletesen. A család közel sem ilyen, ott mindenkinek meg van a maga döntési jogköre, szabadsága. Még a kutyának is, normális esetben egy igen kis szinten.
De a sorrendről mindig is szó volt. Évszázadokkal ezelőtt a pásztorok, vadászok is a helyes sorrend kialakítására, a tekintélyre törekedtek, csak épp nem fogalmazták meg ezt maguknak. Szükségük volt erre, hogy a kutyáikkal biztonságban együtt élhessenek és dolgozhassanak. Évezredekkel ezelőtt szintén ez volt a jellemző. Egyes nagy tudású etológusok szerint a kutya úgy alakult ki, hogy az ember átvette a vezetést a falkában, így képes volt irányítani az egyedeket, képes lett arra, hogy elérje, tökéletes biztonságban tudjon élni a farkasokkal.
Az más dolog, hogy csak az előző században kezdtek el rangsorról és tekintélyről beszélni és komolyan gondolkodni, de ez mindig is jelen volt a kutya és az ember viszonyában.
Valóban "tükrös vagyok", de ez nem egy újkeletű dolog. Volt élet ez előtt is, jól is működött azoknál, akik ösztönösen tudták mi a teendőjük. Most is működik, csak a városi emberek ilyen irányú ösztönei már nem mindig működnek, ezért lehet nekik segítség, ha számukra is érthetően, tanulhatóan van megfogalmazva a "módszer". De most nem is ez a lényeg.
Mivel új kutya és ráadásul nem is kölyök, ezért amíg nem alakul (alakítassz) ki benne erős kötődést, addig inkább ne kísérletezz a teljesen szabadon engedésével. Erre valóban jó a hosszú póráz, mert azzal tudod tanítani anélkül, hogy kockázatot vállalnál. (Bár ebben a helyzetben nem sok értelmét látom ilyesmire tanítani.) Viszont közben a parancsszavak tanításánál is fontosabb a tekintély építés és a kötődés kialakítása, mert amíg ezek nincsenek meg, adddig nem fogod tudni elhagyni a hosszú pórázt sem. Szóval én fordítva csinálnám, először jönne a kötődés és a tekintély, utána viszont lehetne neki akármit tanítani, amihez már se hosszú, se rövid, se semmilyen póráz nem kellenne.
A nálatok született kölyökkel azért nem volt gondotok, mert a kölykök alapból mennek a falka után, nem kell őket erre tanítani, ez a túlélési ösztönük. Azután mire a csipája kinyílik, addigra a kötődés szinte biztosan megvan, a tekintély meg remélhetőleg megvan. Felnőttként oda került kutyánál általában ezeken külön dolgozni kell.
Nekem is van most egy 8 hetes kölyköm, kapásból póráz nélkül kezdtük a sétát. A póráz csak néha kerül rá per percre, hogy szokja, vagy ha olyan helyen vagyunk, ahol veszélyes lenne neki anélkül.
köszi a válaszokat!!
Pórázzal sétáltattam az udvaron hogy szokja a dolgot. És mivel mindig a nyomomban volt minden hova vittem (mamája nélkül) szerintem is ezért volt könnyebb tanítani őt.
Tükörsuliban hogy tanítják, milyen módszerekkel érj el tekintélyt a kutyáknál?
Nem tudom megnézni, mivel nincs a közelemben, de érdekelne...
Az egészre, nem kell ebből etológiai kiselőadást keríteni, falkavezérség alatt mindketten ugyanazt értjük, a kutyával szembeni tekintélyt és felsőbbrendűséget, csak én egy szót használok rá, te meg több soron át részletezed... :)
Még mindig érdekelne amúgy egy konkrét módszer, tényleg. Szóval hogy mit tegyen a gazda, ha nem a hosszú póráz és nem tanfolyam.
akumi:
az előző hosszú mondókájában azt mondta a másik válaszoló hogy erre JÓ a hosszú póráz.
De én is inkább módszerekre lennék kíváncsi nem pedig a falka vezérségre. (vagyis hasznos dolgokat írtál le de én speciál nem erre vagyok kíváncsi)
Kötődési tréninggel, dominancia gyakorlatokkal a helyes viszonyt helyre kell rakni, a természetes gazda iránti függőséget ki kell alakítani a kutyában, ezzel el lehet érni, hogy ne menjen el messzire a gazdától, ne csavarogjon el a séta során. Már ekkor nagyfokú javulás következne be a behívás terén. Meg kell találni a kutyához illő megfelelő büntetést. Lehet, hogy elég csak egy keményebb rászólás, lehet, hogy szemmel verés, megtolás, meghajtás kell. Akár falkából kizárás, bár ez ide nem használható. A megtoláshoz, meghajtáshoz nem kell a kutyát előzetesen begyűjteni, mint a kizáráshoz, földre szorításhoz. Az gond, hogy ezeket a technikákat meg kell tanulni, hogy mit kell figyelni a kutya kommunikációjában, hogy kell reagálni bizonyos esetekkor, hogy valóban büntetés legyen belőle, amitől az adott viselkedés csökkenni fog, elmúlik.
Egyébként már az is nagy segítség, ha valaki csak kívülről végig nézi a tanfolyamokat. Az elméleti tudást megszerzi, ez ingyenes, és látja, hogy hogyan, milyen módon fejlődnek a résztvevő gazdák és ennek következtében a kutyák. Ebből le lehet szűrni annyit, hogy a saját kutyájával tisztázza a viszonyát. Igaz, nem kap közvetlen segítséget az oktatóktól, de ha pár tanfolyamot végig hallgat, már egy átfogó képe lesz a módszerről, technikákról. A szerzett tapasztalatok, látottak alapján tud alkotni egy képet, hogy a saját ebéhez hogyan kell felnőnie. Sok tükör iskola egyébként is javasolja, hogy ha valaki bizonytalan az iskola választásban, nézze végig a tanfolyamokat, persze ingyenesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!