Amerikai Staffordshire Terrier edzés?
7 hónapos korában már lehet az Amerikai Staffordshire Terrier kutyámat edzetni?
Milyen gyakorlatokat lehet vele végezni, ami erősíti őt a futáson kívül?
Állitólag egy éve korától érdemes vele komolyabban doglalkozni, mert addig még nagyon játékos.
Futtasd sokat, úsztasd, meg lógasd, az nagyon jó, erősiti az állkapcsát is.
Egy eves kora elott semmikeppen se terheld.Olyan ez,mintha egy 15 eves gyereket lezavarnal sulyt emelni.Az izuletei meg fejlodesben vannak.Max kocogj vele,de azt is vigyazva.
1-1,5 eves koratol lehet nekikezdeni a komoly edzesnek.
Első: futni néha szoktam vele mert azt tudom még hogy kicsi ahhoz, lógattam is már de azzal nagyon óvatosan csináltam
és egy kérdés: az úszásra hogyan lehet rászoktatni mert van nagy medencénk is meg van a közelben tó is?
Második: egszer voltam vele futni focipályán akkor is 2 körnél többet nem bírt, amúgy sétálni szoktam vele meg 1 héten 1-2-szer bicikli mellett óvatosan futtatni
7 hónaposan még csak az edzések "ceremóniáját" tanulja meg. azt, hogy mikor leveszem a szögről a hámot, akkor dolgozni fogunk, és ez neki milyen jóóóóóó :)
hogy pontosan mihez kezdetek, az attól is függ persze, hogy milyen célra edzel a kutyával. ha IPOs dolgokat szeretnétek tanulni, akkor vagy keresni kell egy ügyes segédet, vagy nemes egyszerűséggel egy kutyaiskolát, ahol segítenek megmutatni miről is szól a dolog. ha agilityt, flyballt vagy hasonló csapatsportokat akartok űzni, akkor megint csak kutyasulit kell keresni.
ha bicajozni, futni szeretnél a kutyáddal, vagy súlyt húzatni, akkor azt megtaníthatod neki magad is.
a 7 hónapos kor már teljesen jó a szoktatáshoz (sőt, azt lehet már korábban is), de a terhelést még ilyenkor nem szabad elkezdeni! most még tanuljon meg sétálni (a súlyhúzó kutyáink is tudják, hogy sétakor nem szabad húzni), szocializálódjon, illetve ismerje meg az edzés metódusait.
először is bemelegítünk. mindenféle (komolyabb) fizikai igénybevétel előtt kell ilyen fajta felkészítés a kutya testének, ezt kihagyni nem szabad. a bemelegítés lehet laza futás, labdázás, és hasonló hancúrozások. ezzel már "bekapcsoltuk" a kutyát, nemsokára tudni fogja, hogy ha az edzés helyére értek, akkor móka lesz, és ő maga fogja indítványozni a melegítést! utána lehet belekezdeni a választott foglalkozásba. ha bringázni szeretnétek, akkor először elengedve legyen a kutya, csak 1-2 km-t menjetek laza tempóban. meg kell tanulnia a kutyának, hogy a bringa elé kerülni fáj (szóval célszerű egyszer-kétszer finoman elütni), hogy ilyenkor nincs szimatolás, mert akkor lemarad, viszont az egész mekkora buli :)
ha futni akartok, akkor már első alkalommal tehetsz rá hámot, bemelegítés után szintén 1-2km laza futás, ha leáll szaglászni, akkor valamilyen paranccsal (pl. gyerünk), ránts bele a pórázba, és ha húzva elindul, akkor dicsérj rá. akkor sem kell vele többet futni, ha 2km után még buzog benne a tettvágy, ne legyen kifárasztva. az irányokat és a megállítást pedig első alkalommal lehet tanulni. a vadról való leállítást érdemes azonnal elkezdeni és szigorúan fellépni, mert nagyon veszélyes lehet ha nagy sebesség mellett fordul ki vadat űzni...
ha a súlyhúzás érdekel, akkor először érdemes láncos edzéssel kezdeni. ezt nyakörvvel is lehet csinálni, egy súlyosabb lánc kell hozzá (kb 1kg), szintén bemelegítés után a kutya nyakába kötni, és a lábai közt a lánccal vezetni. nem kell, hogy látványosan nehéz legyen neki, először még úgyis csak az edzés mikéntjét tanulja. lassan, fokozatosan lehet még láncot hozzáadni, de 5kg-nál ne legyen több a nyakában. ezzel megtanulja a helyes súlyhúzó testtartást és egyben izmosítja is. kicsit hasonló eredményt ad a súlyozott nyakörv, az annyiban különbözik, hogy nem készteti a kutyát a húzó testtartásra. ezután kell beszerezni egy súlyhúzó hámot, és először csak jelképes dolgokat kötni mögé. mi már kölyökkorban szoktunk kaviccsal töltött pet palackot a kutya mögé kötni, hogy szokja a zörgést a háta mögött. vannak, akik a nehéz láncot kötik a hámra és úgy nehezítenek, mások autógumit használnak, de vannak spéci szánkók is, amikre súlyzó tárcsákat lehet pakolni. de ez már a kemény edzés része, amit egy éves kor alatt nem szabad velük elkezdeni.
