Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem vesz komolyan a kutyám.(?)

Nem vesz komolyan a kutyám.(?)

Figyelt kérdés

Szép napot/estét, ki mikor olvassa!


Kb 4 éve vettem magamhoz állatvédőktől egy akkor 4,5 éves shar-pei keverék kutyust. Szobabútor volt, mindegy volt élet, letelepedett a sarokba és órákkal később is ott volt. Alig evett, nem játszott semmivel és senkivel - neki már mindegy volt. Teljesen szocializálatlan volt. Egy év alatt én voltam a negyedik vagy ötödik, akihez került, az előző helyen vélhetően az alkoholista "gazdi" verte, minden érintő mozdulatra megremegett és a hátához érve azt behúzta, vagy hogy írjam. Egy szemműtét és egy törött-rohadt fog kihúzása után (amit véletlenül vett észre a doki) jobban érezhette magát, lassan rájött, hogy már nem lesz fájdalmas az evés és nem piszkálta a szemét.


Ez volt az akkori állapot.


Jelenleg válogatós őfelsége, aki nem rest horkolva trónolni az ágy közepén, egyetlen szó vagy akár nézésre is csóválja a farkát, nem rest a mancsával a kezemet a szájához irányítani a jutalomfalattal (ezt én nem engedem neki, de azért minduntalan bepróbálkozik, ha leguggolok hozzá és elér a mancsa odáig), érdeklik a madarak, már nem az összes kutyának akar nekimenni látótávolságon belül és rengetegszer dugja oda a fejét, hogy simizzem. Játszani nem játszik, nem tudja, mi az, neki nem játék a játék, nem érdekli. Kvázi mint egy cuki nyugdíjas bácsi.


Nos, a gondom az, hogy időnként előjön, hogy elmenetelkor ugatni kezd. Az egy dolog, 5 perc és abbahagyja, de elkezdi kaparni a falat. Az évek során az ajtó melletti kiálló részt lekaparta (bontotta), a lenti szekrényajtó csücskét lerágta. Elismerően katasztrofális munkát végzett a fiú. Amikor én ezért leszidtam, kemény hangon, és nem csak kiabáltam méterekről, odahívtam és akár az orrát oda is dugtam, tehát tudja, miért szövegelek. Kicsit toporog, de egyébként lazán csóválja a farkát. Tudom, hogy nem idegességből/rosszféle izgalomból csóválja. Mindegy, hogyan beszélek, mit csinálok, csóválja a farkát és örül, hogy lát. Sőt mi több, miután leszidom, jobban felpörög. Én megértem, hogy időnként előjön belőle a félelem, hogy azt hiszi, az elmenetelem örökre szól, de... hát jó lenne, ha nem jutnánk el oda néhány év múlva, hogy át lehet nyúlni a falon, meg komolyan venné, amikor rápirítok.


2023. febr. 8. 22:07
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
59%

Mert epp csak azt felejtitek el, te is kerdezo meg a 9-es is, hogy ez nem sima rosszalkodas, a kutya valoszinuleg szorong es a szorongasra nem megoldas a szidas, kiabalas, veres.

Gyakorolni kell.

Eloszor kimesz 1 percre. De lehet az 1 perc az sok, lehet meg ennel is kevesebb ido kell kezdesnek.

Ha a kutya csendben van/ nem kapar, kaja.

Aztan elmesz 2 percre, jutalmazod. Es igy tovabb. Igen, ez egy kurv..a unalmas es hosszu turelemjatek es nem viccelek, percenkent kell haladni. Ha sietsz, nem lesz ertelme, illetve ha kihagysz egy napot is, azonnal kezdheted elorol. Napi gyakorlas kell, akar tobbszori is.


Es a reaktivitassal kapcsolatban se megoldas, ha a kutyat lefogod. Azert reaktiv meg mindig.

Trenerhez fordulj, nincsenek jo eszkozeid, nem jol fogod fel a kutyanevelest. Az abszolut latszik, hogy nagyon szereted es o is teged; de igy nem haladtok sehova.

Siman lehet meg tanitani 8+ evesen is, nem kell feladni.


Ahogy siman le lehet szoktatni egy felnott kutyat az agyban alvasrol is...Nem lehetetlen megertetni vele, csak turelmesnek kell lenni es jo modszereket kell hasznalni😊

2023. febr. 8. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:

Nem kellett ilyenre szoktatni. Csak egy év alatt több helyen megfordult. További 3 és fél év alatt nem az utcákat járta (max ha elszökött, arra a csekély időre, aztán passzolták, mikor meglett), nem is menhelyen volt. Mindig volt valakinél. Első alkalomkor sem volt gond, amikor szobabútorként tengette a napjait. Aztán kezdődött, hogy halványan elkezdődött a kötődés. És így sem mindig. Változó, mikor kattan be neki, hogy biztos nem jövök vissza. Aztán ha el is kezdi, az ugatást pár perc után abbahagyja, a többire nincs rálátásom kintről.


