Mudisok! Mit gondoltok az olyan tenyésztői irányokról akik olyan színeket tenyésztenek ami FCI által nem elfogadott?
A tenyésztők konkrétan tönkretették a mudit.
Vékony,hosszú pofa, szinte tacskós,alacsony, kis termet, hatalmas bunda, gyenge idegrendszer....
Ha egyszer eljutnál a Hortobágy közelébe,ahol a nagy nyájak vannak, látnál dolgozó mudikat. Közük nincs a kiállítási kutyákhoz!
Normális, arányos termet, szép fej, jó temperamentum, elégséges, de a munkában nem akadályozó szőrzet.
Ég és föld!
Legutóbb egy CAC-on voltam. Elkeserítő volt a mudi felhozatal... 😞😓😩
Itt a szín a legkevesebb probléma.
Az általad felsorolt színek (hamvas, hamvasbarna és mézeslábú) recesszíven öröklődnek, ami azt jelenti, hogy elég ha a szülők hordozzák az adott szín kialakulásáért felelős génváltozatot ahhoz, hogy az utódok között az említett szín megjelenjen. Úgy gondolom, hogy Magyarországon a tenyésztők körében sem általánosan elterjedt dolog a szülő egyedek színhordozásra való tesztelése, anélkül pedig ha két fekete mudit párosítanak is születhet hamvasbarna utód például, mivel a fajtában a hamvas szín és a barna szín is jelen van és elfogadott. Tehát genetikai szempontból semmi nem indokolja ezeknek a színeknek a kizárását.
Más eset az amikor egyéb más fajtáknál (pl. csivava, pomerániai, francia bulldog vagy uszkár) a dominánsan öröklődő merle (cifra) színt úgy érik el, hogy különböző fajtákat vonnak be, ahol eredetileg is előfordul ez a szín, ilyen fajta a mudi, a border collie vagy az aussie is.
Köszönöm a válaszokat!
Szerintem jobb esetben egy normális tenyésztő csinál genetikai szűrést az öröklődő színek tekintetében, mivel a merle is öröklődhet recesstíven, így a fekete egyedeket is tesztelni kell minimum.
A merle gén minden esetben dominánsan öröklődik. A fakó szín fedheti el a merlet, így abban az esetben valóban indokolt a színre irányuló tesztelés, mielőtt cifra egyeddel párosítanák. Ha a fekete egyed merle, de nem látszik rajta, akkor az valószínűleg annyira rövid merle alléllal rendelkezik, hogy biztonságosan tenyészthető másik merle egyeddel is.
Nekem az a véleményem, hogy ha tesztelik a kutyákat és egy fekete szuka hordozza mondjuk a hamvas és a barna színt is, akkor ahhoz, hogy biztosan ne legyen hamvasbarna utód elég sok potenciális kant már a színe, vagy színhordozása miatt ki kell zárni és akkor emellet még ott vannak az egészségügyi szűrések eredményei és egyéb más szempontok is. Ez egy olyan fajtánál nem biztos, hogy jó eredményre vezet, aminek nincsen túl nagy egyedszáma.
Utolsóhoz kapcsolódva. Ezen végigmenve vagy bevállalod a nem standard színt, de nagyobb eséllyel kerülsz el valami betegséget, vagy bevállalod a betegséget, de be van tartva a standard (ami amúgy rögzíti hogy egészséges legyen a kutya, illetve az Állatvédelmi TV)...vagy valami divatos, egészséges, színben okés kannal fedezik le a fél állományt és mindenki mindenkinek rokona lesz.
Ez van akkor, ha nem átgondoltan esnek ki egyedek a tenyésztésből, egy huszadrangú dolog miatt, mint a szín, egy ennyire kicsi populációban
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!