most 7 hónapos a kutyád, arra figyelj, hogy bármi, amit edzetek, az számára játék legyen. mindig jó legyen a vége, mindig olyan feladatot tartogass a végére, amit ő sikeresen meg tud csinálni, és ha jól csinálta, akkor ne fukarkodj a jutalommal! bőven elég ha most még heti egyszer, vagy kéthetente szoktatod, majd éves kora körül lehet ezeket besűríteni, és fokozatosan terhelni. a terhelésnél viszont már a táplálkozásra is oda kell figyelni, edzés után több energiát és fehérjét illik adni a kutyának, illetve ízületvédőket. minden edzéshez tartozik a végén egy levezetés is, terheléses edzés után le is masszírozzuk a kutyát. ugyanúgy, ahogy embernél is, a kutyánál is figyelni kell, hogy ne "forrázza le" magát, tehát felhevülten ne ugorjon a patakba, ne igyon a pocsolyából, stb. itatni is csak levezetés után szabad.
edzések mellett alternatív programként (vagy bemelegítésként) lehet vele labdázni, pecázni, lógatni, úsztatni két edzés között. legyen a program változatos. ha pl. csak erőedzést kap a kutya, akkor elveszti a fordulékonyságát, "kötött" lesz, úgyhogy az edzéseket mindig kombinálni kell.
de írd be a gugliba, hogy aerob-anaerob edzés, kiad rá pár szöveget, hogy hogy érdemes ezeket adagolni.
az edzéseknek még ezeken kívül is nagyon sok aspektusa van, érdemes utánanézni a témának, mert könnyen lehet belőle sérülés, túledzett, kiégett kutya (amikor már nem móka a számára, hanem kötelezettség, és elveszíti a lelkesedését), stb.
remélem tudtam segíteni.
úszás:
labdás a kutya? mert akkor egy teniszlabda kell hozzá :) menj be te is a vízbe, hívogasd, játssz vele, de ne erőltesd. ha kiúszik, akkor kiúszik, ne akard a vízben tartani.
mennyit futottál vele, hogy kifulladt? van itt nálunk pit is, kau is, de sosem tudtam annyit futni velük, hogy nálam előbb kifáradjanak... :O meleg volt, vagy miért állt meg? lehet, hogy túlkondis is (dagi), arra figyelj, hogy kövér kutyával nem szabad edzeni! előbb akkor le kell fogyasztani, mert tönkre mehetnek az ízületei...
az a helyzet, hogy igyekszem nem csak a gyakorlatban foglalkozni ezzel a témával, hanem elméletben is tanulni a mikéntjét :)
próbálom összegyűjteni az idők folyamán felhalmozódott tapasztalatot és másoktól tanultakat, ha érdekel ennél bővebben, akkor keress meg privátban.
21:01 :igen labdás! családi medencébe hogy csalogassam be? be van a medence téve a föld alá de 50 cm kilóg a föld fölé!
és nem tudom hogy miért bírt csak olyan keveset, lehetséges, hogy az ott lévő emberek miatt? de meleg sem volt annyira és a kutya nem dagi és nem is karcsú tehát szerintem középkategória
Első vagyok.
Van egy 4 éves pitem, meg egy 2 éves amstaffom.
A pitbull imád úszni, az amstaff csak idén kezdett el. Folyó közelben lakunk, gyakran kivisszük a kutyákat. Mindig látta, hogy a másik úszik, kihozz a botot. Eleinte a vizzel érintkezni sem mert, aztán lassan, lassan tovább és tovább merészkedett. Nem mertem kényszeriteni, nehogy egy életre megutálja az egészet. Végül, mikor már magától addig merészkedett, hogy még leért a lába, de már csak a feje volt a viz felett, akkor bementem utána a vizbe és megbillentettem a popsiját befelé. Elkezdett úszni, és azóta mindig úszik :) Ez kb. 2 hónapja volt, és most meg már ha a parton leveszem a pórázt, fut és fejest ugrik a vizbe:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!