Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy standard tacskó és egy...

Egy standard tacskó és egy basset hound között mi a különbség jellemre, habitusra, mozgásigényre? Melyik ajánlottabb inkább első kutyának?

Figyelt kérdés

Kertesházba kinti-benti kutyának, de inkább bent lenne tartva nyílván hiszem a lábaik hosszúsága és a szőrzetük rövidsége miatt nem alkalmasak teljesen kinti tartásra.


Azzal tisztában vagyok, hogy mennyibe kerül az állatorvos, a kutyaiskola, meg a táp, ezekkel sem lenne probléma.


Alapjáraton sokat tudnék vele foglalkozni, szeretnék vele túrázni is meg ilyesmi… Viszont egyedül attól félek, hogy mi lenne akkor hogyha 1-1 alkalommal nem tudom elvinni sétálni, vagy csak rövid időre. Ez nem fordulna elő rendszeresen, meg kölyökként nyílván nem hagynám magára órákig, de nem szeretném ha felnőtt korában amikor már néha-néha egyedül kéne hagynom mondjuk fél napig, akkor szökni akarna, vagy nagyon vonyítana, stb. (Ilyenkor kint lenne a kertben, hogy wc-re tudjon menni)


Ideiglenes befogadója voltam egy felnőtt nagytestű kutyának, annak nagy szőre volt így kint lehetett tartani, az Ő esetében kivételesen a menhely is a kinti tartást javasolta.


Ez igaz, hogy egy problémás kutya volt, hiszem kóbor is volt, meg menhelyen is volt és kutyaiskolába sem járt, de napi 4-5 órát sétáltattam erdőben, mezőn, stb. és ennek ellenére is szökött, meg nagyon hamar vonyítani kezdett. Építettem neki kennelt is, ami 12*14 méteres volt, tehát nem akkora mint amiben a menhelyen tartották, hanem nagyobb, de félórára nem lehetett betenni, mert elkezdett sikítani és mászott is felfelé, pedig 240 cm magas volt (nem volt zárt a teteje). Sajnos attól sem riadt el, hogyha kárt tett magában a mászással, sebes is lett, szóval utána már nem tettem be oda.

Szerencsére sikerült neki másik gazdát találni, akinek volt hasonló kutyája, de igazából az nagyon leterhelt, hogy napi 4-5 órát kellett vele mindig minden körülmények között sétálni és egyszer sem lehetett kihagyni, akkor sem ha valami fontos közbe jött. Meg úgy kellett intézni, hogy valaki mindig legyen vele otthon…


Ennek már 2 éve, de emiatt félek kicsit kutyát tartani, viszont azért vágyom rá. Van 2 macskám is, mindkettőt tisztességesen felneveltem, az egyik 16 éves lesz, a másik 18 éves lesz ősz végén. Most is jó állapotban vannak.


Ha veszek kutyát, akkor ebből a két fajtából szeretnék választani, s természetesen bejegyzett tenyésztőtől venném, hogy az is tudjon segíteni tanácsokkal, ha van valami baj…



szept. 9. 19:09
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Basset hound kutyákat nem ismerem, sohasem tartottam még, szóval arról nem tudok nyilatkozni. Nagybátyámnak volt egy még nagyok régen, az egy haláli nyugodt, békés eb volt. Azt viszont nem tudom megmondani neked, hogy ez alapjáraton jellemző e rájuk, vagy csak ő volt ilyen.


Tacskókkal viszont képben vagyok, arról tudok mesélni.


Nagyon okos fajta, és a gazdája életstílusához tökéletesen tud alkalmazkodni. Értem itt ezalatt, hogy akár gyerekes családban, akár egy öreg néni mellett vannak, be tudnak illeszkedni az adott környezetbe.


Azt viszont tudni kell róluk, hogy a nevelésük/tartásuk nem egy sétagalopp. Elképesztően makacs fajta, a kitartása meg mint egy Greenpeace aktivistáé. Ha valamit akar, minden eszközt be is fog vetni, hogy azt el is érje. Emiatt nagyon következetesen kell nevelni őket, és nem szabad engedni, hogy átvegyék az irányítást. A vadászösztöne is elég erős, szóval háziállatok mellett nem feltétlenül jó ötlet őket tartani.


Némelyik ásni is nagyon szeret. Mondjuk a miénk pont nem, egy virágot sem bántott, de a szomszéd tacskó az összes kiskerti növényt kipucolta.


A mozgásigénye átlagban olyan közepesnek mondható, de náluk szerintem inkább a kutya jellemétől függ. Az előző tacskóm például tökéletesen elvolt az udvari szaladgálással, nem is vágyott másra. A mostani meg naponta kétszer sétál, labdázunk vele, rohangál az udvaron, meg amit el tudsz képzelni, de néha ez sem elég neki.


