Kullancs csípés után mi a teendő? (részletek az alábbiakban)
Kutyusomat egy 2 éves foxi-bischon keverék kislányt, nagyon féltem a kullancs csípés szövődményeitől.
Kiltixet használtam rá már tavaly is, s mivel bevált, ha bele is ment, másnapra a padlóburkolón találtam megdögölve, vért nem szívott, és kiesett magától.
Most is ezt vettem neki, de ma este simizés közben találtam egy teljesen kiszáradt döglött példányt az oldalában, és egy kicsit meg is volt duzzadva a környezete kb.10ft-os nagyságában. Mikor eltávolítottam , sajnos a kiszáradt dögnek beleszakadt a feje, és én tűvel sem tudtam kivarázsolni belőle.
Kérdéseim a következők lennének:
1.Kieshet ez magától , vagy el kell mennem vele az orvoshoz, ill. lehet-e valamilyen szövődmény kialakulásától tartanunk?
2.Eltettem a kullancs hulláját , ebből meg lehet mondani fertőzött volt-e, mert ugy tudom akár évekig is lappanghat a betegség szegényben?
3.Ha valami probléma lesz vele, (egyik ismerősömnek speciális , nem olcsó diéta az egyedüli járható út ilyen helyzet után) perelhető a BAYER gyógyszergyár? (Van D.A.S.-em ami külön térítés nélkül nyújt jogi védelmet nekem, és minden család tagomnak.)
Működött a nyakörv, hiszen döglöttet találtál. Betadinozd, és el fog múlni a pirosság, a fej, meg kilökődik.
Perelhetsz, bár egyik cég sem ígér 100 %-os védelmet.
Az első kérdésre: menj el a dokihoz,az a biztos, és szerintem magától nem fog kiesni.Amúgy lehet hogy az a duzzanat azért lett mert a feje benne maradt, vagy azért nem lehet tényleg megfertőzte.
Másodikra: szerintem jól tetted hogy eltetted,így biztosra mész.
Harmadikra: csak akkor ha már több mint 2 napja van rajta a nyakörv.És ha perelsz is úgy is megússzák,nem igen fognak ezzel annyit foglalkozni,bár kitudja.
A bennmaradt fej nem okoz problémát, a szervezet magától kilöki. Igazából nem kell vele foglalkozni, de ha már megpiszkáltad tűvel, fertőtlenítsd le a sebet betadinnal, és így nyugodt lehetsz. A piros folt csak annyit jelent, a szervezet már dolgozik az eltávolításán.
A kullancs a babesiosis és a Lyme kór kórokozóit a nyállal juttatja a szervetbe. Mivel már csak feje van, nem szív, így az említett kórokozókat már nem is tudja a szervezetbe juttatni.
A Babesiosis lappangási ideje 1-20 nap, de általában 1 hét.
Lyme kór lappangási ideje tényleg lehet akár 1 év is. Viszont ez ellen a kutyák számára már létezik oltás. Ha félted kedvenced - jogosan - ajánlatos neki ezt is beadatni.
A Kiltix tökéletesen védett a kutyádon, hisz elpusztította a kullancsokat. A gyártó nem ígéri, hogy nem mehetnek bele, hanem hogy elpusztítja, és ugye tényleg nem ígér 100%os védelmet, így valószínűleg a pert nem nyernéd meg, csak fölösleges kiadáésod lenne.
Figyeld a kutyust, nem lesz-e lázás, levert, nem iszik-e többet, milyen a vizelete (sötétbarna vagy véres - a babesiosis tünete), meg úgy általában. Ha valami furcsát látsz rajta, keress fel egy állatorvost, és közeld vele, hogy kullancs volt benne. Vidd magaddal a kullancsot is, mert ugyanis a két betegséget, két különböző kullancsfaj terjeszti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!