Eszemben sincs leszoktatni az ágyban alvásról. Egymás mellett alszunk, egyik oldal az övé, másik az enyém.

2023. febr. 8. 23:48
 13/26 anonim ***** válasza:
97%

Utólag visszaérsz és leszidod? Szerinted ebből mégis mit tanulna? Oda dugod az orrát és szövegelsz? Ez milyen nevelési módszer?


Ha szorong és te nem foglalkozol vele, mit gondolsz, elmúlik a szorongása? Nyilván nem! Akkor ne csodálkozz, hogy évek alatt sem javult!


Keress fel oktatót, aki jártas a témában, mert jól látszik, hogy ezt egyedül nem fogod tudni megoldani. De valószínűleg a szobakennelt fogja javasolni. Amibe nyilván be kell szoktatni a kutyát, ez idő és energia.

2023. febr. 8. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

Tizenhármas, évekig nem így volt. De inkább bemásolom a korábbi válaszomat:


"Először sokáig így csináltam, mert tudtam, hogy szorongásból csinálja. Nem szóltam érte, felsöpörtem és kidobtam a törmeléket. De bakker, évek múltán sem jutottam ezzel előrébb. Tök nyugisan fogad a kutyám, de mialatt elvoltam, ő leszedte a falamat már sokadjára!



Egyéb más helyzetben is nagyon is nyugisan csinálom vele az élet dolgait. Meglát egy kutyát, neki akar menni. Rántás? Nem érdekli. Leültetni nagyon felspanoltam? Huszonvalahány leültetés után is fel a popó, folyt. köv, nem érdekli. Megoldás? Lehajolok hozzá és átölelem, akkor nyugi.



Nagyon türelmes voltam vele mindig is, mindenben, de ha valami nem használ évekig, akkor igenis kipróbálok mást. És hát, nem vagyok verő típus, még csak legyinteni se legyintettem egyik húzására sem, szóval kizárásosan marad, hogy felemelem a hangom."

2023. febr. 8. 23:54
 15/26 anonim ***** válasza:
100%

Oké, akkor én is bemásolom, amit írtam:


Ha szorong és te nem foglalkozol vele, mit gondolsz, elmúlik a szorongása? Nyilván nem! Akkor ne csodálkozz, hogy évek alatt sem javult!

2023. febr. 8. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:
Mert szerinted mit tudok tenni, amikor nem vagyok ott, amikor szorong és a falon vezeti le? Amikor megjövök, és látszik rajta az izgulás, foglalkozok vele. Amikor otthon vagyok, foglalkozok vele. De amikor nem vagyok ott, nem tudom asztrális kivetülésként nyugtatni a kutyát a jelenlétemmel. Amikor meg megjövök, és bár korábban rongált, teljes nyugalomban van a hazaérkezésemkor, már nem kell nyugtatni, teljesen jól van, mint aki felfogta, hogy vaklárma az egész, hiszen már kismilliószor mentem és jöttem vissza naponta, akár többször is.
2023. febr. 9. 00:02
 17/26 anonim ***** válasza:
100%

Le lettem pontozva, de a 11-es valaszomban leirtam vilagosan, hogy mit kell csinalni. Fokozatosan kell szoktatni az egyedullethez es fel kene keresni egy trenert.

Ha nem, akkor nem, marad minden igy 🤷‍♀️

2023. febr. 9. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
100%
#19 Attól, hogy jelented, még nem változik meg az, hogy nem tudod kezelni a kutyádat. Tudod, nem az a baj, hogy az ágyra mehet. Ha téged nem zavarna, oké lenne. A baj az, hogy nyilvánvalóan kifejezted, hogy nem örülsz neki, hogy ott van, mégis ott van. Az én kutyám pl. nem megy oda, ahova én nem akarom, hogy menjen. Mert meg van nevelve.
2023. febr. 9. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
61%
De kíváncsi leszek, hallgatni fog-e a kutyád rád, ha elmeséled neki, hogy jelentettél egy ismeretlent az interneten, csak mert megírta az igazságot, hogy neked nem való kutya. Tudod, mint a mesében, "meztelen a király". Csak te nem vagy király és valószínűleg még rondább is vagy meztelen. Csicska. :D
2023. febr. 9. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
55%
Attol meg balek maradsz. Evekig nem szolsz ra, ha a falat kaparja, hagyod az agyon aludni, meg arra sem tudod ravenni, hogy parancsra ulve maradjon, es azt sem fogod fel, hogy a jutalomfalat teljesen elvesziti a funkciojat, ha a kutya kikoveteli maganak akkor is, ha meg csak nem is engedelmeskedik neked. Evekig nem jutott eszedbe, hogy kutyaiskolaba vigyed, inkabb elkenyeztetted, hogy basaskodjon kedvere.
2023. febr. 9. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!