Trükkök tanulását, ügyességi játékokat érdemes náluk bevetni, mert az agyukat is le kell fárasztani.


Azt is tudni kell, hogy nem egy csöndes fajta, elég sokat ugatnak.


Ha sikerül elérni, hogy egy tacskó falkavezérként tekintsen rád, és hallgasson a szavaidra, akkor viszont egy nagyon szuper gazdi-kutyus kapcsolat lehet közöttetek. Mint fentebb is írtam, nem egyszerű velük, de mégis minden fáradtságot megér. A tacskók ugyanis nagyon ragaszkodóak, és kimutatják a szeretetüket a gazdájuk felé.


Hirtelen most ennyi jutott eszembe, de bármi kérdésed van, írj nyugodtan :)

szept. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A tacskók rendkívül önállóak, de ugyanakkor szeretetteljesek is. Vadászkutyaként kifejlett zsákmányszerző ösztönnel rendelkeznek, ami miatt néha kissé makacsak lehetnek. Nagyon intelligensek, de néha a saját útjukat járják, ezért következetes nevelésre van szükség. Szeretik a gazdájuk közelségét, és elég ragaszkodóak, de igénylik, hogy folyamatosan szellemileg stimulálva legyenek.


A basset hound híresen nyugodt és higgadt természetű. Kedves, türelmes, és általában jól kijön más állatokkal is, beleértve a macskákat. Szintén vadászkutya, de kevésbé aktív, mint a tacskó, és hajlamosabb a lustaságra. Imád a gazdája közelében lenni, és ha megfelelően nevelik, könnyen kezelhetővé válik. Egy kicsit érzékenyebb lehet az elhanyagolásra, és ha magára hagyják hosszabb ideig, hajlamosabb lehet a szeparációs szorongásra.

A tacskók általában közepes mozgásigényűek. Imádnak túrázni, felfedezni, és szaglászni, de ha napi egy jó séta és néhány játék biztosított számukra, elégedettek lesznek. Viszont, ha rendszeresen kihagyják a mozgást, unatkozhatnak, és viselkedési problémák (pl. rágás, ásás) alakulhatnak ki. A basset houndok kevésbé aktívak, és elégedettek lesznek napi egy közepes hosszúságú sétával. Természetükhöz illik, hogy lassabban, nyugodtabban mozognak, és nem igényelnek annyi mozgást, mint a tacskók. Viszont a túlsúlyra hajlamosak, ezért fontos, hogy bár kevesebb mozgásigényük van, mégis rendszeresen sétáltassák őket. Mindkét fajta inkább benti kutya, bár a tacskók kissé jobban tolerálhatják a kint töltött időt, ha az időjárás megengedi. A rövid lábaik és rövid szőrük miatt mindkét fajta érzékeny a hidegre és a nedvességre, így szükségük lesz egy meleg, védett helyre. A tacskók rendkívül kíváncsiak és önállóak, ezért hajlamosak a szökésre, ha találnak egy rést a kerítésen. Ha unatkoznak, valószínűleg keresni fognak valami "mókás" elfoglaltságot, ami szökéshez is vezethet. Ha elhanyagolják a foglalkozást velük, akkor vonyításra is hajlamosak lehetnek. Bár a basset houndok nyugodtabbak, ők is szökhetnek, ha megérzik egy érdekes szag nyomát. Ők azonban általában kevésbé aktívak, így kisebb az esély a szökésre, mint a tacskónál. Egyedüllét esetén hajlamosabbak a vonyításra, különösen, ha szeparációs szorongás alakul ki. Mindkét fajta általában jól kijön a gyerekekkel és a macskákkal. A basset houndok különösen türelmesek és nyugodtak, ami miatt remek családi kutyák, és jól tolerálják a gyerekek társaságát. A tacskók szintén jól kijönnek a gyerekekkel, de néha kicsit makacsabbak lehetnek, és erősebb zsákmányszerző ösztönük miatt a macskákkal való kapcsolatuk kissé bonyolultabb lehet.


Első kutyának talán jobb választás a basset hound a nyugodtabb, higgadtabb természete miatt. Bár neki is kell foglalkozás, kevésbé lesz igényes, mint egy tacskó, és kicsit nagyobb a toleranciája az egyedüllét iránt.

Ha aktívabb életet élsz, és szeretnél egy kíváncsi, intelligens kutyát, akkor a tacskó is jó választás lehet, de fel kell készülnöd arra, hogy több szellemi és fizikai stimulációt igényel, mint a basset.

szept. 12. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!