Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valami segítséget tudtok...

Valami segítséget tudtok szopornyica ellen egy németjuhász kutyának?

Figyelt kérdés
Van egy 8 éves németjuhász kutyám és valószínű h elkapta a szopornyica betegséget. Már olyan tünetek vannak nála h pl: a talpa kemény lett, gyenge, nem akar enni, a fogai eltompultak és lehet azért nem eszek.

2012. máj. 5. 13:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt Te állapítottad meg, vagy orvos?

Mi lenne, ha orvosnak megmutatnád?

Ezek a jelek nem szopornyica.

2012. máj. 5. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
66%
Az orvos talán fog tudni.... Ez a betegség még egy fiatal kutyát is megvisel, nemhogy egy 8 éveset.... Sajnálom a kutyát, mert ha rendesen oltattátok volna, akkor nem merülne fel a lehetőség, hogy ilyen betegsége lehet....
2012. máj. 5. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
68%

a szporornyicának nem sok oköze van a talpához. Sőt semmi.

Oltott egyáltalán? Vidd dokihoz,ő majd megmondja mi a baja.

2012. máj. 5. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

"A szopornyica (distemper) a kutya és rokonai többnyire hevenyen lezajló, néha elhúzódó lázas betegsége, amely főleg a légutak és egyéb nyálkahártyák hurutos gyulladásában, és idegrendszeri, ritkábban bőrtünetekben jelentkezik."

A kutyád nem szopornyicás, ellenben állatorvosi kezelésre szorul. De ne valami falusi lódoktort hívj hozzá, mert az maximum belenyom egy vitamininjekciót és reménykedik a csodában, hanem vidd be egy jól felszerelet állatorvosi rendelőbe.

2012. máj. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Azt az orvos mondta h szopornyicája van mert van egy ritkább verzió ami a talpárnákat meg a fogakat támadja.


Szopornyica tünetei

Általában hevenyen zajlik le a betegség, azaz meglehetősen gyorsan. Kezdetben hirtelen felugrik a láz 41°C-ig, majd átmenetileg csökken, ezt követően ismét emelkedik. Tipikus esetben savós orrfolyás, kötőhártyagyulladás alakul ki. A beteg étvágytalanná, kedvetlenné, elesetté válik. Az orr- és szemváladék gennyessé válik, a szukák elvetélhetnek, előfordul, hogy a szaruhártya kifekélyesedik, a csarnokviz elfolyik. Hasmenés, torokgyulladás, hányás alakulhat ki.


Idült esetben általában a tappárnák és az orrtükör megkeményednek, repedezetté válnak ("kemény talp betegség"), vagy a központi idegrendszer megbetegedésére utaló tünetekkel találkozhatunk (rángógörcs, bénulások, tompultság).

2012. máj. 5. 14:54
 6/12 anonim ***** válasza:
53%

Akkor gondolom, kezeli is az orvosod.

Házi praktikák nincsenek , sajnos.

Bár, ha évente megkapta idáig a kombinált oltását, nem kellene ilyesminek előfordulnia.

2012. máj. 5. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Na, akkor az orvos tudja is, hogyan kell kezelni. Ha meg nem tudja, vidd másik orvoshoz.
2012. máj. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ha kis korában be lett oltva vagy már egyszer elkapta akkor nyugi már nem fog 8 évesen ilyen betegségbe beleesni.

Amúgy a szopornyica jelei saját tapasztalatból mondom, hogy nem ezek a jelei mert az enyém is elkapta. igaz hogy csak a 100%ból 10% éli túl.


Tünetek: meg a hasa, habosat hány, nem eszik nem iszik és nagyon sovány lesz. Az enyém is 2 hétig nem evet inni is 2 naponta egy kortyot és túlélte.

2012. jún. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
megy a hasa bocs....
2012. jún. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 tanyo válasza:
100%

Mi sajnos most estünk át szopornyica fertőzésen. A hozzászólást okulás képpen írom mindenki számára, választ nem várok rá.

