Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A collie és a sheltie milyen...

A collie és a sheltie milyen természetű? Mennyire könnyű kezelni? Akinek van írja le hogy hol vette!

Figyelt kérdés
2010. nov. 1. 18:48
 1/8 anonim ***** válasza:
A collie:nyugodtabb,könnyen kezelhető,tanulékony,gyerekbarát,nem agresszív.A sheltie:kb ugyanez,csak pörgősebb kiadásban.
2010. nov. 1. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Kezdőknek szívesen szokták ajánlani, szóval tuti nem egy nagy tragédia nevelni. Collie-nál viszont vedd számításba, hogy nagyon hullik a szőre vedléskor. Sheltie-vel szoktak járni agility-re, de a collie is nagyon jó erre a célra.

Vannak még nagyon jó terelő egyedek is köztük.

2010. nov. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Kezdő kutyatartóknak kifejezetten ajánlott fajták, barátságosak, tanulékonyak, könnyen kezelhetők, imádják a gyerekeket. A Nyitramenti, a Lucky-Luke, és a Silver Dream kennel azt hiszem mindkét fajtát tenyészti, és ők nagyon jók. Nekünk a Nyitramenti kennelből van Collienk, imádom őt, egy bohókás, okos gyönyörűség, a kutyáim a mindeneim (van még egy amerikai cockerem, és egy yorkie keverékem menhelyről) és vele agilityzek is, egész szépen haladunk :)
2010. nov. 1. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
48%
Nagyon érzékenyek, fontos a korai szocializáció, különben ideges remegő, mindentől visító görcsökké nőnek fel.
2010. nov. 2. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 (L) Bella (L) ***** válasza:
51%

Én a Colliek közül a Border Collie-ról tudok Neked mesélni.

Fiatal, szuka kutyánk van (Bella a neve), nagyon régóta vágytunk rá, de valahogy mindig úgy éreztük, hogy nem tudnánk biztosítani ezt a rendkívüli mozgást neki. Olvasgatva fórumokat már-már úgy éreztem, hogy gyakorlatilag csak egy olyan embernek való, aki nonstop otthon tud lenni a kutyával.

Azért én a személyes tapasztalatom alapján úgy érzem, hogy bár tényleg van alapja annak, hogy hatalmas mozgásigénye van és szellemileg is fárasztani kell, azért erős túlzásokat véltem felfedezni, kicsit tényleg túlmisztifikált a dolog.

Mi lakásban tartjuk és sajnos mivel dolgozunk 6-8 órát be van zárva a lakásba, bár van mellette egy pici kutyánk is, akivel játszanak, úgyhogy nincs gond ezzel sem. A legnagyobb megdöbbenésünkre szobatiszta volt, pedig azelőtt soha nem lakott házban. Ha sétálunk vele, vagy túrázunk, kutyás barátokkal vagyunk akkor hiperaktív, lefutja az összes kutyát a környéken: )Viszont bent a lakásban egy igazi lustaság, totálisan alkalmazkodik az életritmusunkhoz.

Sosem láttam még rajta agresszív megnyilvánulást. Nagyon kedves, és nyugodt, meglepően nyugodt. Nagyon szereti a gyereket is.

Az intelligenciájáról annyit, hogy én még ilyet életemben nem láttam. Esküszöm max 5X mutattam meg neki, hogy ül és megcsinálja. A pacsit is szintén.

A behívást kb egy hét alatt annyira beleneveltük, hogy amikor jön a rettegett postás utcán és meglátja, szólok neki és jön oda hozzám.

Szerintem nagyon könnyen nevelhető és hihetetlenül jó természete van, de nagyon oda kell figyelni arra, hogy mindig következetes legyél vele, mert eléggé rafkós, furfangos. Plusz ezt a falkavezérség dolgokat be kell tartani, előbb-utóbb rutinná válik.

Arra azért készülj fel, hogy a szőre igen nagy ápolást igényel. Mi minden nap fésülködünk, havonta kozmetikus, de ha ügyes vagy te is meg tudod pucolni a fülét, le tudod vágni a farkaskörmöt, a tappancsszőrt le kell vágni neki, kap kis egészségügyi nyírást a popijához. Plusz mi megvettük a furminatort, ami tényleg egy zseniális szerkezet. Eléggé hullik a szőre, de a furminator megoldotta ezt a helyzetet. Fogápolására is oda kell figyelni.

Sose gondoltam volna, hogy ennyire fanatikus leszek, egyszerűen imádom. Amin mi meglepődtünk, hogy a cipőspolcon tárolt cipőket békénhagyja, de széthagyod a cipődet papucsodat a lakásban, akkor azt bizony magáénak tekinti : )

Naponta négyszer-ötször viszem sétálni, emellett sokat játszunk vele minden nap a lakásban. Ez elég sok idő, de nekem is jól esik.

Bella egy viszonylag ismeretlen kennelből származik, show vonal. Itt a tesója:

[link]

Remélem segítettem valamit.

2011. ápr. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A collie nem border collie és a két fajta teljesen más természetű és temperamentumú.

