Mi a véleményetek ennek a honlapnak a ringdresszúra leírásával?
A honlap még elég lepukkant, de éppen handlert kerestem, amikor egy ismerősöm mutatta, hogy nagyon részletesen le van írva a ringdresszúra azon a honlapon, a szerkesztő tapasztalataiból. de nem nagyon értek hozzá szerintetek helyesen mutatja be lépésről lépésre? Plusz még láttam is hogy a szerkesztő elvállal felvezetést szerintetek írjak neki?
Én teljesen máshogy tanítom a ringdresszúrát de elviekben ez is működhet...
vannak nagyon jó junior handlerek akik nem kérnek sokat szerintem kiállításokon őket kellene megkeresned. Illetve a városligetben szokott lenni ringresszúra gyakorlás amit Schlosser Attila az ország egyik legjobb handlere tart. A netboard kiállítási topicjában szokták hirdetni. Milyen kutyád van? (ez fajta függő is, hogy hogyan kell beállítani)
Ti hogy tanítjátok?
Szerintem a póráz has alat átcsúsztatást úgy gondolta , hogy amíg meg nem tanulja a kutya, azért egy profi csak nem tanácsolja azt hogy kiállításon is ezt csinálja.
Óriás schnauzer, szóval télleg a profikra bíznám.
Nem tudom ki lehet ez, aki a honlapot szerkeszti, de az én véleményem az, hogy ha valaki ilyen tapasztalt kutyás, az miért nem írja ki legalább a nevét, vagy miért nem rak ki pár képet, amin handlerkedik? Így egyáltalán nem lehetsz benne biztos, hogy olyan profi az illető, a honlap minősége is hagy némi kívánnivalót maga után. Nagyon sok elismert handlert ismerek és teljesen biztos vagyok benne, hogy egyik sem alkalmaz ilyen módszereket.
Leírom neked, hogy én hogy tanítom a ringdresszúrát. Most épp egy weimári vizslát képzek ezzel a módszerrel, pár alkalom után rengeteget fejlődött, na meg a saját 7 hónapos colliemat is így képeztem, aki már 4 hónapos korában úgy állt és mozgott a ringben mint egy igazi profi.
A jó handling alapja az, hogy a kutya csak a handlerre figyeljen bírálat alatt. Először azt próbálom elérni egy kutyával, hogy különböző szagok és ingerek (többi kutya, emberek) között is rám koncentráljon. Egy kutya, ami szaglászik, össze-vissza kapkodja a fejét a ringben nem túl szép látvány. Gyakorlásnál jó kapcsolatot alakítok ki a kutyával, játszom vele, simogatom, de ügyelek arra, hogy mindig megmaradjak irányítói szerepben. A kiállításokon a győzelem titka a felszabadult, vidám, magabiztos kutya, el kell érni, hogy az egész kiállításosdit játéknak fogja fel, szívesen menjen be a ringbe. Mert egy unott, bizonytalan kutyával semmit nem fogsz elérni legyen bármily szép is.
Második lépésként megtanítom egy helyben állni, közben nagyon sokszor jutalmazom, ha álló helyzetbe kerül már adom is a jutalomfalatot, ahogy kezd rájönni a dologra növelem az időt, amelyet állva kell töltenie. Ha már elértem azt, hogy fél percig nyugodtan meg tud állni a kutya, elkezdem hozzászoktatni, hogy párhuzamosan beállítom a lábait a fajtára előírt szögellésben. Ezt a legtöbb kutya elég jól tűri, viszont ahhoz, hogy ne zavarja, ha a hátuljához nyúlok, elengedhetetlen a kutya és köztem lévő jó kapcsolat.
Én szeretem az úgynevezett free handlinget is alkalmazni, amikor a kutya magától beáll a kívánt pozícióba a handler előtt, ezt a bírók is szokták szeretni, viszont sajnos ez sem kivitelezhető minden kutyánál, illetve nem mutat jól minden fajtánál.
