Melyik az erősebb? Babézia kontra kutya.
Találtam 2 kullancsot a kutyámban, kicsedtem, de az egyiknek a helye nagyon piros volt. Ez este 10 körül történt, gondoltam holnap elviszem orvoshoz. (egyébként csepp mellett mentek bele). Éjfél körül azonban láttam hogy bágyad a kutya, és a jutifalatot sem fogadta el. Levittem sétálni, és láttam hogy nagyon sötét barnásvöröset pisil, akkor már tudtam hogy babéziás.
Nem aludtam egy percet sem, reggel már a karomban vittem a 20 kilós kutyámat a dokihoz. Kapott oltást, infúziót, azt mondta a doki, hogy ha holnapig nem javul, akkor nem valószínű hogy túléli. :-( De szerencsére délután már elfogadta az ennivalót, és jobb kedve lett, másnapra már a régi volt. :-)
Már bocs, de kizárt, hogy 2-3 óra alatt így megtámadja a kutya szervezetét a parazita.
Tudom, hogy max. 2 héten belül jelentkezik a babézia, ha elkapta, de 2 óra...szerintem már korábban is lehetett benne kullancs.
Ja igen, és a pirosság nem függ össze a fertőzött kullanccsal.
Az én kutyámban pár év alatt legalább 40 kullancs volt (csepp mellett, most már nyakörv is van rajta) és idáig egyszer sem lett babéziás, pedig legalább 10x volt olyan, hogy nagyon bedurrant és bepirosodott a kullancs nyoma.
Ha időben orvosi ellátásban részesül a kutyus,akkor nem győzi le a Babézia,de persze a kutyus erejétől is függ!
Nálam úgy történt,hogy egy nagyobb méretű kullancsot találtam a 6 hónapos kutyusomban,eltávolítás után kb.pár napra rá nagyon bágyadt,fáradékony lett,sokat feküdt a kandalló előtt(fázott).Aztán nem evett és nem ivott,sűrűbb barnásat pisilt,a széklete sárga színű lett,(ez már nagyon veszélyes stádium,ne várd meg!)
Ekkor orvos,kapott oltást meg fájdalomcsillapítót,majd még rosszabbul lett,elvittük másik dokihoz,akkor már lassan lábra sem tudott állni,a láza nem mendt le.Az orvos injekciókat adott és infúzióra kötötte,napi 2x kellett vinni,aztán folyton vérvétel,ultrahang stb.,ez így mendt 1 hónapig,mert a legyengült immunrendszere miatt benyelt még egy fertőzést is.Nagyon megszenvedtük a Babéziát,de túléltük ma már 1 éves,most is sok kullancs megy bele nyakörv mellett,de nagyon figyelünk rá,folyton kontrollra visszük évente nem árt vérvételt csináltatni.Örök hálám,a lelkiismeretes,szakmailag profi orvosának aki megmentette őt,Baranyában!
A válasz írója 89%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 12:56
Ha ennyire szeretik a kutyádat a kullancsok, akkor szerintem érdemes lenne valamilyen spot-ont is tenni rá a nyakörv mellett.
De ebből is látszik, hogy a babézia a legtöbb esetben legyőzhető.
Természetesen a babézia. Ha nem kapod el időben, akkor a kutya biztosan meghal. Pontos kórlefolyást nagyon nehéz leírni, manapság már egyre gyakrabban jelentkezik atipusosan. Nekem volt kutyám, akinél semmi más tünet nem volt, csak az elesettség és a láz. A doki nem is akart neki imizolt adni, én csaptam az asztalra, hogy márpedig adja be. Igazam is lett, másnapra a kutyának semmi baja nem volt...
Klasszikus esetben elesettség, hőemelkedés-láz jelentkezik, a vizelet elszíneződik, a széklet színe megváltozik, a nyálkahártyák sápadtak lesznek, esetleg sárgaság jelentkezik. A vérben széteső vörösvérsejtekből felszabaduló vérfesték (haemoglobin) túl nagy molekula a vesének, az egy ideig ki tudja választani (sötét színű vizelet), de aztán tönkre megy tőle. Ez szokott a leggyakrabban a halál oka lenni. Mindemellett egyre gyakrabban jelentkező szövődmény az autoimmun reakció is, amelynél a kórokozót érzékelő fehérvérsejtek nem csak a fertőzött vörösvérsejteket, hanem válogatás nélkül mindegyiket pusztítani kezdik. Alattomos betegség, a gyanúja esetén nem szabad várni az imizollal egy percet sem!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!