Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire jók Kriz Orsi kutyaok...

Mennyire jók Kriz Orsi kutyaoktatós videói?

Figyelt kérdés

Úgy tűnik ért hozzá, és eddig amit kipróbáltam a kutyusommal az működött.


Pont itt gyik-en írták, hogy ne higgyek mindenkinek, mert sokan vannak, akik nem értenek hozzá, csak azt mondják, ezért inkább megkérdezem :D



2022. aug. 15. 20:28
 1/6 anonim ***** válasza:
87%

Ha te gyakorolsz a kölyök németjuhásszal, akkor szerintem én írtam neked, hogy ne higgy mindenkinek :D

De Kriz Orsi pont olyan, akinek lehet adni a szavára, nálam mindig 3 szempont alapján lesz hiteles egy oktató:


1. Az adott sportban eredményes.

Tehát tudja, hogy hogyan kell kutyát választani a sportra és hogyan kell felkészíteni magas szinten, így nemcsak az adott sportban hiteles, hiszen, aki komoly eredményeket tud elérni sportkutyával az valószínűleg a szobatisztasággal és a behívással sem küzd nagyon. Ez alól egyedül a viselkedésterápia kivétel, mert az, hogy van egy jó idegrendszerű, jó vonalú munkakutyája nem biztos, hogy egy előéletes, bántalmazott kutyához is ért. Illetve még a szocializáció más, egész másképp szocializálnak egy sport és egy hobbi kutyát, ebben esetleg adhat rossz tanácsot hobbi kutyásnak, mert nem ugyanazokkal az élethelyzetekkel találkozik két ennyire különböző célra szánt kutya.

A sportkutyás része tökéletesen illik Kriz Orsira, a legeredményesebb hazai dogdancing versenyző, nemzetközi eredményei is vannak, hobbi kutyás kérdésekben nem mindig őt tartanám irányadónak, a 2 idősebb sport kutyája kifejezetten antiszociális, de ugye őket nem is erre tartja. Az obedience-be a videók alapján csak bele-bele kóstolt, úgyhogy az engedelmes magasiskoláját sem tőle lesném el, de trükktanításhoz tényleg elsőrangú. A másik, ami még furcsa, hogy sorra veszi az alkalmasabbnál alkalmasabb kutyákat (aussie, mini aussie, utána megint egy border), de közülük nincs még igazán kész kutyája, de ez nyilván magasabb szinten érdekes, annyi, hogy a fajtaválasztásban sem száz százalékos nekem.

Viszont hobbi kutyás dologban is vannak hasznos dolgok, amiket el lehet lesni tőle, pl. a boxhoz szoktatás a hétköznapokban is tök hasznos, vagy pl. ha több kutyád van, akkor név szerint kiengedni, etetni őket, stb.


2. Követi a legfrissebb nemzetközi kutatásokat, eredményeket az adott sport és a kiképzés témaköreiben, nem ragad le rég meghaladott módszereknél és pozitív megerősítéssel dolgozik. Ez abszolút igaz Kriz Orsinál, ő sosem fogja azt tanácsolni, hogy kényszerrel taníts valamit a kutyádnak és a tanítási folyamatnál érti az ok-okozati összefüggéseket, hogy mit miért úgy tanít a kutyának, ahogy és szerintem ezt egész jól el is tudja magyarázni (dogdancingre vonatkozóan).


3. Van oktatói tapasztalata, több kutyával és gazdival is dolgozott már. Itt megint arról van szó, hogy egy arra szelektált kutyát jóval könnyebb felkészíteni az adott sportra, mint egy nem munkára szelektált fajtát, illetve minden kutyának más a személyisége, nem lehet a kutyát a módszerhez igazítani, csak úgy lehetsz igazán eredményes, ha a módszert igazítod a kutyához. Ez is igaz Kriz Orsira, többéves kutyaoktatói tapasztalata van, talán az övé volt az első Dogdancing Iskola Magyarországon, tartott rengeteg tanfolyamot, online órát, egyénit, szóval ebben tényleg szinte páratlan tapasztalata van a többi dogdancing oktató között.

