Tenyésztő vagy szaporító különbség?
A tenyésztőnek első sorban van kennele. Ehhez minimum facebook oldala, weboldala, referenciái ezáltal.
A kutyái mind törzskönyvesek, szűrtek, oltották, chipeltek. Nem ad el úgy kutyát, hogy "oltás, chip a gazdi felelőssége". Úgy kapod meg a kutyát, hogy ezekkel korának megfelelően rendelkezik. Tenyésztő soha nem ad el nagyon minimum 8 hetes kor alatt kutyát. ÉS EZ A JÓ!!! Soha nem hozunk el ettől fiatalabb anyától elszakított kiskutyát, és törvénybe is ütközik.
A tenyésztő ad garanciát is, tehát szerződéssel megegyeztek abban, hogy mi történik ha mondjuk tenyésztésből eredő probléma van a kutyával. A tenyésztő sosem tenyészt ugyan azzal a kutyával minden adandó alkalommal, hagyja pihenni a szukát. Sosem fedezteti be tenyészérettség előtt a szukát (tenyészérettség és ivarérettség nem ugyan az!)
Akiről tudsz sok infót, referenciát, és látod, hogy nem csak egy olyan ember akinél össze jött egy random kutya álom az biztos, hogy tenyésztő, persze csak ha tudsz tőle mindenről rendesen bejegyzett adatot kérni.
Szaporító: haszonleső patkány, aki folyamatosan elleti szerencsétlen szukákat, nem szűri betegségekre a szülőket, nem tartja jól a kutyákat, sokszor koszos kennelekben vannak tartva, bántalmazva, törődést nem ismerve, állatorvoshoz nem viszi őket, ha kéne.
Tenyésztő: gondos, figyelmes, szakértelemmel tenyészti a kutyákat, szűri őket betegségekre, jó vérvonalat visz tovább, jól tartja az állatait.
Sok válaszban olvasom itt, hogy a szaporító rosszul tartja a kutyáit, ez azonban egy sztereotípia.
Ez így nem igaz, csak általában azok szoktak a címlapokra kerülni, akik embertelen körülmények között tartják őket.
Nagyon sok szaporító normálisan tartja a kutyáit és még csak nem is elleti halálra őket, van FELIR számuk, van aki még szerződést is hajlandó kötni (persze nem mindegy mi van a szerződésben) és számlát is ad, ezért nehéz lehet megkülönböztetni a tenyésztőtől. Én ezzel a típusú szaporítással sem értek egyet, mert hozzáértés és eü szűrések nélkül ezek a "tisztességes" szaporítók is tönkreteszik az adott fajta génállományát (lásd mostanában a tacskóknál).
Nem tudom mennyire merültél el a témában, de ezekre mindenképpen figyelj oda:
- Az oltási könyv nem egyenlő a törzskönyvvel
- A FELIR szám nem egyenlő a kennel nyilvántartási számával
Amiből biztosan és kézzelfoghatóan tudod, hogy egy tenyésztő tényleg tenyésztő, az a hivatalosan bejegyzett kennel név, a törzskönyv és a szerződés. Szintén más kérdés, hogy mielőtt veszel egy fajtatiszta törzskönyves kutyát, olvass te is utána az interneten a vásárlói és szakmai véleményeknek az adott tenyésztőről, lépj vele kapcsolatba, esetleg látogasd meg, így személyesen tudsz meggyőződni arról, hogy milyen körülmények között tartja a kutyákat, mert tenyésztő és tenyésztő között is nagy különbségek vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!