Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fajtiszta vagy fajtatiszta?...

Fajtiszta vagy fajtatiszta? Többi lent.

Figyelt kérdés

Sziasztok. Találtunk egy gyönyörű szép labi kiskutyát. Nagyon vágyik rá a család. A szülei törzskönyvezettek, a kislány amit elszeretnénk hozni nem. Persze ez nem is baj nekünk. De! nem tiszta színű.. Ez baj? Valami mégsem jó? Tehát van egy gyönyörű kiskutya aki majdnem teljesen barna, de mégis van benne egy kis fehér folt. Elvileg őket hívják színhibásnak

....

Attól, hogy nem tökéletes..... a színe még labi? Nem szeretnénk később csalódni, hogy nem jól választottunk..


2022. szept. 2. 00:49
1 2 3 4 5
 21/42 anonim ***** válasza:
100%
Ha a szülő törzskönyvezett, a kölyök meg nem, akkor át akarnak verni. Ez ilyen egyszerű. Vagy nem azoknak a kölyke akiket neked mutatott, vagy más gebasz van.
2022. szept. 2. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 anonim ***** válasza:
100%
Ha színhibás, ne legyen vele tenyésztés, ennyi. Ha van törzskönyve, elviszed a megfelelő időben tenyészszemlére, megszakértik. Otthonra, kedvtelésből tartása tök mindegy a színe, meg a fajtatisztasága is, csak szeretni kell. Kölykön úgysem látod, hogy tényleg labrador-e a labrador (ezért működnek a szaporítók részben), majd 2 éven belül kiderül, mi lesz belőle.
2022. szept. 2. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 anonim ***** válasza:
100%
" Otthonra, kedvtelésből tartása tök mindegy a színe, meg a fajtatisztasága is" Csak ár szempontjából nem mindegy átba.sznak-e.
2022. szept. 2. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 anonim ***** válasza:
100%

Nem nagyon értelek.


Ha a fajtatisztaság, és a papír a fontos, akkor miért nem keresel egy megbízható, nevesebb kennelt, mész el látogatóba, és szimpátia esetén adsz le igényt egy kölyökre?


Ha pedig nem törzskönyves (tehát nem bizonyítható, hogy fajtatiszta), akkor nem tök mindegy? Ha tetszik a kiskutya, hozd el. Vagy kevésbé szeretnéd, ha kiderül, hogy valami keverék?

Habár pénzt így nem ér, csak az oltások, és a chip árát lenne pofám elkérni.

2022. szept. 2. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 Andizsuzsi ***** válasza:
77%
Engem az érdekel, hogy ha nem lenne színhibája, akkor nem érdekelne, hogy nincs törzskönyve? Akkor nem probléma, ha később kiderül, hogy mégis keverék?
2022. szept. 2. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/42 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem mi érthetetlen: ha fajtajellegű csak a kiskutya- márpedig ha nincs törzskönyv, akkor az, mondjon bármit a tenyésztő - akkor miért kéne egy fajtatiszta kölyök árát kifizetni érte? Köze nincs az egészhez hogy TK nélkül is szeretnék-e. (amúgy aki ezen pörög, az szaporító, vagy miért tereli a témát?)
2022. szept. 2. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/42 anonim ***** válasza:
100%

#24 Bár én csak magyar fajtákkal tenyésztőket ismerek, szóval lehet sarkított a véleményem, nem feltétlenül terjed ki ezekre a népszerű, külföldi fajtákra, de egy normális tenyésztő nem kúr át. Megmondja a színhibát eladáskor, elmondja, hogy egy kölykön úgysem látható, milyen lesz felnőttként, sőt, a 8 hetes korban elvitel előtt már lehet barátkozni a kölyökkel. A törzskönyv aprópénz és egy darab papír, nem értem, ha a vásárlónak nem is fontos, miért nincs neki, később jól jöhet. Apám is tenyésztő volt, letörzskönyveztetett minden kölyköt, azt is, amit ajándékba adott rokon öreg néninek, hátha fedezőkannak jó lesz később.

Az ár jó kérdés, de az is jó kérdés, hogy normális tenyésztőnél, akinek ez kb. hobbi és mindenképpen veszteséges, a kutyavásárlás meg egy többhetes-többhónapos, évekre szóló folyamat, tényleg ezen kell vacakolni? Ott a szaporító, eladja olcsóért, aztán a többszörösét ki lehet fizetni az állatorvosnak. Én színhibás, foghiányos, akármilyen kutyát is inkább vennék tenyésztőtől baromi drágán, mint egy kiszámíthatatlan, ideggyenge állatot megbízhatatlan forrásból olcsón.


#25-nek az első felében igaza van. Az, hogy "pénzt nem ér" az megint egy más kérdés. A vemhes szukára figyelés, speciális etetés, ellés környékén esetleges éjszakázás, ez mind pénz. Rengeteg munka van egy alom mögött, amit nem látunk, de benne van az árban, a tenyésztők kutyái többnyire úgy vannak beárazva, hogy abból nekik nyereségük semmiképp sincs. Ha reálisan mondanának árat, senki nem venné meg.

2022. szept. 2. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 anonim ***** válasza:
100%

#27 Azért érthetetlen, mert fura az egész megfogalmazás


“gyönyörû szép kiskutya"

“egy csoda"

“persze így is kellene"


Írja a kérdezô. Úgy hangzik, ez szerelem elsô látásra. De ha valaki így beszél egy kiskutyáról, amirôl eleve tudja, hogy nem törzskönyves, akkor ha azt mondják, “az nem fajtatiszta labrador”, akkor legyint, hogy “ja, hát akkor mégse kell”? Amíg addig majd elolvadt tôle?