3+1 Ezt azért írom, plusznak csak, mert ez kevésbé mérhető, ez nemcsak az oktatón múlik, de nálam az az igazán kiemelkedő oktató, akinek a tanítványai is eredményesek nemcsak ő maga, ettől lesz valaki nemcsak jó versenyző, hanem jó oktató is, de ugye ehhez kellenek szorgalmas és nem túl ügyetlen gazdik is, ezért ez annyira nem mérhető szempont - ennek Kriz Orsi is híján van, de mint írtam, ez tényleg nem kizárólag rajta múlik, de ha a DD-t nézem csak, akkor ebben más oktatók eredményesebbek.


Mindent összegezve, rá szerintem nyugodtan hallgathatsz, alap dolgokban és trükktanításban is, ő azért nagyon messze van azoktól a youtuberektől, akik évek óta lifestyle videókat csinálnak, aztán vesznek egy kutyát és osztják az észt a kutyatartásról (nálam ezzel a brodapestet srác a dobermannjával verte ki a biztosítékot), meg azoktól a mezei oktatóktól is, akik a saját kutyájukkal soha semmilyen eredményt nem értek el.

Mindettől függetlenül viszont, ha valami neked nem logikus, nem tartod ésszerűnek semmiképp se csináld, egyrészt, mert senki sem tévedhetetlen, másrészt, mert ha neked nem jön át az adott módszer, nem tudja úgy elmagyarázni, hogy neked érthető legyen, akkor nagy valószínűséggel azt nem is fogod tudni úgy tanítani a kutyádnak, akkor meg felesleges, kell keresni egy olyan módszert, ami érthető számodra, passzol hozzátok, mert módszert mindig lehet cserélni, kutyát lényegesen nehezebb :D és ugye elsősorban az a fontos, hogy a te kutyád tanulja meg az adott feladatot. Ugyanígy ha valami nem megy azzal a módszerrel, amit a videóban látsz, nyugodtan kísérletezz mással is, nincs két egyforma kutya, biztos lesz olyan, ami neki azzal a módszerrel nem megy át, mint más kutyáknak, ezzel nincs a világon semmi baj, ha te érted az adott módszer logikáját simán át tudod variálni úgy, hogy a kutyádnak is érthető legyen. Igazából ez a legfontosabb a tanításban, hogy mindig értsd, hogy mit miért csinálsz és ha ez megvan, akkor nagy baj nem lehet :)

2022. aug. 15. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Igen, én vagyok a németjuhászos :D

Köszi a választ <3

2022. aug. 15. 21:37
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
Csirkecsontot nem adunk kutyanak…
2022. aug. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A Kríz Orsi videók nekem eredményesek voltak és hasznosak. Az egyetlen idegesítő dolog az egyes vidóiban, hogy a 10 perces vididből 6 perc önfelszopás, hogy mennyi mindent tud már ez és ez a kölyökkutyája. Én meg közben azt érzem a 3-4 edik videó után, hogy "köszönjük, tudjuk, hogy király vagy". De persze ezzel semmi gond nincs, lehet csak én tekerem el ezeket a részeket mikor már a sokadik videóját nézem egyhuzamban.
2022. aug. 16. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4 Igen, a stílusa szerintem is zavaró, sok az önfényezés és a hangszíne, gesztikulációja sem feltétlen ideális videózáshoz (bár nem tudom mennyire affektál), viszont az vitathatatlan, hogy amit csinál, azt jól csinálja, mint kiképző nekem teljesen hiteles, dogdancingben mindenképp.

#3 csak Magyarországon több ezer tudatos gazdi ad nyers csirkecsontot a kutyájának, olvass utána a barf etetésnek, mielőtt butaságot kommentelsz, vagy ha bírod Kriz Orsi videóit szerintem van etetésről is, ezt sem csinálja rosszul.

2022. aug. 16. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#3 Ha jól tudom nyersen lehet, csak főve nem, mert könnyen szilánkosra törik. Az én kutyim csak főtt csirkehusit kap csont nélkül :D


Köszönöm a válaszokat! <3

2022. aug. 16. 18:34

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!