Hogyan készítenétek el egy "milyen kutya illik hozzád" tesztet?
mennyit mozog egy nap az osztálytársad, vagy mennyit gépezik (nyilván a gépezéssel töltött idővel fordított arányban nő a kutya mozgásigénye)
mennyire határozott (határozottságtól függően nő a kutya határozottság-igénye)
A kutya nem cipő, vagy táska, hogy illeszkedjen a többi tárgyhoz.
Aki kutyát vesz magához, az az életmódján is kell hogy változtasson, mert nincs olyan kutya, amihez nem kell alkalmazkodni az embernek is, ha jól akarja tartani.
Ha gyerekeket tanítasz, akkor arra tanítsd, hogy rászorult kutya "illedjen" hozzá, akin segít és ne olyan, amelyik illik a lakásba, vagy a szűkreszabott idejére.
Természetesen ettől még lehet sportos, vagy kevesebbet mozgó egyén, de akkor vagy tartson kutyát, vagy ne.
Sokkal inkább azt kellene firtatni, hogy kinek való kutyatartás és kinek nem. Nem pedig azt, hogy milyen kutya élete gyömöszölhető bele erőszakkal egy család életébe.
Feltehetőleg a kérdező gyerek, és az osztálytársainak szeretné ezt a tesztet odaadni, gondolom valami feladatképpen vagy ilyesmi. Segíteni kéne neki, és nem a kutyatartásról prédikálni neki.. (ami egyébként tök igaz, egyetértek, de a kérdezőnek ez most nem segít a tesztjében)
Először is szerintem azzal kezd, hogy ki tudna megfelelő körülményeket biztosítani a kutyusnak. Havonta ez nagyon költséges, jó minőségű táp, kutyaház, felszerelések, sétálás stb, mindent vegyél bele a szükségletekbe. Gyerekeknél az is nagyon fontos, hogy nekik kell a kutya után takarítani (vízcsere, edénymosás, stb), ezt se felejtsd ki. Aztán a fajtákat sorold fel nekik vérmérséklet, mozgásigény szerint. Valószínűleg a legmozgásigényesebb fajták rögtön ki fognak esni, hisz egy gyereknek suli mellett nincs ideje 4-5 órát futtatni pl. egy bordert, egy aussie-t, skót juhászt, stb.
Akkor mehettek termet, méret alapján. Ki szeretne inkább nagyobbat, kisebbet, ez is nagyon fontos tényező. Akkor utána jöhet a szőr. Ki, mennyi időt tudna a kutya szőrének ápolására fordítani. Hetente megfésüli, vagy naponta fésüli meg alaposan, azért ez nem mindegy. Kell-e hordani kozmetikushoz, nem kell-e hordani.. aztán utána jöhet a küllem. Nyilván senki nem fog pl. westie-t venni, ha neki az nem tetszik, és nem szeretne fehér kutyust, akkor a más színűekben kell gondolkozni. Aztán jöhetnek az egyéb tényezők: van-e kisgyermek a családban, tudnák-e kutyaiskolába hordani, könnyen taníthatót szeretnének, vagy elbírnának-e egy kicsit makacsabb kutyussal is (pl. terrierek) ezek a tényezők is nagyon fontosak. Aztán amikor már megvan valami kirajzolódott fajtairányzat, akkor mondd, hogy a menhelyeken rengeteg ilyen fajta és fajtakeverék kutyusok vannak, akik szerető gazdira várnak, hogyha csak hobbi célra szeretnék a kutyust. Mert ha bizony munkavonalra, vagy kiállításra, vagy csak komolyabban sportolni vele (frisbee, agility, IPO 3) akkor viszont jó helyről, törzskönyveset, tuti fajtatisztát.
Ez csak egy teszt és nem azt jelenti, hogy óra után mindenki rohan majd kutyát venni... és egyébként tisztában vagyok a kutyatartás szabályaival, nekem is van kutyám...
Az utolsónak köszi!
Nem tudom, milyen tanár lehetsz, de nincs "csak egy teszt", mert annak van következménye. A gyerek tanul belőle.
És ha nem is rohan egy óra múlva kutyát venni, de alakul a gondolkodásmódja.
Tehát amit egy tanár mond, csinál annak bizony van következménye.
Persze sokan nem törődnek ilyen csekélységgel...
Még valami.
Bizony tévhit, hogy munkakutyának, munkaversenyhez tuti fajtatiszta kell.
Sok menhelyről hozott kutya teljesített remekül.
Minden a gazdától függ, hogy felismeri a kutya mire való.
Mert fajtán belül sem tudható, hogy melyik egyed mire való.
Pl. a német juhászok közül van, amelyik nyomkövetésre, van amelyik örzés-védésre, van amelyik vakvezetésre alkalmas.
Ugyanez a helyzet a keveréknél is.
Tehát arra kell tanítani a gyerekeket, hogy ismerjék meg a kutyák tulajdonságait, szokásait, életmódját, szükségleteit, képességeit.
Aztán lehet eldönteni, hogy kinek az életviteléhez milyen kutya való.
És ez nem fajtafüggő, hanem egyedfüggő.
Azon kívül nem ártana konkrét és mélyebb ismeretet szerezni annak aki tanítani akar.
Szerintem kutyaszakértőtől kérdezz, ha gyerekeket akarsz tanítani felelősen.
Ha csak egy órát eltölteni valahogy, ami számodra érdekes és úgy véled, a gyerekekére is, akkor valóban elég a saját kútfő, illetve néhány amatőr vélemény.
Aztán hogy hány gyerek fejébe versz ezzel tévhitet, az már a te sarad.
Kedves utolsó! Nem tudom, honnan veszed, hogy tanár vagyok, mivel már a kérdés magyarázatában is "osztálytársaim" szerepelnek, és egyébként arról sem esett szó, hogy hány éves a közönség... Megnyugtatlak, hogy 18 éves körülieknek csinálnék ilyen tesztet, szóval valószínűleg nem fog túl sokat változni a gondolkodásmódjuk attól, hogy kitöltenek egy ilyet.
És igen tudom, hogy a kutyák tulajdonságai egyénenként mások, viszont azért vannak különbségek fajta és fajta között, ami alapján el lehet dönteni hogy milyen kutya illik hozzánk jobban. Nekem például volt csau csaum és foxim is és ég és föld a kettő...
Egy teszt kitöltése pedig nem jelenti azt, hogy majd készpénznek veszi az eredményt és gondolkodás nélkül kutyát fog venni...
Az okos mindig mindenkitől tanul. Vagy jót, vagy rosszat.
A csau és a foxi nem csak azért ég és föld, mert két fajta, hanem azért is, mert két egyéniség.
Két német juhásznak sem azonos a természete, vehemenciája.
Valamit felületesen megcsinálni igazi ismeret nélkül nagy butaság és többet árt, mint használ.
Én szóltam, kezdj vele amit akarsz, ami egyéniségednek megfelel.
Ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!