Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért sántít a kutyám? Mit...

Miért sántít a kutyám? Mit tehetek vele?

Figyelt kérdés
Mai nap folyamán, a nyaralásunk során, Bulgáriában egy nagyobb testű kutya belecsípett a 8 éves tacskómnak a hátsó lábába. Nem nyüszített, nem fájlalta. Csak akkor vettem észre, amikor láttam a vércseppet a nadrágomon. Gyorsan bekentem betadine-nal, illetve egy fél szem algopyrint adtam neki. Sajnos egyre jobban és jobban sántít.

aug. 19. 10:41
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%
Orvos.
aug. 19. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%
Azt teheted amit minden normális gazda tenne, elviszed azonnal orvoshoz.
aug. 19. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
77%

Algopyrin kutyának erre inkább nem is írok semmit.

Keress egy állatorvost van minden országban, ez az egy amit tenned kellene nem pedig embernek való gyógyszert adni neki.Te isten micsoda felelőtlen emberek tartanak állatot….

aug. 19. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
85%
Orvos mit mondott?
aug. 19. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
83%

Emberi gyógyszert állatorvos engedélye nélkül NEM adunk állatnak. Biokémiailag minden faj különbözik valamilyen szinten egymástól, ami az egyik fajnak jó, a másiknak közel sem biztos. Az Algopyrin annyi hatóanyagot tartalmaz, amire egy felnőtt embernek van szüksége, bár sűrgős esetekben, mivel metamizol-nátrium tartalmú, a kutya testsúlyához mérten szokták használni az állatorvosok, de mint laikus ennek ellenére sem illik orvosi beleegyezés nélkül adni.

Hogy példát mondjak káros gyógyszerekre, a fájdalomcsillapítók gyakori hatóanyaga a ibuprofen, az acetilszalicilsav, a Paracetamol, a Diklofenák és a Naproxén. Kutyákra (illetve macskákra) mindegyik hatóanyag mérgező, az ibuprofen (Advil, Algoflex, Brufen, BRUSIMP, COMBOGESIC, DOLGIT MAX, DOLOWILL, DUOGON, IBUPROFEN, stb.) kutyáknál kis mennyiségben súlyosabb emésztőrenderi panaszokat, vesekárosodást okoz, nagyobb mennyiségben (érts. 600 mg/kg körültől) idegrendszeri tüneteket, halált okoz (az Advil mondjuk 400 mg ibuprofent tartalmaz tablettánként).

Az acetilszalicilsav (pl. Aszpirin, Kalmopyrin) kis mennyiségben is gyomorfekélyesedést, májkárosodást, rohamokat, akár kómás állapotot és persze kicsit nagyobb adagban már halált is okozhat. Az acetilszalicilsav az emberben a májban enzimatikus úton bomlik, de kutyáknál és macskáknál ezek a folyamatok kevésbé működnek, így más a gyógyszer hatása.

A Paracetamol (pl. Panadol, Saridon), szintén mérgező, károsítja a májat, ödémát, illetve emésztőrendszeri panaszokat okoz.

A Diklofenák (pl. Cataflam, Diclac) a kutyákra rendkívül mérgező, akár kis mennyiség is halálos, bár nagyon kis mennyiségben szemcseppekben alkalmazzák kutyáknál, de csak állatorvosi felügyelet mellett alkalmazható még az is.

A Naproxén bár kis mennyiségben elvileg nem ártalmas, nagyobb mennyiségben súlyos emésztőrendszeri panaszokat okoz.

És ismétlem, egy-egy ilyen gyógyszerben, még ha adható is a hatóanyag, annak adagolását emberre tervezik, nem egy 5-6 kg-s tacskóra.


Ez csak néhány példa arra, hogy a kutya biokémiailag nem teljesen ugyanolyan, mint az ember és egyes gyógyszerek másképpen hatnak rá. Természetesen mindennapi életünkben is vannak olyan anyagok, amiket nem illik adni a kutyának, mint nyírfacukor/xilitol (a kutya szervezete nem tudja megkülönbözteti a nagy mennyiségű glükóztól, úgy érzékeli hogy magas a vércukorszint, a hasnyál elkezdi pumpálni az inzulint, amit addig tesz, amíg a glükóztartalék el nem fogy és nem kezdenek el leállni a szervek, mivel a nyírfacukorra az inzulin nem hat), a teobromin (a csoki hatóanyaga, a kutyákban a vesét és a központi idegrendszert károsítja (egyébként maga a teobromin keserű, de a csokit megcukrozzák)), vagy a koffein (a kutyák szervezetét jobban stimulálja, lassabban bontja, veszélyesen magas pulzust, vérnyomást, rohamokat okozhat), természetesen a teljesség igénye nélkül.


Persze, akinek nem inge ne vegye magára, csak több embert is látok, hogy találomra gyógyszerezi a kutyát, az én apám is olyan volt, hogy minden egyes betegségnél el kellett neki magyarázni, hogy miért ne adjon a kutyának humán gyógyszert állatorvosi beleegyezés nélkül laikusként, illetve ezen az oldalon is többször előfordul, hogy egy-egy kérdező olyan gyógyszert akar adni, illetve ad a kutyának, amit nem igazán kellene. Szóval ez összességében inkább egy közérdekű tájékoztatás akart lenni, ami bárkinek jól jöhet.

aug. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt írtam én is azonnal lepontozott a sok ostoba.

Teljesen korrekten leírtad talán ebből megérti.

aug. 19. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Az kemény hogy emberi fejfájáscsillapítót adsz egy pár kilós kutyának, amit 80kg-s embereknek szoktak adni (fél adagnál is 40kg, ill gyerekadag).
aug. 19. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Miért nem viszed el állatorvoshoz?
aug. 19. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
28%
Mert inkább pózol az instán a tenger gyümölcsei képekkel, a kutya had szenvedjen erre nem költ.ostoba ez nem gazda.
aug. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
42%
Külföldön van ott nem mindig van lehetőség elvinni a kutyát dokihoz.
aug. 20. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!