Mi a humánusabb; az altatás vagy a meghalni hagyás? Te mit választanál?
Tegyük fel, hogy van egy kutyánk, aki velünk él már elég régóta és elérte már azt a kort (azaz a saját élettartamának a végét), amikor már mozogni is alig bír, folyamatos odafigyelésre és ellátásra szorul, talán már nem is képes tartani a szobatisztaságot, emellett nála is előjönnek idővel azok a testi és szervi bajok, mint pl. az idős embereknél (pl. ízületi problémák, szervek alul működése stb.)
Hogy már alig lát, alig bír menni, enni is csak azt tud, amit még képes megenni és megemészteni, ideje nagy részét pihenéssel tölti, ugyanakkor egyre többet betegeskedik, ami miatt már fokozott odafigyelésre és ellátásra szorul (azaz legalább olyan szintű törődésre és odafigyelésre, mint kölyökkorában).
Mindemellett az adott kutyus nem szenved semmilyen egyéb betegségben - azonkívül, hogy öreg.
Te hogy látod, melyik volna humánusabb?
- Elaltatni; ezáltal megkímélni az öregkor okozta gyötrelmektől
- Esetleg hagyni, hogy békében meghaljon még akkor is, ha számára már csak szenvedés az élet
- Esetleg ha már a te számodra teher és nyűg az adott kiöregedett kutya gondozása, de ugyanakkor az is motivál, hogy a kutyád legalább ne szenvedjen és békében múlhasson ki (gondolok itt az olyan gazdákra, akik elsősorban munkakutyaként tartják a saját kedvencüket - akár pásztor, akár őrző-védő, akár kereső, vagy egyéb más munkakutyaként) ugyanakkor nem volna már ember sem, aki átvenne tőled egy öreg, beteg és munkaképtelen jószágot - de kitenni sem akarod az utcára
Nekem volt öreg kutyám, majdnem vak volt már, a megtanult útvonalon közlekedett a kutyaház-tál-napozóhely között. Sokat aludt és külön tápra volt szüksége. Ezt az állatorvosnál szereztem be, gyakran nézett rá a kutyára ilyenkor. Ő azt mondta, akkor nem voltak fájdalmai, elvan a maga részén. Ha nyüszít, sír, odakap, akkor szenved, térjünk vissza a kérdésre akkor. Ez az idő nem jött el, mert egy reggel ősz végén nem ébredt fel. Másnap jött egy erős hidegfront, biztos vagyok benne, hogy megérezte és nem bírta volna már azt a telet, ezért aludt el.
Ha sírt volna fájdalmában és műtve/kezelve is honapokig szenvedett volna, akkor azt nem vártam volna meg.
A kutya konkrét életminőségétől függ. Van az az életminőségromlás, amikor az ember tudja, hogy már csak szenvedések árán tudja életben tartani pár napot vagy hetet. De úgy értelmezem, te nem pont erre gondoltál, más esetben nem altatnék, vagyis ha a kutyának még elég jó az életminősége, látom rajta, hogy van, amit élvez az életben, felcsillan a szeme, akar csinálni bizonyos dolgokat stb.
Humánus dolog megmenteni a felesleges, hiábavaló további szenvedéstől, amikor már nem vár rá jobb, de nem humánus megrövidíteni az életét, csak azért, mert öreg és bajai vannak.
Ezeket tapasztalatból írom. És minden kutyánál egyéni, mikor jön el az a pont, amikor el kell engedni. De léteznek a neten - igaz, én angolul láttam ilyet - életminőségbecslő táblázatok, kérdőívek, amik segíthetnek a döntésben, ha az ember magától nem érez rá. Valamint a kutya állatorvosa is iránymutató lehet.
Csak akkor altatnék, ha minden napja szenvedés és nem oldható meg, hogy ez javuljon. Amíg lehet kezelni gyógyszerrel, műtéttel, törődéssel, addig kitartanék.
Sajnos sokaknál látom a mentalitást, hogy ha az öreg kutya problémásabbá válik, akkor altatni akarnak, és ráfogják, hogy az jobb a kutyának, miközben valójában nem akarnak ennyi erőt meg időt belefeccölni már. Szerintem ha a kutya nem szenved, csak öreg, akkor megérdemli, hogy megtegyél érte mindent. Ez olyan, mintha a nagyszülődet, aki öregkorára enyhén demens és vannak gondjai (de nem szenved, csak neked nehéz ápolni), inkább kilöknéd egy kocsi elé.
A kutyád (vagy más állatod) ott volt melletted egész végig jóban rosszban, tőled is ez a minimum szerintem.
Csak megsúgom, nekem nincs kutyám. 🙂
A kérdésem elsősorban közvéleményi kutatási célokat szolgál.