A fertőzést menhelyről kihozott kölyök kutyákkal vittük haza, akiket úgy adtak oda nekünk betegen, hogy tudták van három másik kutyánk.

Természetesen nem a kölyök kori immunizáláson felül az éves emlékeztető oltásokat nem kapták meg.

Ennek az oka csupán annyi, hogy vidéken még a mai napig is az a tévhit, hogy felnőtt kutya a szopornyicát nem kaphatja meg.

Hát ez hatalmas tévedés!!!

A kölykökkel kezdeném, három kölyök volt egy kb 4,5 hónapos palotapincsi/tacskó keverék testvérpár egy kan és egy szuka, valamint egy kb 3 hónapos tacskó.

A tünetek amikor kikerültek a menhelyről megfázásos tünetek voltak, taknyosság, köhögés. A telepen a kérdésünkre, hogy fertőz-e természetesen nem volt a válasz.

Így a három kölyök hozzánk került, ekkor kezdődött a kb 6 hetes álmokfutás a halállal.

Természetesen végig állatorvosi kontroll alatt voltunk.

A kölykök tehát már betegen érkeztek, erős megfázásos tüneteket produkáltak mindannyian. Köhögés, taknyosság étvágytalanság, láz. Eleinte magas láz, 40 fok körüli.

Ez a láz később alább hagyott.

Kicsit visszajött az étvágyuk is, de ettől függetlenül fecskendővel tápláltuk, itattuk mindhármat, egy hét után infúzió bekötésére is sor került a kicsiknél a folyadékpótlás miatt.

Általánosan elmondható, hogy minden igyekezetünk ellenére rohamosan romlott az állapotuk, egyedül a pincsi szukánál tapasztaltunk javulást.

A kis tacskó szukánál kb 1 hét után jelent meg a hasmenés, először víz állagú, később krémesebb állagú lett, de friss vér jelent meg benne, hol lencsényi, hol 10 forintos nagyságú.

A kis tacskó 2 hét után pusztult el vasárnap délután keserves kínok között szenvedett ki a kezeim között görcsös fájdalmak között sikongatva /az állatorvos nem ért rá/.

A pincsi tesók úgy tűnt javulásnak indultak, azonban a kannál egy epilepsziás roham jelentkezett fejrázás, nyáladzás formájában, ami kb 6-8 percenként jelentkezett nála. Az orvos adott neki nyugtató injekciót, ami pont ellenkező hatást váltott ki nála, mert iszonyatosan felszaladt a pulzusa és gyakorlatilag egy 8-10 órás görcsrohamot kapott. A roham másnap reggelre elmúlt ugyan, de a kutyát onnantól kicserélték, gyakorlatilag élő halott lett. Minden korábbi életkedve eltűnt, egy kicsi géppé vált ami evett-ivott, jött-ment de már soha többé nem volt önmaga. Nála az idegrendszeri tünetek egy hét alatt annyit erősödtek, hogy el kellett altatni. Az egyik mellső lába elkezdett rángatózni, ami addig fokozódott, hogy végül a kutya már nem tudott közlekedni, rendszeresen elborult, végül már nem tudott átfordulni sem. Ekkor kapott még egy rohamot, illetve fájdalom jeleit mutatta nyüszögött, sírt. Ekkor elvittük az orvoshoz aki elaltatta.

A kölykök közül egyedül a pincsi keverék szuka maradt életben, ő ugyan lassan, de folyamatosan javult, erősödött, a szervezete jól reagált a kezelésekre, erősebb volt az immunrendszere a többinél.

Szerencsére nála semmilyen idegrendszeri tünet nem jelentkezett.


Most rátérek a saját kutyáimra egy 4 éves kuvasz kan, egy 4 éves mudi kan, egy 5 év körüli yorkshire terrier kan.

