Hány évesen, hónaposan tud egy westie kan fedezzni?
A "tud" és a "szabad neki" az két külön dolog.
Egy kutya 8-12 hónaposan ivarérett. De még messze nem tenyészérett.Ahogy egy 13éves fiúcska is ivarérett,de nem lenne jó ha gyereke lenne.
A tenyészérettség fajtától függ,a fajtaklub határozza meg,hogy mit fogad el.
És természetesen tenyészszemle és a kötelező szűrések után.
Minden más szaporítás
Patella Luxatio- és a Perthes kór örökletes betegségekre szűrés
TENYÉSZTÉSBE VÉTEL SZABÁLYAI
5.1. Tenyésztésbe vétel feltételei
5.1.1. Csak egészséges egyedekkel, az állatvédelmi törvény követelményeinek betartásával szabad kutyát tenyészteni. Tenyészkutyák és kölykök részére megfelelő tartást kell biztosítani (lsd.:II.fejezet, 3.pont) Ehhez alapvető feltétel a tiszta, a fajtának megfelelő tartás, gondos ápolás, elegendő szabad kifutó és emberi odafigyelés.
5.1.2. Tenyésztésbe csak olyan West Highland White Terrierek állíthatók, akik:
- A WHWT Egyesület által kiadott vagy az FCI által elismert származási lappal rendelkeznek,
- „tenyészthető” minősítést szereztek a WHWT Egyesület tenyészszemléjén és 10 pontos a WHWT Egyesület által előírt szűrővizsgálat eredményük.
A WHWT Egyesület a „B” származási lapot nem fogadja el.
Amennyiben az importált WHWT a származási országban nem lett ellátva chip-pel, akkor ezt Magyarországon meg kell tenni. Az országban átmenetileg tenyésztés ill. kiállítás céljából tartózkodó kutyákra ez nem vonatkozik, de az azonosításuk kötelező. Import kutyák csak honosított származási lappal szerepelhetnek.
5.1.3. Olyan West Highland White terrierek, akiknek a szülei a WHWT Egyesület tenyésztésengedélyét nem kapták meg és ezért külföldön lettek tenyésztésbe állítva, a WHWT Egyesület törzskönyvébe nem vehetők fel.
5.1.4. A vemhesen importált szukáknak az ellést követő lehető legközelebbi alkalommal kell megszerezni az utólagos tenyésztési engedélyt. Az alom bejelentése után a származási lapok kiadása addig szünetel. Az alombejelentőhöz csatolni kell az eredeti fedeztetési igazolást, különben a kiskutyák nem vehetők törzskönyvi nyilvántartásba.
5.1.5. Importált kanokat, még akkor is, ha külföldi Champion címük van, csak a WHWT Egyesület tenyésszemléjén szerzett „tenyészthető” minősítés és a szűrővizsgálatokon szerzett 10 pont elérése után lehet tenyésztésbe állítani.
5.1.6. Külföldi fedeztetésnél az adott ország szabályai az irányadók. Külföldi fedeztetés: csak az FCI által elismert származással rendelkező kannal és az FCI által elismert törzskönyvező szervezet fedeztetési igazolása alapján.
5.2. A tenyésztésbe vétel alsó és a tenyésztésben tartás felső határai
A kan kutyákat legkorábban 12 hónaposan lehet tenyésztésbe állítani, felső korhatár nincs.
A szuka kutyát legkorábban 18 hónaposan-, legkésőbb 7 és fél évesen lehet pároztatni. Ettől a felső korhatártól eltérni csak a tenyésztésvezető engedélyével lehet.
A szuka kutya 4 almot nevelhet fel, a továbbiakban minden pároztatás előtt a WHWT Egyesület illetékes felügyelőjétől engedélyt kell kérni a pároztatáshoz a szuka kutya bemutatásával. Ezzel a korlátozással célunk, hogy nem megfelelő kondíció ill. betegség esetén ne lehessen tenyésztésben tartani a szukákat.
5.3. Két kölykezés közötti idő
A szuka kutya pároztatásánál az egyik fedeztetés napjától a következő fedeztetés napjáig 10 hónapnak kell eltelnie minden esetben. Ettől eltérni nem lehet.
Három császármettszés után a szuka kutyát ki kell vonni a tenyésztésből.
A törzskönyvezési hivatal bejegyzi a szuka származási lapjára és az állománynyilvántartásba az ellési dátumot, az alomszámot, az alomhoz tartozó kölykök törzskönyvi számát és a tenyésztési idő lejáratát.
bővebb infó: [link]
A tenyészkutyák állatorvosi szűrése a Patella Luxatio- és a Perthes kór örökletes betegségekre:
1. Patella Luxatio
Meghatározás: A térdkalács / Patella/ a combcsont alsó végén levő vájulatból rendellenesen oldal irányba kicsúszik.
A kitérés mindkét irányba, de gyakrabban befelé történik. A Patella viszonylag könnyen visszahelyezhető. A rendellenességet okozhatja a combcsont végén levő vájulat sekélysége vagy a térdkalácsot rögzítő szalagok megnyúlása, szakadása. Jellegzetes tünet: az állat hirtelen felkapja az egyik hátulsó lábát ás három lábon ugrál, majd pár lépés múlva, azt újra zavartalanul használja. Ez a jelenség percenként ismétlődhet.
Érintett korosztály: általában 4-5 hónapos kortól fordul elő.
Diagnózis: Tapintásos vizsgálattal, esetleg röntgen felvétellel.
Gyógykezelés: műtéti úton
Öröklődés módja: nincs tisztázva
Szűréskor a térd állapota 4 fokozatba sorolható.
1-es: mentes
2-es: enyhe fokozat - az állat tenyészthető
3-as: közepes fokozat - az állat tenyésztésből kizárt
4-es: súlyos fokozat - az állat tenyésztésből kizárt
2.Perthes kór
Meghatározás: A combcsont fejének és nyakának elhalásos elváltozása fiatal kutyáknál. A hátulsó végtagokra sántít a kutya vagy azok hirtelen lebénulnak.
Érintett korosztály: Tipikusan 3 és 11 hónapos kor között
Diagnózis: röntgen vizsgálattal
Gyógykezelés: Nincs specifikus gyógykezelés, némely esetben magától gyógyul, súlyosabb esetekben a combcsontfej műtéti eltávolításával fájdalommentesség érhető el.
Öröklődés módja: sokgénes jellegű
A szűrés eredménye: negatív vagy pozitív.
A negatív egyed tenyészthető.
A pozitív egyed a tenyésztésből kizárt.
Első válaszolónak köszönöm :)
A másodiknak meg pedig : nem kell másolgatni szöveget én nem akarok tenyésztő lenni...!!adj egy normális választ vagy pedig húzz el :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!