Hogyan érjem el, hogy nagyobb legyen a távolság közöttünk?
Nem kell nagyobb távolság, olyan nincs, hogy mopst közelebb vagyok a kutya felett, most kevésbé engedelmeskedik, de majd ha távolabb leszek, akkor jobban :) Vagy van elég tekintélyed a szemében az adott feladat végrehajtatásához, vagy nincs.
Első körben igen, kérdezd meg a suliban a kiképzőt, hogy hogyan és előreláthatólag mikor fog eredményre vezetni az a módszer, amit használ, és mit tegyél az alkalmi süketsége ellen. De ha nem lenne kielégítő válasza, leírom, hogy én mit gondolok erről.
A lényeg, hogy mindig csinálja meg, amire utasítottad, mégpedig első szóra. Ha többször szólsz neki, azzal csak arra tanítod, hogy nem kell elsőre megcsinálnia semmit, csak a harmadik, ötödik, tizedik parancsszóra kell engedelmeskednie, mert addigra pöccensz be. Behíváshoz használj hosszú pórázt, szólj neki és azonnal ránts rajta egyet (nyilván a kutyának megfelelő erősséggel, nem letépni kell a fejét, csak annyira megrántani, amíg egyet-kettőt lép a megfelelő irányba); ha megáll vagy másfelé indul, akkor is, és ezt egészen addig gyakorold, amíg ő gyorsabban elindul, mint ahogy te rántasz, és útközben sem lesz szükség a pórázra tízből tízszer. Vagy ha például leülteted, és nem ül le (gondolom ismeri már a feladatot), szintén a kellő erősséggel lenyomod a fenekét és ha kell, felhúzod hozzá a nyakörvét. Tanításhoz ez már elavult módszernek számít, de itt csupán az ismert feladat végrehajtatásáról van szó, és sosem lesz tekintélyed előtte, ha ő döntheti el, mikor csinálja meg a feladatot és mikor nem. Egyszer szólsz, aztán nem hagysz neki más választást.
És félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy ezt agresszíven, katonásan, a kutyának fájdalmat okozva kell csinálni. Higgadtan, kedvesen, "tanító üzemmódban", mégis ellentmondást nem tűrően. Ha elfogadod a lehetőségét, hogy nem fogad szót, azzal máris adtál neki egy kiskaput. Amint elvárod tőle az engedelmességet minden helyzetben, engedelmeskedni fog.
"Nem kell nagyobb távolság, olyan nincs, hogy mopst közelebb vagyok a kutya felett, most kevésbé engedelmeskedik, de majd ha távolabb leszek, akkor jobban"
A falka szerkezete hierarchikus. Van első, második, harmadik, negyedik, ötödik, ....., huszadik hely. A falkában második, harmadik helyet betöltő állat rangos helyen van, még vezetőnek számít, nem is tartozik akkora fegyelemmel a főnök felé, nagy a jogköre a döntés hozatalban és egy esetleges hiba, baleset során nagy eséllyel pályázhatnak az alfa címre. :) A 20., 19. viszont a végén állnak a sorrendben, omegák, jelentősen kevesebb döntési joggal rendelkeznek, viszont sokkal több tisztelettel viseltetnek az alfa pár felé. Ezt nevezik távolságnak.
Egy példa: Ha hívod a kutyádat és ő közben elkezd szaglászni, elcselleng jobbra-ballra és csak nagy sokára, lassan, több kitérő, mókus és nyúl vadászat után, órák múlva érkezik be, az azt jelenti, hogy nem tekint téged eléggé fölötte állónak. Teljesíti ő amit te kérsz, de hát ugye ez azért nem olyan fontos, hisz ő végtére nem tartozik akkora fegyelemmel. Jellemzően az ilyen kutyát ha elemezzük, úgy a 3-4. helyre lehetne berakni. Viszont ha növeled a távolságot dominancia gyakorlatokkal, szabályokkal, kiváltságokkal és a kutya lecsúszik mondjuk a 15. helyre, akkor számára már szent lesz minden mondatod, számára te leszel A Főnök. Ott már olyan tekintélyed lesz a szemében, hogy ugrik, ha csak valamit kérsz tőle. Így világos, mire gondolt a kérdező? Minél nagyobb a távolság, vagyis te minél közelebb vagy az alfa pozícióhoz ő pedig az omega állapothoz, annál jobban fog téged tisztelni, annál inkább átadja neked az összes döntést, annál inkább irányítod te ténylegesen, minden mozzanatában a falkát és őt is. Annál kontrollálhatóbb lesz a kutya.
ma 18:40
Nem semmi ez a nyakatekert tudományos magyarázat .
Ha ebből a kérdező le tudja venni, mit is tehet úgy, hogy a kutyája megfelelően hallgasson rá, meghajlok előtte :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!