Semmit. Egy nagy marhaság. Tenyészteni lehet jól vagy rosszul. Olyan hogy "túl" nincsen. Értelmetlen és értelmezhetetlen. A tenyésztés lényege, hogy a természetes szelekciót kiegészítve esetleg kikerülve saját igényeinknek megfelelően alakítsuk egy faj tulajdonságait. A kutyák esetében ez ugye jó sok ágon folyik, ezért van annyi különböző fajta. Az ember felelőssége, hogy mivé alakítja ezeket az állatokat, és ha jól csinálja, akkor a létrehozott egyedek szépek, egészségesek lesznek. Ha rosszul, eszetlenül, felelősség és megfelelő tudás nélkül, akkor torz, beteges, emberi gondoskodás nélkül életképtelen állatok születhetnek. Vannak kutyafajták, ahol már nagyon gyakori az ilyesmi, köszönhetően a felelőtlen szaporítóknak és azoknak a leendő gazdiknak akiknek az igényeit igyekeznek kielégíteni ezek az emberek. Az ilyen kutyákra mondják, hogy "túltenyésztett". Gondolom azért, mert olyan jól hangzik. Meg ezzel jól lehet érvelni a fajtaspecifikus tenyésztés ellen és a keverékek mellett. Ha mindenki felelősségteljesen kiszűrné az alkalmatlan tenyészállatokat és nem hozna le tőlük almot, akkor mindig csak a legjobbak, legerősebbek, legszebbek párosodhatnának (mint a természetben) és nem romlana az állomány minősége. Azután ott vannak azok a fajták, ahol tudatosan törekednek a természetellenes tulajdonságok kialakítására, ami megint csak az emberi butaság határtalanságát bizonyítja.
2009. jún. 3. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
2/10 anonim válasza:
Kedves 23:06!
Engedd meg, hogy picit vitatkozzam Veled.
Azt hiszem pl: az Angol Bulldog sajnos túl van tenyésztve nincs olyan a fajtát szerető és értő tenyésztő a Földön aki egészséges almot tudna lehozni belőlük.
Az én olvasatomban a túltenyésztett = olyan amely bár kedvelt és eredetileg hasznos küllemű fajta de mára már egészségileg súlyosan károsodott egyedeket lehet produkálni...
2009. jún. 3. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
3/10 anonim válasza:
Értem én, de ez azt jelenti, hogy valahol elbaszták a tenyésztését. Nem "túl", hanem "rosszul" csinálták és ez lett a végeredmény. Nekem nyelvtanilag van bajom azzal, hogy "túl". Egyszerűen bántja a fülemet, úgy érzem, hogy nem ide való. Nem vagyok nyelvész, nem tudom megmagyarázni miért, de így érzem.
2009. jún. 3. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
4/10 anonim válasza:
Kedves első! Van egy jópár kutya, akit nem a szaporítók tettek tönkre, hanem a kedves tenyésztők alkottak meg! Amelyek már szaporító nélkül, a legjobb tenyészetben is csak császárral tudnk szülni, nme kapnak levegőt, kiesik a szemük stb... Félreértés ne essék, tenyésztő párti vagyok, csak nem értem hogy minek kell ilyen fajtákat létrehozni hogy szenvedjenek, aztán meg a szaporítók felkapják őket, és mégjobban szenvednek. Sajnos az ember önző, neki nem jó az ami van...
2009. jún. 3. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
5/10 anonim válasza:
Vagy szerinted például az egyik példában említet angol buldog a szaporítók miatt lett császor, és levegőért kapkodó? Nem a tenyésztők alakították így?
2009. jún. 3. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
6/10 anonim válasza:
*császáros akart lenni az a szó.. :D
2009. jún. 3. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
7/10 anonim válasza:
Első vagyok. Az utolsó mondatom így szólt, csak biztosan elkerülte a figyelmeteket:
"Azután ott vannak azok a fajták, ahol tudatosan törekednek a természetellenes tulajdonságok kialakítására, ami megint csak az emberi butaság határtalanságát bizonyítja."
Ez nem (csak) a szaporítókról szól, hanem a tenyésztőkről (is). Szóval nem írtam olyat, hogy kizárólag a szaporítók tehetnek róla. Mindenki tehet róla, aki ilyesmivel foglalkozik és akár szándékosan, akár véletlenül akár tudatlanságból helytelenül szelektál.
2009. jún. 3. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
8/10 anonim válasza:
Tehát ha jól értelmezem az első válaszadót, a túltenyésztést inkább helytelen szelektációnak kellene nevezni.
2012. jún. 22. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
9/10 anonim válasza:
bocs, helytelen szelektálást akartam írni.
2012. jún. 22. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
10/10 anonim válasza:
Ha zavar a nyelvtaniság, akkor a szó jelentését határozzuk meg abból az irányból, hogy a kutyák szelektálásakor túlzottan a tenyésztő elképzelése az irányadó, nem pedig a fajta életképessé alakítása és fenntartása. Magyarán túlságosan "tenyésztett", mint természetes.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!