Legjobb terápiás kutyafajta?
Sziasztok!
Gyógypedagógia szakos hallgató vagyok.Végzés után szeretnék állatasszisztált terápiával foglalkozni.Tudom,hogy sok tényezőtől függ,de hozzáértőket kérdeznék(ha van itt ilyen),hogy ki melyik kutyafajtát ajánlja és miért?
Jelenleg a Golden Retriverrel, Border Collieval és Németjuhásszal szemezek.
+Van olyan fajta, ami kifejezetten ajánlott kiképzésre?
"Az egyedet kell kiválasztani. Vannak klasszikus kutyafajták: spániel, golden retriever, labrador, amelyek alkalmasak lehetnek, de köztük is van olyan, aki nem az. Van olyan Cane Corso vizsgázott kutyánk is, akinek a fajtája eleve őrző védőnek van kinevelve, mégis terápiás kutya. Annak az egy kutyának a temperamentumától függ, hogy lehet-e terápiás kutya."
Egyáltalán nem linkelt butaságot a 12-es válaszoló, azért mert a válaszadók többsége még életében nem látott terápiás kutyát, vakvezetők között pedig valóban jellemzően retriverekkel találkozni, a kérdező által felsorolt fajták mind alkalmasak LEHETNEK terápiás célra, a megfelelő vonal kiválasztásával.
Itt: [link] hogyha megnézitek a javasolt golden retriverek mellett szép számmal vannak border collie-k, német juhászok, de akad mali, berni pásztor, de még bichon is. Tényleg elsősorban a temperamentum a döntő és mivel a temperamentum is öröklődik több fajtánál is szelektálnak kifejezetten terápiás célra (bordereknél, németjuhászoknál is több ilyen kennel van itthon is), ez ugyanolyan gyakorlat, mint ahogy több fajtát is tenyésztenek ŐV-re, nyomkeresésre, stb-re. Tehát ha a kérdező olyan kennelt választ, ahol erre szelektálnak egyik fajtával se nagyon lőhet mellé. Ezzel szemben ha mondjuk elhoz egy küllemvonalas, vagy esetleg field trialra tenyésztett golden retrivert, akkor szinte kizárt, hogy jó terápiás kutyát tudjon belőle képezni.
A megfelelő tudás hiányában fajtát javasolgatóknak pedig ajánlom, hogy olvassanak utána pl. a field trialnak a Golden Retriver Kör honlapján (tessék ki is kerestem: [link] ) ezek után tényleg azt gondolja bárki, hogy egy ilyen munkára alkalmas goldiból jó terápiás kutya lenne??
12-es vagyok
Kösz a lepontozást, mikor segíteni próbálok.
A hozzáértő ember teljesen világosan leírja, hogy nem (csak) a fajtától függ, hanem az adott egyedtől is.
A border nem jó terápiás kutyának. És pont. Amelyik bordert erre használják, mert persze van ilyen, az vagy nem alkalmas erre, tereli a gyerekeket, csipkedi őket, emiatt kő kemény kontroll alatt kell folyton tartani (hol éri meg ez mindenkinek?) vagy ha meg alkalmas a feladatra, akkor meg csak küllemre border, viselkedésre és habitusra nem.
Igen, nekem is mutogattak már olyan border "tenyésztőt", aki erre "tenyészt" kutyákat. Na azok a kutyák ösztöngyenge, lusta, a borderek minden tulajdonságaitól mentes kutyák voltak. És valaki büszke, hogy ilyen egyedeket tenyészt? Pontosabban ez nem is tenyésztés.
Az őv fajtákat meg végképp ne soroljuk ide! Igen, volt egy cane corso. Egy ösztöngyenge, nulla energiaszintű corso. De ne mondjuk már, hogy akkor ez a fajta is, meg a rottweiler is, meg a mali is, meg a pit is jó erre! Lehet itt kötözködni, hogy de hát 10 millióból 1 alkalmas. És ezért kezdjenek el kísérletezni? Majd a kérdező kitalálja, hogy kauval akarja csinálni és legközelebb már a hírekben lesz benne, hogy körözik őt.
Van 2-3 fajta, amelyik erre a munkára jó, jó esélyjel imádják is ezt a munkát. Miért kell akkor más fajtákat erre erőszakolni? Miért kell pl. egy őv fajta habitusa, tulajdonságai ellen menni? Nagy valószínűséggel nem is fog sikerülni a képzés.
Minden értelmes választ köszönök.
Én pont a tavasszal találkoztam egy terápiás borderrel,őt nagyon szerették a gyerekek,a tulajdonosa is mondta,hogy abból a kennelből több ilyen kutya került már ki,innen jött nekem is az ötlet.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!