A kölyökkutyát 4hónapos koráig tényleg nem lehet utcára vinni?
sok helyen olvastam, hogy 4hónapos koráig amég az összes oltást meg nem kapta nem lehet utcára vinni.
Annyira nyilván le kell vigyem, hogy a dolgát elvégezze.A ház előtti utcába levihetem? Nem túl forgalmas helyen lakunk naponta max 20 autó kb.
Előre is köszönöm a javaslatokat. :)
Olvass utána etológia könyvekben, h a kutyák 6-12 hetes koruk között a legszenzitívebbek a világra. Egy arra érzékenyebb idegrendszerű kutya amivel ebben a korban nem találkozik, azzal sokkal bizalmatlanabb, félősebb, esetleg agresszívabb lesz és utána korrigálni sokkal nehezebb és melósabb.
Tehát, igen, nekem fontosabb h jól szocializált kutyám legyen. A másik meg h igen, megkérdeztem a környékünkön az állatorvost h milyen a terület fertőzöttsége, hány parvós vagy szopornyicás kutyával találkozik, és azt mondta elvétve. Ez alapján én döntöttem úgy, h jó akkor simán viszem.
Egyébként gondolj bele: elhozod legjobb esetben 8 hetesen (ha nem sózzák rád már 6 hetesen) és utána 14 hetes koráig nem lát mást, mint a lakást. Nem túl életszerű és egészséges. Magyarul a kutya az életének a felét sterilen, bezárva, ingerszegény környezetben tölti.
Mondjuk ez azért nem teljesen igaz, pont 8 és 14 hetes kor között van a bevésődési fázis, ilyenkor érdemes minél több ingerrel megismertetni.
Szerintem ez az a kérdés, amin a kutyások vitatkozni fognak, míg világ a világ.
Én az első kutyámat nem vittem le, a szocializációjával nem volt baj, de szobatiszta sosem lett teljesen (persze ez esélyes, hogy legalább annyira az én hibám, mint amennyire a bezárva tartásé). Ja és pokol volt az első másfél hónap, a kutya tele volt energiával, rendesen lefárasztani bent nem tudtam, bármennyire igyekeztem.
A második kutyámnál beszéltem róla több orvossal. Azt mondták, hogy normális esetben ha jó vakcinával oltják, akkor az első oltás már véd, az emlékeztetők a biztonság kedvéért kellenek csak. És ő is elmondta, hogy cipőn ugyanúgy hazaviheted a vírusokat. Én azt a tanácsot kaptam, hogy olyan helyekre próbáljam vinni, ahova ki van írva, hogy kutyát bevinni tilos :)
Kutyákkal nem találkozott, csak a barátaim egészséges kutyáival, és nagyon figyeltem, hogy nincs szaglászás, pláne nincs nyalakodás.
Ja és megkérdeztem a dokit, hogy volt-e mostanában parvós/szopornyicás kutya nála, van-e fertőzésveszély. Azt válaszolta, hogy a városokban már nagyon ritka, mert kóbor kutyák nincsenek, és a városi emberek azért jobban oltják meg felügyelik a kutyát, tekintve, hogy lakásban lakik.
Tehát egy vidéki kis faluban lehet, hogy veszélyes levinni, de kis- közepes városokban már nagyon ritkák ezek a betegségek mert minden kutyát oltanak ellene.
Én a magam részéről levivés párti vagyok, de sosem tanácsolom senkinek, hogy ő is vigye le, mert a baj tényleg bármikor megtörténhet.
Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy milyen kockázatot vállal.
Az orvosok is különböző állásponton vannak. Elvileg az ember bevihet bármit a lakásba. Akinek meg van másik kutyája is, az, ugye, bőven mászkál azzal.
Mindenkinek a saját döntése kell, hogy legyen, reszkíroz, vagy kivár.
Nyilván nem a futtatóba kell még vinni eleinte.
egy kérdésemre válaszoljanak azok akik szerencsétlent 4 hónapos koráig elzárnák a környezettől:
és azok a kutyát akik kertesházba kerülnek?
(mert nem minden kutya csivava méretű és igényű)
most komolyan, nekünk egy németjuhászt akit 8 hetesen elhoztunk mégegyszer ennyi ideig bent kellett volna tartani? kennelből hoztuk, ott is volt kint. nekem is mindennél fontosabb a kutyám, épp ezért biztosítom neki a szükségleteit.. vagyis a mozgást is!
persze, mindenki úgy tesz ahogy akar.. de nemhiszem, hogy ezért bárkit is elkéne ítélni ;)
16:29
Miért is ne vihetnéd az udvarotokra a kutyádat?
Az utcára nem ajánlatos, ahol az esetleg betegséget hordozó állatok ürítenek, vizelnek, ezeket az oltatlan és még védtelen kutya megszaglássza, orrát belemártva. Csak itt lehet probléma az utcára levitel. Az udvaron gondolom nem korzóznak ismeretlen, oltatlan kutyák?
érdekes ez a kérdés, nagyon megoszlanak az álláspontok.
egyik oldalról ott van a védettség, mint olyan, ami bizony idő, míg kialakul egy kiskutyánál és ilyen korban egy parvo, vagy szopornyica halálos lehet, másik oldalról viszont a korai szocializáció kimaradása, ami meg egy életre meghatározza a kutya jellemét.
az én szukámat a tenyésztője már 4 hetes korában kivitte a mezőre (nem sűrűn járt terület) sétáltatni, a komplett almot mamástul berakta a kocsiba, és megjáratta őket. és ezt megtette minden héten, míg gazdához nem kerültek a picik. így én is, mióta hozzám került vittem magammal mindenhova.
a megfertőződésről pedig még egy gondolat... leveheted a cipődet, megmoshatod a kezedet, sőt válthatsz komplett ruházatot is, mielőtt a kiskutyádat megsimogatod, de ha van rajtad parvoviros pl., akkor lófaszt sem ér. ismerek olyan tenyésztőt is, aki a miénknek inverze, ő steril szobában nevelte a kölykeit, és minden vendég fertőtlenítővel mos kezet, és a cipőjével fertőtlenítős kádba lép... így tényleg ki lehet védeni a betegséget. de amúgy, pusztán azzal, hogy nem viszed le sétálni, nem lehet. a cipőddel is beleléphetsz akármilyen fertőzött kutyakakiba, és hiába törölgeted le a lábtörlőn, attól az még bekerül a lakásba. a kiskutya körbeszagol, felporszívózza az orrával és már ott is van a szervezetében.
szóval én inkább levinném valami kevésbé forgalmas helyre, minthogy kimaradjon a szocializációból egy ilyen értékes időszak. de ez mindenkinek a saját döntése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!