A collie-ról és a sheltie-ről is el lehet mondani, ha jól van a kutyához hozzányúlva, akkor egy roppant jó természetű, könnyen kezelhető társ lesz belőle. Azonban a Lessie-ről alkotott képet el kell felejteni vele kapcsolatban! Érzékeny, intelligens fajta, ugyanakkor kell neki a kedves, de határozott vezetés, különösen a kanok esetében, mert könnyen a gazda fejére nő és akkor csipkelődőssé, hisztissé, ugatóssá, félőssé ill. önfejűvé válik. De mivel érzékeny, a vezetést úgy kell megszerezni, hogy ne legyél durva a kutyával. Én rengeteg collie-t ismerek, akikről a gazdájuk azt hittem, kimászott a Lassie a tévéből, aztán nagyot koppantak, mikor rájöttek, hogy ez nem egészen így van, a kutya csipked és nem fogad szót, de még csak nem is ír-olvas magától és még csavarog is... Ellenben aki értett a kutyázáshoz, szájtátva néztem, milyen jó kutyát nevelt belőle!

Azzal is számolni kell mindkét fajtánál, hogy a szőrük igen gondos ápolást igényel. Néhány naponta egy lazább, ill. hetente egyszer egy alapos, bőrig ható teljes átfésülés (ez nem kis munka!). A rendszeresen ápolt szőr gyönyörű és könnyen kezelhető az előbb említett feltételek mellett, azonban nincs lehangolóbb látvány egy ápolatlan szőrű collie-nál... Arról nem is beszélve, hogy a kutyának is szenvedés az ápolatlan szőr, emellett sokkal nehezebb rendbe tenni, mint rendszeresen ápolni. És ha nagyon összegubancolódik, rettenetes munka kibontani és ilyenkor a szőr minősége is károsodik.

Jellemben a sheltie egész más mint a collie, bár vannak hasonlóságok, mint pl. az érzékenység, de ennek ellenére a sheltie-nek megvannak a maga sajátosságai.

Menj el pár kiállításra, ott találsz jó tenyésztőket, beszélgess velük, ismerkedj, láthatsz sok kutyát különböző típusokban.

Az még elmondható mindkét fajtáról, hogy érzékenyek, örökletes betegségeik is vannak, ezért csakis olyan kennelből vegyél kutyát, ahol a szülők szűrve vannak az örökletes betegségekre és ezt papírokkal is bizonyítani tudják. Valamint a törzskönyv nem választható opció, hanem a kiskutyához JÁR!

Mivel a collie igen népszerű és rengeteg a tenyésztő, minőségi kutyához is viszonylag olcsón hozzá lehet jutni, szűrt szülőktől származó kölyköt már tudsz venni 60-80 ezer forintért is, ami más fajtáknál nem jellemző, a border ára már inkább 100 ezertől kezdődik normális kennelből. De megéri a plusz pénzt, mert garanciát kapsz arra, hogy egészséges, típusos és tényleg fajtatiszta lesz a kutyád, valamint a tenyésztőre mindig számíthatsz mindenben. A hirdetési oldalakon pártízezer forintért árult kölykök szaporítóknál születnek, ilyen kutyát ne vegyél! Sajnos én ismerek két olyan collie-t is, akiket szaporítótól vettek és mindkettő CEA-s, ami a collie szembetegsége és vakságot okoz. :(

2011. ápr. 19. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 (L) Bella (L) ***** válasza:
Szia!Akkor elnézést kérek, én más oldalakon azt olvastam, hogy a collie egy csoportelnevezés, nem tudtam, hogy van kifejezetten collie is.
2011. ápr. 19. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem colliem van és egy álomkutya, soha nem lesz másfajta kutyám. Az enyém rendkívül könnyen kezelhető, okos kutya, 3,5 hónaposan az egyik legügyesebb a kutyaiskolában, az ül, áll, fekszik, hozzám, lábhoz(póráz nélkül is), rám figyelsz parancsszavakat már tökéletesen elsajátította, kutyákkal való játékból is vissza tudom hívni és sok kutya, ember között is csak rám koncentrál. Persze rengeteg foglalkozást igényel és nem lehet kényszerrel nevelni, csak pozitív megerősítéssel, én speciel klikkerel tanítom. 3 hónapos kora óta maximálisan szobatiszta, azelőtt pedig csak este pisilt be néhány alkalommal.

Ha kell aktívak, de általában inkább nyugodt természetű, rendkívül barátságos kutyák, mindenkivel jól kijönnek, legyen az ember vagy állat. Jó szocializáció mellett fantasztikus kutya faragható belőlük, a három hónapos kiskutyával a belvárosban illetve forgalmas utak mellett is minden probléma nélkül végig tudtam menni. Viszonylag egészséges fajta(néhány szembetegségtől eltekintve, amire szűretni kell őket), de ha jó helyről veszed akkor valószínűleg nem lesz gond az egészségével.

A szőrápolás nem olyan vészes, mint amilyennek esetleg tűnhet. 2 hetente kb fél órát kell rászánni, hogy alaposan kifésüld, vedlési időszakban valamivel gyakrabban kell, meg a füle alatti puha szőrre kell figyelni, hogy ne csomósodjon.

Én az enyémet a Campobellói kennelből vettem, nagyon meg vagyok vele elégedve, mindenkinek bátran ajánlom ezt a kennelt.

2011. ápr. 19. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!