Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Vannak egyedek, amelyeknek az...

Vannak egyedek, amelyeknek az ŐV megtanítása a zsákmányszerző ösztönre alapszik?

Figyelt kérdés
Mit jelent ez,mi lesz a különbség a védőösztönre alapozott és a zsákmányszerző ösztönre alapozott kutyák eredménye között?Melyiket,milyen egyedeknél használják?
2011. júl. 28. 11:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

a leglényegesebb különbség, hogy a védős kutya éles helyzetben is harapna, a zsákmányos meg leszaladna a térképről.

IPO munkavizsgán ma már a zsákmányos alapú kutyák is átmennek (pl. van már 3-as vizsgás border collie is), de egy versenyen már azért figyelik az ösztönváltásokat is.

szolgálatos járőrkutya meg nem is lehet védő nélkül.

vannak fajták amikben mindkét ösztön ott van aktívan, és vannak ahol csak az egyik vagy a másik dominál. a klasszikus őrző-védőzésnél elvben mindkettőt egyszerre építik, gyakorlatilag egy jó segéd a csak zsákmányos kutyát is felépíti - mint írtam, akár IPO szintre is. de egy mondioringhoz pl ez kevés.

2011. júl. 28. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a szakszerű választ.Iskola előtt,egy 1.5-2 éves kutyánál,egy laikus,egy gazda meg tudja állapítani,hogy melyik ösztön a domináns a kutyájánál?Van valami tiszta,elkülöníthető jele egyiknek-másiknak,vagy ezt csak kimondottan az iskolában veszik észre,gyakorlatozás közben?
2011. júl. 28. 12:12
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

hát, hogy őszinte legyek én is csak nagyon-nagyon az elején vagyok ennek. tanulok, és próbálom elsajátítani azt a látásmódot, amit a "nagyok". nem tudok egyértelmű jeleket írni, részben azért sem, mert ugye nem értek hozzá annyira, meg ezek nagyon összetett dolgok... ahogy a hozzáértő ismerősöm mondta "ilyenkor bezöldül a kutya szeme" :) nyilván nem szó szerint, de mikor láttam ezt a jelenséget élőben, akkor értettem, hogy hogy érti. és láttam azt a megmozdulást is, amire utóbb mondta, hogy "na, most meg tudtam volna magam haraptatni vele".

persze vannak egyértelmű kutyák, pl. kaunál, ázsiánál ritka az, amelyikben van zsákmányosság, nem kertelnek: nekik a segéd kell és nem a kar, ahogyan pl. egy labrador is megfoghatja a kart, de a segédet nem bántaná.

azt tudom még javasolni, hogy ha ilyesmit szeretnél látni, hogy zsákmányos vidit keress border collie-val vagy hasonló fajtákkal, amik fajtajellegükből adódóan nem támadnak embert, védőset meg pásztorkutyákkal, azok meg 90% bizonyossággal nem mutatnak zsákmányosságot. ösztönváltásos videóhoz meg keress rá mondioringre. IPO videókból meg versenyek felvételeit keresd. de a legjobb az lenne, ha találnál egy jó segédet (ritka, sajnos), akivel el tudnátok beszélgetni erről, illetve fel tudná mérni a kutyád ösztönkészletét.

2011. júl. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem kerül olyan helyzetbe , akkor szerintem nincsen észrevehető jele.Egyébként meg ugatásból is pl. meg lehet állapítani (főleg a saját kutyádnál, másénál csak egy idő után) , hogy öv alatt melyik ösztöne az erősebb.Egyébként meg öv alatt derül ki inkább véleményem szerint , mert előtte nemigazán van a kutyának esélye használni a védő ösztönét mondjuk.

Egyébként egy full zsákmányos kutya nem hinném hogy megcsinálna egy bátorság próbát , míg egy jól felépített védőösztönös kutya igen.

2011. júl. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát ha ismered a kutyádat, akkor azért tudnod kell, hogy mennyire védőöszönös, vagy mennyire zsákmányos.

A védőösztönös viselkedésben általában van morgás is, esetleg vicsorgás. A védőösztönös kutya simán állja a szemből nyomást gyakorló segédet, és esetleg ugatja is.

Idegen kutyán én marha nehezen látom, direkt ezért szoktam nézegetni az ÖV-t a sulin, mert marha érdekes, hogy olyan pillanatok alatt mennyi minden történik, amit én nem értek :)

2011. júl. 28. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek.A farkcsóválás munka,ugatás közben lehet egy irányadó esetleg?Pl. az én kutyám,ha valakit ugat,borzasztóan csóválja a farkát,s az idegen ugatását is hamar félbehagyja.
2011. júl. 28. 12:40
 7/11 A kérdező kommentje:
Ha kiderül,hogy pl. csak a zsákmányszerző ösztönre lehet alapozni,érdemes ŐV csinálni egy ilyen egyeddel,vagy inkább más,pl.agility, vagy másfajta sport felé irányodjunk?
2011. júl. 28. 12:47
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a jó segéd felépíti a védőösztönös viselkedést a zsákmányból. Kis konfliktusba teszi a kutyát, amit a kutyának meg kell oldania a zsákmányért cserébe, minden egyes védőösztönös megmozdulásnál megerősíti a kutyát azzal, hogy ilyenkor riadtan elszalad előle, stb.


Meg szerintem jó segéddel ÖV-zni mindenféleképpen érdemes akár csak azért is, hogy jobban megismerd a kutyádat. Azért ott egy teljesen más ösztönhelyzetben kell megtanulnotok együtt dolgozni, mint amivel a hétköznapokban találkoztok. Egyszer kell meglátnod, hogy mennyire akar menni csinálni a kutyád, és totál rákattansz.

Én pont most láttam csivavát ÖV-n kedden, teljesen el voltam ájulva. Az a kis semmi kutya olyan büszkén szaladt a zsákmányával, hogy öröm volt nézni!

2011. júl. 28. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Csupán zsákmányösztönből is lehet öv-zni , de én ezt inkább csak zsákmányjátéknak nevezném.Egyébként meg nem minden kutya alkalmas (még az erre a célra használt fajtákban is előfordul) védőösztönös öv-re , ez is nagyon sok mindentől függ.Csak példaképp ha mondjuk otthon újsággal vagy akármivel rácsaptál már a kutyád orrára mert rossszat csinált és ettől ő megijedt, akkor a kutya megjegyzi ezt a mozduloatot és mikor a segéd az ostorral hadonászik simán megijed tőle is a kutya (láttam már ilyet) , és ezt a félelmet nagyon nehéz kinevelni a kutyából , sőtt van hogy nem is lehet.
2011. júl. 28. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"Szerintem a jó segéd felépíti a védőösztönös viselkedést a zsákmányból."


így van. a teljesség kedvéért hozzátenném, hogy attól, hogy a védőösztönös viselkedést mutatja, attól még nem "nő ki" a védőösztöne.


a csak zsákmányos kutyával is jó játék az őrző-védő, ha a kutya élvezi, akkor szerintem érdemes maradni vele. csak tényleg legyen jó a segéd.

2011. júl. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!