Helyes lenne elaltatni?
Van egy 13 éves kutyusunk. Szegénynek már szürkülnek a szemei,nem igen aktív.
Meg azt vettük észre hogy egyre gyakrabban bepisil. Fájdalmai látszólag egyébként nincsenek. De zavarja hogy bepisil. Nem szándékosan teszi, inkontinensnek tűnik.
Beszélgettünk róla itthon hogy már valószínűleg nem sokáig lesz velünk sajnos. Eléggé megterhelő lelkileg a gondolata hogy elaltassuk.. de neki jobb lenne vajon?
Ti mit tennének?
Állatnál nehéz egyértelműen megállapítani, hogy szenved-e. A vakság bekövetkezése kutyáknál még nem kifejezetten a vég, szaglás alapján is tudnak többé-kevésbé elfogadhatóan tájékozódni, bár néha nekimennek a bútoroknak, ajtónak. A vizelet tartási nehézség a lakásban tartott kutyánál már nagyon megnehezíti az együttélést.
A mi első vizslánk szép lassan megvakult, nehezen tájékozódott már a lakásban, hatalmas heredaganata volt, de vizelési probléma nem lépett fel. Azonban az utolsó évben nyáron egy esős időszakban folyamatosan nyáladzott és a falnak fordulva lihegett egész nap, érezhetően valami idegrendszeri leépülés jelentkezett, el kellett altatni, 14 éves volt. A második vizslánk egy kullancs csípésből eredő vírusbetegség után mutatott kezelhetetlen vizelet ürítési problémákat. Sétál tatás során gyakorlatilag képtelen volt vizelni, bár jelzési kényszerből eredő lábemelései voltak, de egy csepp folyadék sem ürült. Hazaérve a nagyszőnyegen mindent maga alá eresztett. Pár ilyen eset után kénytelenek voltunk elaltattatni.
Ennyiért biztos, hogy nem altatnék. Akkor engedtem el a kutyámat, mikor nem tudott lábra állni és a doki uh-val mutatta, hogy tele van daganattal és néhány szerve már le is állt (előző nap még sétáltunk néhány km-t, semmi előjele nem volt). Amúgy 11 éves korában is sajnos eljutott oda, hogy nem tudott felállni, onnantól doki tanácsára emelt adag izületvédőt kapott és pár nap után már sprintelt a labda után, 13 évesen meg vestibuláris szindrómája lett, egy hétig csak úgy tudott menni, hogy elöl-hátul fogtam, de következő évben már napi átlag 5 km-t ő is lesétált.
Szóval vidd orvoshoz és hordd ki gyakrabban pisilni.
Gyakorikérdéseken nem diagnosztizálunk, a legfontosabb, hogy állatorvos lássa a kutyát. Inkontinencia több okból is lehet, és van, ami kezelhető. De az orvos mondja ki, hogy ez kezelhető probléma-e, vagy altatni kell.
Vannak gazdik, akik elbagatellizálnak komoly bajt is, és vannak, akik kis problémában is tragédiát látnak. Nem tudjuk, hogy a kérdező melyik. Ne mi döntsük már el szakértő helyett, főleg, hogy nem is látjuk a kutyát, hogy kell-e altatni vagy sem.
Köszi a válaszokat. Nyilván nem ez alapján döntünk az altatás mellett ,vagy nem ellen. Nem diagnózist kértem , csak érdekelt hogy ti mit tennének.Van amelyik állatorvos elaltatná,van amelyik nem. Nem azzal van a baj ha sétálni megyünk és nem érünk le
Hanem lefekszik és akár alszik, akár ébren van, bepisil
Láthatóan zavarja is.
Nem tudom, merrefelé éltek, mik a lehetőségeitek állatorvos terén, nem is neked szólt a fentebbi komment, hanem a hozzászólókba beleálló észlényeknek.
Jól felszerelt rendelőt, állatkórházat próbálj keresni, akik alaposabban ki tudják vizsgálni a kutyát, nem csak ránézni, megtapogatni tudják. Ilyen hely Budapesten több van, más megyékben mondjuk megyénként lehet egy központi, nagyobb hely. 13 éves kutya, kötődtök hozzá, ennyit megérdemel. Ha altatni kell, a legjobbak is azt fogják mondani, ha nem akkora a baj, akkor meg egy profi szakember éveket is tud adni egy olyan kutyának, akiről a felületesebbek lemondtak.
Egyébként mekkora kutya, milyen fajta?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!