Én pl. találkoztam már olyan esettel is, hogy egy adott gazda azért altatta el az öreg kutyáját, mert mondjuk az élethelyzete nem tette lehetővé hogy egy folyamatos ellátást igénylő, öreg állatot képes legyen ellátni.
Viszont ugyanakkor egyéni tapasztalat az is, hogy egy öreg és kivénhedt jószágot nem sokan fogadnak szívesen örökbe. Az ilyen állatnak akkor inkább jobb a mesterséges körülmények között nyújtott, ugyanakkor mégis szerető családi körben történő békés elmúlás - mint a menhelyre beadás vagy az utcára dobás (az utóbbi két példát gyakorló személyeket nem is tekintem embernek).
De olyannal is találkoztam, aki igazából azért választotta az altatást, mert nem szerette volna, ha a kutyája az öregség okozta kínoktól szenved (ezzel én is egyet értek, mert én sem akarnék egy vénséges öregemberként megannyi bajtól és nyavalyától szenvedni, gyógyszereket szedni, folyamatosan orvoshoz járni és mindig valamilyen testi vagy szervi bajjal küzdeni - ami magából az öregségből fakad).
De én azt is át tudom érezni, hogy valaki képtelen elengedni a hű kutya társát, akivel annyi sok közös élményt osztott meg az idők folyamán és annyira megszerették egymást - ergo igazi kötelék alakult ki köztük - hogy az illető igazából mindent megtesz és nem rest temérdek energiát, törődést és nem uccsó sorban pénzt áldozni arra, (hangsúlyozom, ÁLDOZNI - ami miatt esetleg sok más lemondással kell szembesülnie) hogy a kedvence és barátja életét az utolsó pillanatig széppé tegye, hálából, amiért a kutya az embert a társának fogadta.
Tehát én mindhárom alternatívát megértem és elfogadom és igazából hálás is leszek, minél több válasz érkezik a kérdésemre, mert érdekel hogy melyik ember hogyan vélekedik ŐSZINTÉN a témával kapcsolatban.
#6
"Arról is szó van, hogy van-e jogunk, van-e jogom nekem gazdaként megrövidíteni az életét és eldönteni helyette, hogy mikor "jobb" neki... mert mi van, ha tévedek? Az idős ember jó esetben meg tudja mondani, mit akar, de az állat nem (a demens idős rokon sem, és te ott nem döntheted el, hogy jobb lesz neki már, ha átsegítik a túlvilágra)."
Az az igazság, hogy az én rokoni környezetemből már találkoztam olyan esettel, hogy az adott illető bőven megérte a 100 éves kort. Nem volt semmi baja, de szegény annyira le volt agyilag épülve, annyira nem tudott magáról, továbbá a szobatisztaság sem volt jelen nála, mint egy pár hónapos csecsemőnél. Emellett nyilván nem is volt képes senkit felismerni (sem rokont sem ismerőst, de még saját magát sem) - mégis folymatos 0-24-es ellátásra szorult.
Nos felmerül a kérdés, hogy ilyen esetben mi volna a humánusabb? Az eutanázia, vagy az agyhalál állapotában való megmaradás még legalább jó pár évig?
Természetesen a kérdés költői és nyilván nincsen joga alapvetően az embernek "Istent" játszania, hiszen a természet normális körülmények között úgyis mindent idővel elintéz és megold, ehhez pedig felesleges a külső, emberi erőszakos beavatkozás. Legalábbis a természet rendje és törvénye ezt diktálná normális körülmények között.
#6
#7
Ugyanakkor ha én esetleg megérném ezt az idős kort, és én is hasonló élethelyzetbe kerülnék, azaz folyamatos ellátás kéne, mert teljesen cselekvésképtelen lennék - ellátás hiányában meg a lassú kínkeserves elmúlás fenyegetne, akkor én is inkább választanám a "könnyű elalvást" a sok szenvedés helyett, amennyiben erre lehetőségem adódna.
Két kutyámhoz hívtam dokit elaltatni. Túl sokat vártam. Az egyik állandóan elesett már és szenvedés volt neki a mozgás is , lényegében már csak feküdt.
A másikkal sajnos még többet vártam, ő az enyém volt , velem nőtt fel. Minden reggel takarítással kezdődött a napunk mert már inkontinencia volt nála, nem evett és nem ivott már ,befordult és mozgásképtelen lett nagyon rövid idő alatt.
Az állapotától függ, nehéz döntés , az egyik legnehezebb. És a legfájdalmasabb ott lenni vele végig és végig csinálni.
Én már csak azt láttam hogy szenvednek és hiába tettünk meg értük mindent , annyira leromlott az állapotuk hogy az már nem volt élethez méltó..mérlegelj. kitartást..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!