Hogyan szoktattátok rá a kutyát az egyedül létre?
Hat igy, hogy nem vettel ki szabit es ha jol ertem, nem is lesz vele otthon senki legalabb 2-3 hetig, nehezen.
Sajnos a fokozatossag a nagyon fontos, ahogy az elso irta, nem hagyhatod azonnal 8-9 orara egyedul.
Illetve nalunk a nagy attorest a szobakennel hozta, mert ugyan a kutyus nem rombolt, de szorongott es allandoan bepisilt, ha egyedul lett hagyva. 2 perccel kezdtuk es 2 perc alatt is bepisilt, ha nem latott minket, szoval komoly volt a dolog szegenykemnel. De a kennelben mar egyaltalan nem urit, nyugodtan alszik, ha egyedul van :))
De szobakennelbe se 1 nap volt beszoktatni, nem lehet azonnal bezarni, mert panikolni fog. Viszont valamelyik kutya sokkal jobban viseli, ha egyedul van, szoval nem biztos, hogy nalatok is annyira nehez menet lesz ez, mint nalunk.
Lakásban tartott kutyánál úgy szokták, hogy naponta kétszer - háromszor leveszik sétálni és akkor megszokja egy idő után.
Kora reggel szokták, munka előtt meg késő este.
Akinek van ideje, délután is leviszi. Így megtanulják, hogy napközben egyedül vannak otthon.
Bár, nekem kinti - benti kutyám volt, ő hamar megszokta, hogy egyedül van otthon.
Főleg, mivel éjjel kinti kutya volt, hiszem házőrző volt.
A csoportomból másoltam ki ezt. Nagyon fontos a fokozatosság.
Kezdd azzal a szoktatást hogy megtanítod neki hogy hol van az a helye amit az engedélyed nélkül nem hagyhat el.
Lakáson belül ne engedd hogy kövessen, ne legyetek sülve-főve együtt.
Legyen olyan idő (akár több óra is) amikor nem foglalkozol vele, ő a helyén pihen, te meg csinálod a dolgaidat, először ezt mindenképpen úgy hogy egy szobában vagytok.
Ha ez már jól megy akkor a következő lépés, hogy egy másik szobában kéred tőle ugyanezt. Pl ő a nappaliban pihen, te meg a konyhában vagy.
Segítség lehet az is ha van olyan helyiség ahova nem mehet be, és ott el tudsz tűnni előle.
Akár használj ajtórácsot, ez által láthat téged, de nem tud követni.
Adj neki rágcsálni való játékot és vagy finom jutalomfalatokat.
Gyakorold az elindulás és hazaérkezés menetét ugyanis meg kell tanulnia, hogy az a tény, hogy te jössz-mész normális és mindennapos dolog. Nem kell belőle nagy dolgot csinálni. El fogsz menni és vissza is fogsz térni hozzá.
Fokozatosan növeld az egyedül töltött időt. Először csak 5 percre hagyd el a lakást. Pl: vidd le a szemetet. Aztán gyere vissza. Ha ez jól ment akkor másnap 10 percre menj el és így tovább. Extrém esetben 1-2 percről indul az egyedül hagyás és hónapok munkája, hogy eljussanak az 1 óráig.
Figyeld meg mit csinál, amikor egyedül hagyod, kamera, okostelefon. Így pontosan látod hogy mit csinál, tudni fogod hogy ez az igaz és nem az amit a "kedves szomszéd" mond, ez álltal te is nyugodtabban hagyod majd otthon.
Ha a folyamat során bármikor hisztizik, ugat, nyüszög, nagyon fontos, hogy addig ne menj vissza a lakásba/ne engedd ki a másik szobából, amíg legalább 10 másodpercig nem volt csendben. Ellenkező esetben csak azt érteted meg vele, hogy ha cirkuszol akkor visszajössz hozzá.
Hosszabb otthonhagyás előtt alaposan mozgasd le (séta, futás, játszás), tanítás - így nem lesz energiája cirkuszolni.
Korlátozd le a mozgásterét, nem kell neki az egész lakáshoz hozzáférnie. Minél kevesebb tere van mozogni annál nyugodtabb lesz.
Pakolj el mindent, amit féltesz, amiben kárt tehet, ami veszélyes pl vegyszerek.
Bekapcsolva hagyhatod neki a tv-t/rádiót. A hangok nyugtatóak lehetnek számára.
Hagyj neki a helyén egy már általad viselt ruhadarabot, hogy érezhesse az illatodat, ez megnyugtathat egyes kutyákat.
Keress egy megbízható kutyasétáltatót, legyen az barát/családtag/hivatásos sétáltató, aki az egyedül töltött idő felében elmegy a kutyusért és kicsit lemozgatja. És a szabályok betartásával egyedül hagyja.
De jó lehet a kutyanapközi is. Az is egy lehetőség, hogy mind a ketten szokjátok az egymástól távol töltött időt.
Soha ne büntesd meg ha a távolléted alatt kárt okozott a lakásban, bepisilt, vagy ugatott. Mert nem fogja érteni hogy miért kap ki, erősödhet a szorongása (juj mi lesz ha hazajön a gazdi), illetve azt tanulja meg hogy nem jó ha hazajön a gazdi mert csak leteremt, nem fog várni.
3-as, bocsi, de a setaknak mi koze van az egyedullethez? Meg a szeparacios szorongashoz, mert ha a kerdezo kutyaja rombol, akkor neki nagy esellyel ez van. Esetleg unatkozik, mert nincs lemozgatva, meg ez is egy opcio.
Nem ertem. Mert amugy semmi szerintem, alap, hogy kivisszuk oket haromszor-negyszer.
Nálam minden kutya (saját, idi) szobakennelben kezd és annak az ajta lesz fokozatosan egyre többet nyitva. Ez amúgy a szobatisztaság és a többi kutyához való hozzászoktatás miatt van így alapvetően. Mivel így nem tudnak mindenhova velem jönni, teljesen természetes lesz nekik, hogy először fél-egy-két órákra "eltűnök", amíg pl mosok vagy főzök vagy az egyik kutyával tréningezek. Innen már nem túl nagy ugrás, hogy a telek határait is elhagyom és kinyújtom az egyedül töltött időt.
Persze nem kell feltétlen kennelhez szoktatgatni, csak ne legyetek 0-24 összenőve, ha pl alapvetően a nappaliban vagytok, akkor maradjon is ott, amíg főzől vagy csak kimész wc-re. Az ajtón is kimehetsz ilyenkor pár percre, fél-egy órára, a lényeg, hogy viselkedj természetesen, ne köszönj el tőle és mikor visszamész se kezdj el neki túlzottan örülni.
Minimum 1 hét, de inkább másfél-két hét szabi és tudatosan, fokozatosan bevezetni.
Mit vársz tőle így holnap? Nyilván rombolni és sírni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!