Azt meg sehol se írta, hogy mennyit kellene fizetniük, vagy kellene-e egyáltalán.

2022. szept. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 anonim ***** válasza:
100%

Úgy érzem, hogy sem a kérdező, sem a válaszadók többsége nincs tisztában azzal, hogy az emberek jellemzően miért vásárolnak törzskönyves kutyát.

Az, hogy úgy nézzen ki, ahogy a fajtastandard leírja csak az egyik része, a másik és - hobbi kutyánál sokkal fontosabb része - hogy egészséges legyen. És engedjük el azt az ezeréve meghaladott áltudományos marhaságot, hogy a keverék kutyáknak "frissül a génállománya" és így egészségesebbek lesznek...ez teljesen kiszámíthatatlan, azért mert a szomszéd nagybátyjának a vejének volt egy keverék kutyája, amelyik 20 évig élt és semmi baja nem volt, attól még ez nem lesz tudományos tény. Egy csomó más genetikailag öröklődő dolog viszont bizonyítható tudományosan, ezért fektetik erre a hangsúlyt a tenyésztésben is.

Na de vissza ahhoz, hogy miért fontos a tk.

1) Küllemben, jellemben feleljen meg a fajtastandarnak. Itt a legkevesebb az, hogy van rajta egy fehér folt, mert azt látod, el tudod dönteni, hogy zavar vagy sem. De vannak még nem látható dolgok, mondjuk, hogy hosszabb lesz a szőre, kisebb lesz a termete, más lesz a fejformája...stb. Azt, hogy a szülők küllemben megfelelnek e a fajtastandarnak kiállítási eredményekkel tudja neked igazolni a tenyésztő, ezeket kérd el.

Az, hogy valóban azok a szülők, akiket a tenyésztő mutat sajnos nem lehet igazolni, alombejelentőnél le kell adni, hogy kik lesznek, illetve kérhetnek genetikai vizsgálatot is, de mivel ez nem egy hivatalos alom, így erre nem sok esély van. A probléma ezzel az, hogy nem lehetsz biztos benne, hogy kik a kutyád felmenői, ami megint csak azt jelenti, hogy az egészségi állapotában sem lehetsz biztos.

A jellem is öröklődik genetikailag, ezért tenyészszemlén ezt is vizsgálják, illetve vannak különböző képességvizsgák is. Ez megint olyan, hogy valószínűleg ezzel nem rendelkeznek a szülők, annyi időt meg nem töltesz a tenyésztőnél, hogy fel tudd mérni, hogy milyen esetleges viselkedésproblémái vannak a kutyáinak, az azért legyen árulkodó, hogy ha nagyon megugatnak téged vagy nagyon félnek tőled, ilyen szélsőséges viselkedésű szülőktől biztos nem hoznék labradort.


2) Legyen egészséges és ugye ez a legfontosabb. Nem kell feltétlen tenyészszemle, kiállítási eredmény, alombejelentő, tk, DE az egészségügyi szűrések mindenképp legyenek meg! Labrador esetében kell hivatalos könyök- és csípődiszplázia (A,B eredménnyel, a könyök 0 vagy 1) szűrés, illetve egy éven belüli szemészeti szűrővizsgálat (PRA, RD, CAT) mindegyik mentes eredménnyel. Ez azért nagyon fontos, mert mint a legtöbb nagytestű fajta a labrador is hajlamos az ízületi betegségekre és a diszplázia öröklődik, ha a kölyköknek azért nincs törzskönyve, mert mondjuk összeraktak két C-s csípőjű kutyát, akkor nagyon valószínű, hogy a kölykök is dp-sek lesznek, az meg gyógyíthatatlan, egy életen át tartó szenvedés, hogy van egy kutyád, amelyik mozogna, mert aktív, nagy a mozgásigénye, de nem tud, mert fél óra séta után már sántít...Egy dp-s kutya nem ugrálhat, nem lépcsőzhet, nem sétálhat hosszan, nem labdázhat, helyette hordhatod fizio- vagy hidroterápiára, veheted neki a méregdrága ízületvédőket... teljesen át kell alakítanod a hétköznapi kutyás életedet és ez az, amit rendes tenyésztőtől vásárolt kutyával nagyon nagy valószínűséggel meg tudsz úszni.

Ezért tanácsolom azt, hogy ha semmi más papír nincs is rendben, de az egészségügyi papírjaik legyenek meg a szülőknek, különben ne vedd meg, akármilyen gyönyörű, csodálatos, akármennyire is tudnád szeretni a cuki foltjával együtt.


A másik, hogy mindenképp kössetek szerződést, ha valóban tenyésztő, akkor ez neki is alap lesz, és olyan szerződés kell, amiben a tenyésztő egészségügyi garanciát vállal és ha bármilyen örökletes vagy nem gyógyítható betegség előjön (dp, epilepszia, stb.) akkor visszafizeti a kutya vételárát és magára vállalja a kezelési költségeket (nekem ilyen szerződésem van a tenyésztővel, ha gondolod privátban elküldöm a szövegét).

2022. szept. 2. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 NTBS ***** válasza:
0%
Fajtiszta kifejezést gyakrabban halottam.
2022. szept. 2. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!