Hogyan tanítsam meg a kutyámat a stabil behívásra?
márpedig jutalomfalat.
akkor úgy csináld, hogy akkor okítod, amikor éhes és előtte szagoltasd meg vele többször a finom falatot. (virsli, párizsi, sajt). Ez a módszer. Vagy az elektromos sokkolós nyakörv (elvetemülteknek)
...ja és még valami.
mindig ugyanazt a vezényszót használd (pl lábhoz), ne keverd meg a kutyát, hogy egyszer "hozzám", egyszer "gyere" egyszer "lábhoz". És legyél követezetes. Ha nem jön oda, akkor nincs kaja.
Éhesen gyakoroljatok, és legyen nagyon finom és illatos ami nálad van (mondjuk főtt máj).
Néhány alapszabály:
Amikor hívod, akkor nagyon figyelj a testbeszédedre, ne lépj felé, de még csak ne is dőlj előre.
Ha elkezdesz szaladni előle az ellenkező irányba, akkor bekapcsol a falkaösztön, és utánad fog szaladni. Ha utol ér, nagy öröm, jutalom.
Sose hívd be ha büntetni akarod, és ne is csak azért hívd, hogy rátedd a pórázt. Sőt időnként tedd rá a pórázt, dícsérd emg, és engedd el újra. Tanulja meg, hogy sem a hívás sem a póráz nem jelenti feltétlenül a séta végét.
Ha látod rajta, hogy olyan ingerkörnyezetben van, amiből nem fogod tudni kihívni, akkor inkább ne hívd egyáltalán, hanem menj oda, és szedd össze te.
Egyszer, max kétszer add ki a parancsot, utána rohanj is el előle.
Behívásnál el kell vele hitetned, hogy a világ legnagyobb bulija a gazdihoz menni. Gügyögés, mickey egér hang, ugrándozás, minden megengedett, vedd elő a színészi képességeidet.
Van néhány alapszabály:
- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni
- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának
- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.
- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred
- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!
- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel", majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret - vagy olyan parancsok amiket klikkerrel tanult. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.
- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"
A stabil behíváshoz türelem és idő kell.
Te vajon minden szabályt stabilan és maradéktalanul megtartasz?
Igen, fontos a behívás és ehhez mérten sokat kell gyakorolni.Ezer és egy módja van. Szerintem menj kutyasuliba, ott látod is hogy mit kell tenni és meg is tanítanak rá.
Ha nem fordítasz rá időt és energiát, nem fog menni.
Nem a kutyádnak kell megváltozni, hanem neked - akkor fog a kutyád is változni.
Nincs olyan, hogy "mindent megtettem és nem sikerült"!
Türelem, következetesség és rendszeres foglalkozás. És nem szabad valamit félig megengedni, végig kell csinálni, az időt nem sajnálva rá.
Ez az egy titka van.
13:50
"te vajon mindent megcsinálsz?" Ez imért lényeges? A kutyát akarja tenítani, nem önmagá.
"ezer és egy módja van" Akkor felsorolnál nekem mondjuk 20-at? Az ezerhez képest a húsz szinte semmi. Na várom
"te vajon mindent megcsinálsz?"
Azért lényeges, hogy mindent megcsinálsz-e, mert olyan nincs, hogy nem megy. Igen, a kutyát akarod tanítani, de a kutya nem tud másból tanulni, csak belőled. A te visszajelzéseidből. Te viszon sokszor számára hibásan felfogható jelzéseket adsz, mert te emberül beszélsz és nem kutyául.
Teljesen jogosan merül fel a kérdés, hogy mindent megcsinál-e.
A módszerekről meg már írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!