Visszatérve erre a has alatt póráz nevezetű módszerre, nagyon kétlem, hogy ezzel szépen be lehetne állítani a kutyát. Én ellene vagyok kutya tanításánál bármiféle kényszer használatának, eddigi tapasztalataim azt mutatják, hogy ilyen módszerrel nem nevelhető jó kiállítási kutya. A kutya félni fog, nem fogja jól érezni magát állás közben, ha fájdalmat okozol neki, felhúzza majd a hasát, úgy fog állni, mint akit seggbe rúgtak. Ugye mondanom sem kell, hogy egy ilyen kutyával sem fogsz nyerni, hiába nem ül le a ringben, borzalmas látvány egy erőszakkal kényszerített kutya kiállításon.
A mozgás is nagyon fontos része a felvezetésnek. A felvezetőnek meg kell találnia azt a tempót, amikor a kutya se nem vágtat, se nem poroszkál, hanem tempósan üget mellette. A kutyának nem szabad megfeszíteni a pórázt, felszabadultan, boldogan kell szaladnia. Ami nagyon látványos és főként a BIS ringben kedvelt mozgásforma, az az, amikor a kutya a felvezető előtt fut kicsit hosszabbra engedett pórázzal, viszont ez is csak tökéletesen engedelmes kutyáknál kivitelezhető.
Úgy gondolom őrző-védő fajtánál még fokozottabban igazt, hogy a handler kifogástalanul kell, hogy tudja kontrollálni a kutyát, ezért jól nézzétek meg, kinek a kezébe adjátok a kutyátokat. Még kiállítás előtt javasolt találkozni egy-két alkalommal a kiszemelttel, hogy a kutyával össze tudjanak egy kicsit szokni és titeket se érjen majd meglepetés a kiállításon.
Mennyi idős a kutyád? Fiatalabb korban könnyebb hozzászoktatni a beállításhoz, kiállításokhoz. Kan/szuka? Van vágva füle/farka? Van-e már bármi kiállítási tapasztalata? Engedelmességgel hogy álltok? Milyen a viselkedése más kutyákkal, emberekkel?
Hát nem tom... lehet hogy magam fogom inkább felvezetni, vagy valami ismert handler.
vagy mint az egyik válaszoló írta, megkeresem és megnézem hogy dolgozik a kutyámmal. Az a legbiztosabb.
Theia:talán kicsit túlzol, nem? annyira nincsenek drasztikusan durva módszerek ebben, ha jobban átolvasod. Sokat emlegeti benne a pozitív megerősítést, és a játékot. meg nincs sok különbség a két módszer között.
vanyy: nem értem hogy miért kell a kutyát gyötörni ha egyszer nem tk-s.
szerintm legalábbis azért nem írja ki a nevét, mert komoly érdeklődőket vár vagy még az is lehet hogy nem akarja, hogy rajta csámcsogjanak az esetleg jobb kutyások, nem tom.. ha valakit komolyan érdekel, úgy is ír neki és ha megkérdezik, biztosan küld referenciákat.... de ez is csak egy tipp. Łehet hogy egy kezdő fiatal felvezető akinek van érzéke hozzá
na mindegy annyira nem izgat, de lehet hogy írok neki egy emailt, hogy miújság.
9 hónapos, schnauzer, szuka
Ó látom bekerült pár kifejezésem és ötletem a szövegbe, ami eddig nem volt benne, így már valóban nincs sok különbség a két módszer között... Talán te vagy a szerkesztő, kedves kérdező és így próbálod népszerűsíteni magad?
"Fogjuk úgy fel a ringdresszúra tanítását, mint egy jó szórakozást, játékot. A kutya ne legyen feszült, ideges, hanem felszabadult és játékos, különben akármilyen szép, nem fogunk vele jó eredményt elérni."
ugyanezt írtam le
"Akkor lesz tökéletes a beállás, amikor már pórázzal a kezedben elé is tudsz menni és nem mozdul el, szépen figyel. Ez az ún. "free" módszer. Mindig az adott fajta standarjének megfelelően állítsd be a kutyát."
no comment
Szerintem ez nem túl korrekt dolog, sajátként tüntetni fel más ötleteit.
Na hát így könnyű...
Ezzel nem népszerűsítetted magad, csak elég jól beégtél.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!