Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Öntörvényű kölyökkutya nevelése?

Öntörvényű kölyökkutya nevelése?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Két hete hoztunk el egy kölyökkutyát, most 10 hetes. Nagyon aranyos, okos kiskutya, bújik, szeretget, játszik, de erőszakos, makacs, vad.

Véleményem szerint a tenyésztőnél lett elrontva a helyzet. 3 hetesen el lettek zárva a kölykök az anyakutyától (utólag derült ki, most jelenleg már nem ez a lényeg), és szerintem ez a szocializációján nagyot rontott.


Ha például kapott egy olyan nagy csontot, amiről a húst tudta lergácsálni csak, és el akartam tőle venni később az üres ("letakarított" csontot) akkor vicsorgott, megmorgott, kapott felém. Nem akarom ütni, nem tudom, neki volt-e igaza, hogy védte a kajáját, vagy nem szabad, hogy megmorogjon, de nem tudom, ezt hogyan kell kezelni helyesen.


Ha úgy ölelem meg, úgy játszom vele, odébbrakom, bármi apróságot csinálok, amit ő nem akar, morog.


Vadul is játszik néha, nagyon harap. Itt próbálom a hangos feljajdulást, és kezdi érteni, utána mindig finomabban játszik. Igyekszem valami játékot a szájába adni a kezem helyett.


Van szoba, ahova nem jöhet be, de gyakran bejön, nem érdekli. Ilyenkor élesen szólok neki, hogy "NEM" majd kitessékelem finoman, de ha olyan a kedve, órákig játszhatjuk ezt, ugyanúgy bejön utána is.


Van, amikor elsőre kimegy, abbahagyja, hallgat rám, stb.


Volt már kutyám, de megmondom őszintén, vele semmi ilyesmi gond nem volt, nem is emlékszem, hogyan kezeltem a kölyökkorát, mert annyira gördülékenyen ment.


Nagyon makacs kutyafajta (cane corso - de kérlek titeket, ne írjátok, hogy nem való, meg nem értek hozzá, hasonlók, mert már megvan, eldobni nem fogom, és segítséget szeretnék kérni, hogyan nevelhessem, segíthessem őt), de közben egy borzasztó okos, értelmes kiskutya, ez máris látszik.


A kötelező oltások miatt még egy hónapig nem vihetem kutyaoviba, vagy társaságba, utána mindenképp szeretném, de addig is szeretném őt úgy nevelgetni, hogy hatása is legyen, ne érezzem azt, hogy később egy vad, erőszakos kutyám lesz, akitől majd félnem kell. Szeretném, ha igazi családtag lenne. Egyelőre benti kutyus, napi 4x visszük ki 1-1 órára a kertbe játszani szaladni, idővel majd kinti-benti (igénye szerint benti/kinti) lesz.



Bármilyen nevelési tanácsot, "fegyelmezési" javaslatot megfogadok, megköszönök. Szerintem még nem dőlt el a falkavezér dolog köztünk, míg dolgozom, addig édesanyám van vele ( ő nem igazán neveli, kiviszi, játszik vele kicsit, enni ad neki, és amúgy csinálja a dolgát), reggel-este-éjjel pedig én. Ez is biztosan nehezítő tényező, hogy két emberrel van, de hozzám bújik, utánam sír, ha kimegyek, ilyenek.


Kicsit nagy fába lett vágva a fejszém, de szeretném a legjobbat kihozni belőle, szeretném, ha egy igazán jó kutya lenne, szerető családban.


Köszi, ha nem szólsz be/le, hanem segítesz bármivel!


2021. okt. 26. 10:44
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
72%

Azért azt tudatosítsd magadban, hogy nagy eséllyel szaporítós kutyád van, nem biztos, hogy ez lesz az egyetlen problémád vele. Kívánom, hogy nagyobb gondod ne legyen (ez is épp elég), de esélyes sajnos.


