Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szívféreg: lassú kezelés vagy...

Szívféreg: lassú kezelés vagy műtét? Mitől függ melyiket választják?

Figyelt kérdés

Elég sok állatmentő szervezetet követek és valamelyik a lassú módszert használja csak, a másik viszont műtétre küldi a kutyákat, ami nagyon drága (400e) és várólista van rá. Ha már kifejlett férgek vannak az állat szívében, akkor is használható a lassú módszer, vagy ez esetben kizárólag a műtét jöhet szóba?


A lassú módszernél az elpusztult férgekkel mi történik? Ott maradnak?



2022. jún. 19. 12:12
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mire kiderul, hogy a kutya szivferges, mar boven kifejlett fergek vannak benne. En orokbefogadtam a kutyamat fajtamentestol, ok a lassu modszerre eskusznek es ez altalaban sikeres is. Baratnom szivferges kutyust fogadott orokbe, 6 honap mulva mar szivfereg negativ lett a kezelesnek koszonhetoen.



A mutet elvileg akkor javasolt, amikor mar iszonyatosan rossz allapotban van a kutya es surgosen kell cselekedni. De sok esetben tul se elik a mutetet :(

2022. jún. 19. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Kicsit félreértetted a dolgokat. A szívféreg kezelésére 3 mód van:

1. Lassú-módszer

2. Injekciós módszer

3. Műtét


Az esetek nagy részében az első kettőt alkalmazzák, talán azt értetted félre, hogy az injekciós módszernél is a féregölőt altatásban fecskendezik be a kutyába. A műtéti módszer nagyon ritka, Magyarországon úgy tudom csak egy helyen csinálják. Itt az ereken bejutva egy speciális eszköz segítségével kihúzzák azokat a férgeket, amiket biztonsággal el tudnak érni. Nem minden esetben használható és általában nem is lehet az összes férget így eltávolítani, így ezt sokszor csak gyérítésre használják azoknál a kutyáknál, akiknél már annyi féreg van, hogy nem bírná ki az első két kezelés valamelyikét.


Az első módszernél szteroiddal és antibiotikummal legyengítik a férgeket, amiket azután Moxidectin alapú (Advocate) cseppel meg lehet ölni. Az elpusztult férgeket a kutya szervezete lassan lebontja, itt az jelent veszélyt, hogy a férgek darabjai leválhatnak és elzárhatnak létfontosságú ereket, embóliát vagy trombózist kaphat a kutya. Itt már megoszlanak az állatorvosi vélemények is: Az embólia veszély miatt a kezelés teljes időtartama alatt ketrecnyugalomra lenne szükség, ami bizonyos esetekben akár 9-18 hónap is lehet. Más orvosok azt mondják, hogy mivel lassan pusztulnak el a férgek, ezért nincs szükség teljes ketrecnyugalomra, a kutya mérsékelten ugyan, de mozgat.

A 2. injekciós módszernél a kutya meghatározott időközönként 3 db arzén alapú injekciót kap, ami azonnal kiirtja a férgeket. A veszély ugyanúgy az embólia, de itt, mivel a férgek egyszerre pusztulnak el a teljes ketrecnyugalom elengedhetetlen, tehát a kutya itt kb 3 hónapig ténylegesen nem mozoghat egyáltalán. Rossz állapotú kutyánál a lassú módszer veszélye, hogy mivel ez akár másfél évig is eltarthat, a férgek már olyan maradandó károsodásokat okoznak, hogy a kutya belehal. A tüneteket produkáló kutyáknál már csak a 2. vagy 3. módszer segíthet, de mindkét esetben számolni kell a kezelés miatti halálozással is.


Az orvosok az injekciós módszert mondják 100%-osnak, ez azonban 500-600 ezer forintba kerül és nagyon sokan nem tudják megoldani a 3 hónapos ketrecnyugalmat.

Az állatvédők a lassú módszert szokták alkalmazni, mert valamivel olcsóbb, itt is kb. összességében 300-400 ezer forintról beszélünk, azonban ezt nem egyszerre kell kifizetni, a kezelés hossza miatt ez elviselhetőbb. Emellett egy traumatizált mentett kutyát a pszichikai károsodások miatt nem tudnak hónapokra ketrecbe zárni.

Én azért döntöttem a lassú módszer mellett, mert a mentett kutyámnál rutinvizsgálatnál derült ki a betegség, tünetei nincsenek és egyszerűen olyan pszichikai hátrányokkal járna az elzárás, hogy azt nem biztos hogy utána korrigálni lehetne.

2022. jún. 19. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Az elfelejtettem írni, hogy a szívférgességre pozitív kutyában már minden esetben kifejlett férgek vannak. A módszerek között az alapján lehet választani, hogy mennyi féreg van és hol helyezkednek el. Kevés féreg esetén még van idő a lassú módszerre, sok féregnél már csak az injekció vagy műtét jöhet szóba.
2022. jún. 19. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!