Milyen szempontból jobb egy kutyának, ha ivartalanítva van? Jobb-e egyáltalán BÁRMILYEN szempontból? Inkább szukáról van szó.
A Magyar Állatorvosi Kamara
Szakmai, Továbbképzési és Oktatási Bizottságának
állásfoglalása
az ivartalanítás kérdésében
(A Cerberos Állatvédő Egyesület
MÁOK elnökéhez intézett kérdései alapján)
Kérdés: Szükséges-e akár a kan, akár a szuka kutyáknak életükben párosodniuk?
Válasz: Nem.
Kérdés: Szükséges-e bármilyen okból a szukáknak életük során legalább egyszer elleniük?
Válasz: Nem.
Kérdés: Okoz-e bármilyen formában jellembeli, magatartásbeli változást a szukák és kanok ivarérés előtti és ivarérés utáni ivartalanítása?
Válasz: Igen, kedvező változásokra számíthatunk.
A korai (6 hetes - 3 hónapos korban elvégzett) és az ivarérés előtti (3-6 hónap között elvégzett) ivartalanítás esetén a viselkedési problémák pl. agresszió, elkóborlás stb. kialakulásának valószínűsége minimális, míg az ivarérés után elvégzett ivartalanítások esetében jelentős lehet. A korai és ivarérés előtti ivartalanítás hatására az ivartalanított egyedek kölyök kora „megnyúlik”, a kölyökre jellemző viselkedés (pl. játékosság) a nem ivartalanítottakhoz viszonyítva hosszabb ideig tart.
Kérdés: Okoz-e elhízást az ivarérés előtt vagy után végzett ivartalanítás?
Válasz: Nem feltétlenül. A gazdán múlik. Az ivartalanított eb hajlamosabb az elhízásra, a takarmány energiatartalmának 20-30 %-os csökkentésével az elhízás megelőzhető.
Kérdés: Van-e hatással az ivarérés előtt, illetve után végzett ivartalanítás az ivar és járulékos szervek daganatos megbetegedéseinek kialakulásában?
Válasz: Igen, határozottan jótékony hatása van az említett megbetegedésekre ill. azok megelőzésére. Mind a korai, mind az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatban elmondható, hogy a méhbetegségek, a tejmirigy daganat, a herebetegségek kialakulásának valószínúsége gyakorlatilag nulla, a prosztata megbetegedések kialakulása minimális. Az ivarérés utáni ivartalanítás is jelentős pozitív hatással van az említett megbetegedések kialakulására, sőt egyes betegségek (prosztata, cukorbetegség, stb.) kezelésében az ivartalanításnak is nagy szerep jut. A nemi hormon függő végbélnyílás környéki daganatok előfordulása mindhárom módszerrel megelőzhető vagy csökkenthető.
Kérdés: Milyen hatással van az ivarérés előtti vagy utáni ivartalanítás az álvemhesség kialakulására?
Válasz: Az ivartalanított szukáknál álvemhesség nem fordul elő.
Igen jobb!
Meg kímélheted sok betegségtől és méhdaganattól.
Az enyémnek biztos, hogy jobb. Tele volt cisztákkal mindkét petefészke.
Azóta nincs tüzeléses hiszti, nincs álvemhesség, nem kell aggódnom a ciszták, és a méhgyulladás miatt.
Szóval miért ne lenne jobb?
a másik indokomat elmagyarázni nem tudom amíg az ember nem látja maga szemével. besétálsz egy sintértelepre, szemébe nlzel a sok sovány, szomorú, beteg keverék kutyának. ha ott sem fogalmazódik meg benned h miért kell ivartalanítani, minden nem szűrt, törzskönyves, tenyésszemlés kutyát akkor semmilyen indok nem fog meggyőzni a helyességéről.
engem nem zavar ha valaki nem ivartlaníttatja a kutyáit, csak ha NEM igazi, bejegyzett kennelnévvel rendelkező szaporító kiskutyékat gyárt, miniyorkikat, meg extramini kutyákat.
Januárbam találtam egy kutyát, csak az illatosút fogadta be. 2 éve is egy tacsit, őt befogadtam, most februárban hozott haza a párom egy vészesen lesovényodott és kiszáradt 3 hónapos kis kopót. ők már jó helyen vannak, de szted hol van az alom többi kiskutyája? én mindig arra gondolok h 1 db kutyusnak segítettem. vastaps. de mi van a másik öttel??
Saját tapasztalat, hogy igen, méghozzá nagyon sok szempontból.
- első sorban betegségeket előzöl meg vele
- álvemhességet kerülöd el (és az álvemhesség által kialakuló betegségeket)
- nálunk baj volt h a kutyámra állandóan másztak a kanok, és őt ez nagyon zavarta, agresszívan lépett fel ilyenkor velük szembe - ez teljesen elmúlt
- nincs fölöslges, felelőtlen, véletlen, akármilyen.... szaporulat - ma már a felelős és kultúrált állattartás alapja az ivartalantás (tőlünk nyugatabbra) - az egyetlen módja h gátat vessünk a menhelyeken tengődő, sínylődő kutyák hadának...
Nekem meg soha többet a büdös életbe nem lesz ivaros kutyám (se kan, se szuka)
Életem első kutyája 4 évesen (!!!) pusztult el ivarszervi daganattól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!