Milyen általános kutyás "jótanácsokat" kaptál, amiről később, mikor lett kutyád kiderült, hogy totál felesleges? (nevelés, fajtaválasztás, életmód stb.)
Jöhet olyan is, ami szerinted egyértelműen felesleges, meg olyan is, ami csak a ti esetetekben nem volt hasznos, de másnak továbbra is ezt tanácsolnád.
Nekem ezek voltak:
1. Lusta életmódhoz lusta kutya passzol, ne válassz olyan fajtát, amelyiknek nagyobb a mozgásigénye, mint neked.
Mielőtt lett kutyám igazi otthonülő lustaság voltam, a szabadidőm nagy részét sorozatnézéssel töltöttem, talán egy kezemen meg tudom számolni hányszor voltam kirándulni, mielőtt lett kutyám. Mindenki nyomott orrú, lusta kutyát javasolt, de én semmiképp sem akartam egy ennyire genetikailag terhelt fajtát, így lett egy aktív vadászkutyám. 6 éve vagyok kutyás, minden héten kirándulunk, naponta másfél órát sétálok/futok és imádom ezt az életmódot, ami az alakomra és az egészségemre is hatott. Életem legjobb döntésének tartom, hogy végül olyan kutyám lett, aki rákényszerített arra, hogy végre kimozduljak a természetbe, olyan gyönyörű helyeken kirándultam már, ahová olyan kutyával, akinek erre nincs igénye biztos nem mentem volna el.
2. Ha nem tartod be a sorrendiségi szabályokat a fejedre nő a kutya.
Ugyan van kapuszabályunk és csak vezényszóra ehet a tálból, de ágyban alszik, kunyerálhat kaját, addig van játék, amíg szeretné, nem megyek haza előbb a futiból, csak azért, hogy megmutassam, én vagyok a főnök. Ennek ellenére tökéletesen engedelmes, játékból is ki lehet hívni, pont azért, mert tudja, hogy ha visszacsekkol utána még addig kergetőzhet, ameddig szeretne. Szóval, hogy a kutyanevelés sem olyan fekete-fehér, mint ahogyan beállítják.
3. Egy aktív kutya min. napi 4 óra időtöltés, 2 óra rohangálás, 2 óra agyi fárasztás.
Hát nem tudom mi számít aktív kutyának, de az enyém biztosan nem bírna 2 óra gyakorlatozást. Hétköznap átlagosan 2 órát sétálunk (van amikor 1-et, van amikor 3-at), közbe kicsit gyakorolgatunk, hétvégén van egy nagy, fél napos kirándulás és ezt leszámítva alszik a kutya.
"Az a kutya aki fél napot alvással tölt, egyértelműen nem aktív."
Etológus szakértők alapján akkor egy kutya sem aktív. :-D
"Mindenki nyomott orrú, lusta kutyát javasolt, de én semmiképp sem akartam egy ennyire genetikailag terhelt fajtát, így lett egy aktív vadászkutyám"
A nyomott orrú kutyák többségére igaz amit írsz, de ne álltalánosítsunk.
Egy boxer pont ugyan olyan jó munkakutya lehet mint egy németjuhász. A show kutyák (pl olyan németjuhász aki nem munkára lett tenyésztve) pont ugyan annyira terheltek genetikailag mint a rövid orrú kutyafajták. Rottweilert mondjuk nem is vennék idehaza, annyira rossz a genetikai állomány, minden 10 csípő és térd betegségekkel küzd.
Igen a mopszok, bulldogok is túl vannak tenyésztve, de őket eleve nem munkára veszik az emberek.
Olyan mintha tehenet és lovat hasonlítanánk össze, aztán szidnánk a lovat hogy miért nem ad tejet, és szidnánk a tehenet hogy miért nem ugrorja át az akadályokat.
Nem jó hogy az emberek így álltalánosítanak, mert lehet hogy valaki meglát egy ilyesmi kérdést és az a benyomása lesz hogy a nyomott orrú kutyákkal nem kell sokat foglalkozni mert lusták. Aztán nyilván rájönnek hogy tévednek aztán a kutya meg megy a menhelyre.
Attól még hogy egy kutya a fél napot átalussza nem lesz feltétlen lusta. Az agarak többsége képes napi 20 órát aludni, mégsem hívja őket senki lustának.
De a nyomott orrúakra visszatérve, ők is pont ugyan annyira igénylik a sétát és az agyi fárasztást mint bármelyik másik kutya. Annyi a különbség hogy nekik nem kell naponta 2 órán át sétálniuk, és nem kell hogy letegyék az őrző-védő vizsgát.
Nekem boxerem van, de volt már francia és angol bulldogom is. Én ugyan úgy mentem velük is túrázni, ugyan úgy szerették mint a boxer. Ugyan úgy jártunk kutya iskolába, ugyan úgy kipróbáltuk az agilityt. Nyilván nem jutottunk magas szintre, de nem is vártam el tőlük. A francia bulldog nagyon játékos volt, napi többször is játszottam vele, és igényelte is hogy le legyen mozgatva. Az angol ugyan makacs volt, de nagyon szeretett dolgozni, nagyon hamar meg is tanulta a dolgokat. Az önfejűsége miatt nem volt olyan egyszerű, de nagyon jól nevelt kutya lett belőle, és rengeteg trükköt megtanult.
Kérlek nem értsétek félre, nem kötekedni akarok, csak tisztázni dolgokat. Nem akartam azt hogy valaki aki nem ért hozzá csak annyit szűrjön le a nyomott orrú kutyákról, hogy nem kell velük sokat foglalkozni, elvannak egész nap a kanapén horkolva
#12 na akkor ez is egy tökéletes példa a tévhitekre is, amire az adott fajtát ismerőként rácáfoltál :)
Igen, helyesebb lett volna simán lusta fajtát/egyedet írnom, mert azért vannak alacsonyabb aktivitású kutyák/fajták.
Nekem például az agár is a lustább kategóriába tartozik, hiszen a közvélekedés szerint ha maxon rohanhat fél-1 órát utána tökéletes kanapékutya. Akkor lehet ez is tévhit és agarasok simán megcáfolnák.
Ezt a cikket nemrég olvastam, az általánosításokra jó cáfolat:
Ugyanakkor nyilván megvannak az egyes testalkat szerinti határaik a kutyáknak. Nem egy angol bulldoggal fogsz maratont futni, és valószínűleg egy feladatmániás munkaborder unatkozni fog, ha kerti dísznek tartják, nem mozgatják, nem feladatoznak vele. Szóval lehet amúgy tök nyugis egy aktív felmenőkkel rendelkező kölyök is. Láttam egy riportot egy ausztrál juhászkutya tenyésztővel, ő kifejezetten sportra, munkára tenyészt. Viszont az egyik kölyök nem aktív gazdihoz került. Mesélte, hogy voltak kétségei, mi lesz, de nagyon jól passzolt a kutya ahhoz a gazdihoz. Nem mozdította ki, mint így téged a te kutyád, viszont nem volt elhanyagolva, csak nem sportolt vele a gazdi, inkább terápiás, segítő jellegű társ lett belőle. Szóval egyedtől is függ, milyen gazdihoz passzol a kutya, nem minden a fajta (vagy keverékek esetén az, hogy milyen fajták a felmenői), az csak kis részt tesz hozzá, összességében kell nézni a kutyát, meg persze magadat, hogy hova, milyen körülmények közé kerül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!