A betegség tüneteit kb 1 hét után kezdték produkálni, először a kuvasznál jelentkezett erős nyáladzás. Kb egy nap múlva láz és étvágytalanság a kuvasznál és a mudinál is.

Hamarosan megjelentek a légúti tünetek, köhögés, taknyosság, majd a lágy széklet.

A kuvaszt és a mudit kb 1 hét után infúzióra kellett tenni a folyadék pótlása miatt.

Eleinte eszegettek pár falatot minden nap, azonban a kuvasz később sem nem ivott, sem nem evett.

Összesen három hétig nem evett a szerencsétlen, 1,5-2 hétig nem is ivott. Természetesen egy 100 ml-es fecskendőből napi szinten etettük Calopet-tel kevert főtt hússal rizzsel, immunerősítővel, illetve naponta 2x500 ml infúziót kapott.

Sajnos minden igyekezetünk ellenére elkezdett gyengülni, majd megjelentek nála is az idegrendszeri tünetek, először a mellső láb rángatózása majd később a hátulsó testrész részleges bénulása.

Eleinte fel tudott tápászkodni, de később annyira leromlott az állapota, hogy már maga alá piszkított.

Próbáltuk mozgatni, törölközőt tettünk a mellkasa és az ágyéka alá, hátha javul valamit a mozgása, de sajnos nem így történt. Időközben állatorvost is váltottunk, de ő sem volt képes csodát tenni. Három hét alatt annyira leromlott a korábban jól táplált erős nagy kutya állapota, hogy el kellett altatni őt is.

A mudinál nem jelentek meg idegrendszeri tünetek, ő szintén gyorsan javult, szerencsére ő túlélte.

A yorkie-n jelentkezett a legkevesebb tünet, nagyon gyengén köhögött, taknyos nem volt, láza is csak enyhe kb két napig, ő is rendbe jött.


Összesítve amit a neten találni cikkeket a szopornyicáról, kb 1 hét a lappangási ideje, lázcsipke jellemzi, vagyis eleinte magas láz. Ekkor kezd a vírus dolgozni a vérben, elkezd dolgozni az immunrendszer.

Ezután lemegy a lázuk. Az immunrendszer a szopornyicával harcol, viszont nem tud harcolni a kutyában egyébként meglévő baktériumokkal szemben. Ekkor jelentkezhet a torok gyulladás, tüdő gyulladás, taknyosság, köhögés, a szemen kötőhártya gyulladás (erősen csipásak, nagy gennyes csipák), a béltraktus megbetegedése (hasmenés).

Ha az idegrendszeri tünetek megjelennek, akkor gyakorlatilag elveszett minden eddig befektetett energia, a kutyus el fog pusztulni.


Az orvosi kezelésről annyit kell tudni, hogy a fertőződést követően 48 órán belül be kell adni nekik szopornyica szérumot, ekkor még van esély arra hogy megelőzzük a vírus pusztítását, később már csak a kutyus immunrendszerében bízhatunk.

Azt figyeltem meg, hogy a közepes és kis termetű felnőtt kutyák elég nagy számban le tudják győzni a betegséget, a nagytestűeket könnyen bedarálja a vírus, illetve a másodlagos fertőzések.


A következtetést mindenki vonja le magának, én elvesztettem a legkedvesebb barátom a tájékozatlanságom miatt, holott egy egyszerű évenként ismétlendő megelőző védőoltással ami egyébként a veszettség elleni oltáson felül kb 2500,-Ft-al növeli a költségeket.


Egyébként azt sem értem, ha ez ilyen halálos ragály miért nem teszik ezt is kötelezővé a veszettség mellett.


Akinek meg erre nincs pénze ne tartson állatot.


A tudást mindenki magáévá teheti az interneten a tapasztalatom megosztottam mindenki okulása képpen.


Javasolom mindenkinek a megelőző védőoltást!!!!!!!!!!!!

2013. máj. 6. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!