Ki mondja hogy a kutya nem tudja megemészteni a szénhidrátot és miért ha?
a keményítő is SZÉNHIDRÁT és a cellulóz is szénhidrát de a keményitő NEM CELLULÓZ!
egy kis kutya enzimtan:
A kutya napi gyomornedvtermelése a fajtától és a takarmány minőségétől függően testtömegkilogrammonként 20-50 ml (BOKORI, 1993).
A pancreasnedv tiszta vízhez hasonló folyadék, a benne lévő nátriumhidrokarbonát hozzájárul a savanyú kémhatású gyomortartalom semlegesítéséhez.
A hasnyál fehérjebontó enzimei a tripszin, kimotripszin, elasztáz és a karboxipeptidáz. A zsírbontó lipáz aktivitása kutyában különösen kifejezett. Túl sok zsír etetése esetén azonban az emésztés során felszabaduló zsírsavak egy
része a pancreasnedv nagy nátrium-hidrokarbonátjával szappant képez (HEGEDŰS, 1995). A szénhidrátbontó enzimek közül kutyában az alfa-amiláz a legjelentősebb.
A bélnyálkahártya által termelt enzimek az aminopeptidáz, diszacharáz, a maltáz és a laktáz. A laktáz újszülött húsevőkben körülbelül 3 hétig termelődik, felnőtt korban viszont csak nyomokban fordul elő. Ugyanakkor maltáz és szacharáz fiatal kölykökben nem termelődik. A szacharáz-aktivitás idős kutyákban - más fajokhoz viszonyítva - gyenge (BOKORI, 1993).
A vastagbélben élő baktériumok bizonyos mértékig képesek a fehérje- és rostmaradványok egy részének bontására, az általuk termelt enzimek közül a celluláz és a pektináz enzimnek van a legnagyobb jelentősége. Ezeket a kutyák
nem képesek saját maguk előállítani (BURGER-BLAZA,1988). A
vékonybélben le nem bontott szénhidrátokat a húsevőkben is ezek az enzimek bontják szerves savakra és gázokra, illetve a lebontatlan fehérjék és a vékonybélben termelt nyálka lebontásában is részt vesznek.
Ebből "csak" az ALFA AMILÁZ, DISZACHARÁZ, MALTÁZ, LAKTÁZ, CELLULÁZ, PEKTINÁZ szénhidrátbontó enzim.
Az izomműködéshez szükséges energiák között második helyen állnak a szénhidrátok. A szénhidrát glikogénné alakításában és tárolásában a máj játssza a főszerepet. A keményítők felszívódva a vékonybélen át bejutnak a vérkeringésbe, és ezáltal a májba további tárolásra.
Bár az izom is képes glikogén tárolására a környező szövetekben, de az elraktározott glikogént csak a zsír energia növelésére használja. Míg a magas zsírtartalmú eledellel táplált kutyák jobb teljesítményt nyújtanak, és nagyobb tűrőképességgel bírnak, mint a magas szénhidrát tartalmú étrenden tartott kutyák. S bár a teljesítmény szempontjából a magas szénhidrát tartalmú étrend a kedveltebb, aminőségi szénhidrát is szükségszerű.
Megállapították, hogy ;az izom glikogén vesztése összefüggésben van a teljesítmény romlásával.; Érdemes megjegyezni, hogy a sok szénhidrátot kapott kutyáknál gyakran lép fel izomgörcs. Ezért a jelenségért a beépült tejsav gyanúsítható. Úgy tűnik, hogy a szénhidrátok és a zsírok együttműködésének lehet ilyen hatása.
A kutyák is és a macskák is képesek szénhidrátok nélkül élni, hiszen szervezetük az aminosavakból szintetizálja a sejtjeikhez szükséges szénhidrátokat. Azonban a szénhidrátbevitel nagymértékben javítja a szervezet működését.
Míg a glükóz, a szacharóz, a laktóz és a keményítő egyetlen funkciója a szervezetet energiával ellátni, emésztésüket befolyásolja eredetük és az, hogy fogyasztás előtt hogyan lett az étel elkészítve. Ha a keményítőt tartalmazó étel nem lett eléggé megfőzve, hasmenést okozhat. A rostok – amik szintén szénhidrátok – jótékony hatással vannak az emésztésre, és hozzájárulnak a bélflórában egyensúlyához. Ez igaz például a gyümölcscukorra (frukto-oligoszacharid; FOS) és a mannán-oligoszacharidra (MOS) is.
Köszönjük Emese! Amúgy mi a kérdés?
Nameg a celluláz és pektináz baktérium enzim, értsd is meg amit olvasol, rádásul nem is hatékonyak, ezért nem növényevőknek hívjuk a kutyákat. Arról nem is beszélve, hogy itt nem áll meg a történet. Ezek sztandard enzimek, általában minden emlős rendelkezik velük, mégis egyik ragadozó, másik füvet eszik. Nem pusztán az enzim számít, hanem a szervezet "beállítottsága" is. Míg a macska pl elég sok fehérjét visz be, ugyanaz a mennyiség a kutyának már problémás volna, egy ló meg rövidúton bele is betegedne, noha fehérjebont enzimmel mindhárom rendelkezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!