Miért nincsenek keverék-tenyésztők?
Elsőre hülye kérdésnek tűnhet (lehet hogy az is).
De gondoljunk bele, miért vesz valaki jó tenyésztőtől fajta tiszta kutyát? Mert szeretné tudni, hogy olyan géneket örökölt, amivel hosszú életű és egészséges lesz, nincsenek idegrendszeri problémái,
és emiatt biztonságos a viselkedése (pl kevéssé valószínű a családon belüli támadás, és családon kívűl is kiszámíthatóbb a viselkedése), és a klasszikus betegségeket, valamint a túltenyésztés zsákutcáit el akarja kerülni.
De én miért ne akarhatnám ezt egy keveréktől? Miért ne akarhatnék lekövethető genetikát? Mondjuk egy rotti-husky keveréket.
És szerintem lenne erre igény, de nem tudok róla hogy két tenyésztő összeáll és mondjuk hoznak egy keverék almot.
Miért nem létezik/létezhet ilyen?
Vannak...
Egyik részük gyártja a designer fajtákat, hát az olyan, amilyen.
Másik része meg sportra hoz le almokat, pl lurcher, border X horvát juhász és a szánhúzóknál tudok csak olyanról, hogy már szinte fajta lett a mixekből (esd). Ismerek ilyen kutyákat, egyik sem extra kiemelkedő, csak egy átlagosnál jobb kutya, az adott sportra alkalmasabb, de a szüleit nem szárnyalnak messze túl. (Ez az esd re nem vonatkozik, de ők már nem is a klasszikus mixek)
A fajtákon belül is gyorsan lehetne egészséges kutyákat gyártani, ha a tenyészállatok kicsit "használva " lennének és elsődleges szelekciós szempont az egészség és a viselkedés lenne, nem pedig a csupán esztétikát szolgáló küllemes tulajdonságok.
Akad egy-két igényes keverék tenyésztő.
Ajánlom figyelmedbe:
A kutyatartás, attól az, ami, hogy van egy igazi fajtatiszta kutyád, tudod a tulajdonságait és azért választod azt a fajt.
Keverék kutyát bárhol találsz, bárki hozzájuthat, abban nincs úgymond semmi extra, bárki megteheti.
Egy kicsit ez ennél összetettebb, mint ahogy előttem válaszoltak, de abban is van igazság.
Alapvetően több tényezős dolog
- saját véleményem szerint az egyik ok az, hogy SOK fajta van, az igényeket ezek pedig nagyon jól lefedik. Aki öv-t akar, vagy terelőt legalább 10-20 fajta közül válogathat. Tehát, olyan piacra akarsz új terméket hozni, ami telített, nagy a választék, amit nem szükségesek bővíteni.
- a másik ok (és ez objektív), az a heterózis. Ezek a keresztezések nem úgy néznek ki, mint amikor színeket keverünk. Az F1-es nemzedék nem lesz egyforma, sőt azt is mondhatjuk, hogy jóformán kiszámíthatatlan a kiskutyák milyensége. Pedig, a fajtatiszta tenyésztés lényege, hogy tudd, hogy mit kapsz kézhez
- fentebb írták, hogy ennek ellenére vannak dizájner keverékek, tehát ez egy létező dolog, csak kisebb rá az igény, mivel maga az "igény" is csak azon alapul, hogy éppen mi a trend. Egyelőre ezek a kutyák nem tudnak olyan hullámokat megülni (generálni), mint a híresebb társasági kutyafajták.
- van különbség aközött, hogy te F1-eseket akarsz eladni, vagy mondjuk egy új fajtát alapítani, különböző fajta alapokon. Erre is van példa, elsősorban a magyar vonatkozású szelindek jut eszembe, de haszonállat-fajtákban ez egy gyakoribb eljárás.
Macskáknál ugyanígy a bengáli is egy "tenyésztett keverék", valójában egy fajhibrid.
"Keverék kutyát bárhol találsz" - ahogyan fajtatisztát is, más kérdés, hogy nem tekintjük fajtatisztának. De ez sok embert nem érdekel, hiszen tk nélkül is hozza/hozhatja a kívánalmakat az adott kutya a gazdi számára. Nem tk ellen beszélek, de a valóságban valóban kevés értéket tulajdonítanak neki az emberek.
Van ilyen. Itthon is volt több ilyen. Direktben lehozott agár-border keverék és pit-border kölykök kifejezetten frizbire, flyballra. Segítőkutyáknál divat a labradoodle, goldendoodle, berni pásztor-uszkár keverék stb.
Szolgálati kutyáknál pedig a mali-nj mixek.
De hobbi célra minek kellene? És mivel nincs tk, mi garantálja, hogy nem fognak visszaélni ezzel mások?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!