A kutyának most jó vagy nem jó a lépcsőzés?
Jó, ezt kistestűekre m,ondják, de most mi lenne a kül9önbség kis és nagytestű között?
A kutya egy ragadozó állat, elég erős a testfelépítése viszonylag rugalmas a gerince.
Miért okozna már neki gondot, ha fel-le mászkál a lépcsőn?
Vagy ez csak egy urban legend?
A kutya háziállat. Már egyáltalán nem olyanok a kutyák, mint mondjuk 1000 évvel ezelőtt. Vagy 2000, mert van olyan kutyafajta, amelyik 2000 éves. A kezdetekben még kommunikálni sem tudtak az emberrel. A kutyaugatás például a háziasítás és az emberrel való együtt élés eredménye. Tudni illik a farkasnak egyféle ugatása van, az is inkább vonyítás. A kutya ezzel szemben nagyon sokféle ugatásra lett képes amiatt, hogy tudjon kommunikálni az emberrel. Egy kísérlet szerint az kutyatartók 99 %-a meg tudja állapítani, hogy a kutyája egy-egy ugatással mit szeretne elérni, illetve mit jelez nekünk, azt hogy éhes, vagy sétálni szeretne, esetleg hisztizik, vagy idegen jelenlétét jelzi, megijedt valamitől...stb.
Egy etológia által készített vizsgálat:
Ketrecbe raknak egy falat ételt, a farkas nézegeti, megpróbálja kikaparni onnan, majd az örökké tartó próbálkozás után lefekszik és nézi a falatot a végtelenségig.
A kutya ezzel szemben megpróbálja kiszedni, nem sikerül és utána ránéz az emberre, felveszi a szemkontaktust, és jelez felénk, hogy az adott problémát nem tudja megoldani, segítsünk neki. Ugyanígy a kölyökkutyák, akik még nem is tanulták el ezt a viselkedést, már eleve benne van a kutyák ösztöneiben az emberrel való kommunikálás. Nagyon jó volt nézni ezt a kísérletet.
A farkasok és kutyák közti különbségek megmutatkoznak a testbeszédükben, a viselkedésükben, a kommunikációjukban, sőt a táplálkozásukban is. Egyébként is egy Tacskó mennyire hasonlít egy farkashoz? Semennyire, persze, hogy egy Tacskónak nem szabad lépcsőznie. Egyébként ez a lépcsőzés nem vonatkozik a nagyobb testű kutyákra tudtommal, bár nagytestűeknél is vannak olyan mozgásfélék, amiket kerülni kell, vannak olyan fajták, akiket nem szabad futtatni a csípőjük miatt, van, amelyik nem úszhat hideg vízben az izületei miatt. stb.
Ez azért van, mert a kitenyésztések során olyan gének alakították a kutyák külsejét, amik a betegségekért is felelősek. Tehát az a gén, ami az Argentín dog fehérségét adja, az a gén felel a süketségért. Vagy a benyomott arcú kutyák azért szenvednek gyakran örökletes szem/fog/légzőszervi megbetegedésekben, mert ugyanaz a gén felel a benyomott arcért, ami a betegségekért is. Ezért van az, hogy még a legjobb tenyésztőknél is előfordulnak ilyen örökletes betegségek a szűrésektől függetlenül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!