Kajánál nem jó, ha morog, ideális esetben a szájába is turkálhatnál. Ilyenkor vedd el csakazértis, ha morog, netán odacsíp, akkor a földhöz nyomd le a fejét. Nem bántani kell, hanem kvázi ledominálni, ahogy egy nagyobb kutya is tenné.


A kutyaovi mindenképp szükséges. Ami a részedről fontos, az a határozottság, mert ahogy írod, a tiltást most játéknak fogja fel, nincs előtte tekintélyed.

A szoba ajtajába babarácsot tennék, illetve van ebből kutyás verzió is, ilyesmire gondolok:

[link]

2021. okt. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
84%

Az agresszió tabu téma! Nem a tenyésztőnél lett elrontva, hanem nálad, hogy ráhagyod, sőt megerősíted az agresszióban. Ezt most kellene lerendezned! Fél évesen ez a viselkedés már úgy meg fog erősödni, hogy rettegni fogsz tőle!

Magas agresszió szintű fajta, nyilván mutat ilyen viselkedéseket. De az rég rossz, hogy ezekre nem voltál felkészülve és fogalmad sincs, hogy ezt hogy kezeld! Már az is rég késő lesz, ha pár hét múlva mentek el kutyasuliba.

2021. okt. 26. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
91%

Ez a tipikus esete annak, hogy csak pozitív megerősítéssel akárki akármit mond, nem lehet kutyát nevelni. Megnézem, hogy "okoskutya, itt a juti" hozzáállással egy corsót ki tudna megnevelni.

Az első ami feltűnt, hogy nevelgetni szeretnéd őt. Nem, őt nevelni kell határozottan, mert máshogy nem lesz belőle semmi. A fent említett rács tökéletes példája annak, hogy az ember kezeli a tünetet, de a problémát nem. Nem az a lényeg, hogy ne tudjon bemenni a szobába, hanem hogy elérd, hogy mivel te azt mondtad, hogy nem, ne is akarjon bemenni, tehát a rácsos ötletet meg sem próbálnám. Nem finoman kell kitessékelni, érezze, hogy basszus ha tovább hülyéskedek baj lesz. Úgy szólj rá, hogy a szomszéd kutya is a helyére menjen legalább. És nem azért hagyja abba elsőre mert hallgat rád, hanem mert most nincs kedve játszani, mert ez neki most játék.

Ha rád morgott a kutya kajaelvételnél, már rég elástad magad, a kutya már tudja, hogy bizony ő a f@szagyerek a háznál, és ez senkinek nem fog tetszeni, de ott már most meg kell mutatni fizikálisan is, hogy igen is te vagy az erősebb. Vagy most mutatod meg vagy soha, mert ha felnő bizony ő lesz az erősebb, addig kell berögzíteni, hogy te vagy a főnök.

Etetésnél igen is tűrje, hogy te belenyúlsz a kajájába, elveszed tőle, ha úgy van kedved, mert te leszel a főni, nem ő és ha rád morran, nem szabad reflexből megijedni és ráhagyni, mert ezzel már el is könyveli, hogy megint én vagyok a főnök. Játék közbe esetleg szabad morogni, bár én azt se hagyom, de ilyen esetben mikor az "ő cuccát" piszkálod és morog, na azt egyáltalán nem. Régi, elavult technikának számít, de igen is le kell nyomni a földre, én az enyémnek amikor már nagyon nem úgy viselkedett, ahogy kellene, simán megharaptam az orrát.

Állíts fel szabályokat és az minden alkalommal tartasd be, mert kemény fába vágtad a fejszét és küzdelmes lesz a következő 1 év, ha jól csinálod. Ha nem jól csinálod, akkor ameddig nálad van.

2021. okt. 26. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
75%

Nem lett elrontva semmi, a kutyad meg nagyon kolyok ... ezt az idoszakot ugy hivjak 'vadoc'.


Pont ez a neveles lenyege, hogy a kis vadocbol okos kutyat nevelj nagyjabol 1-1,5 ev alatt.


Majd ha meglesz az osszes kotelezo oltas ... utana mar tudtok menni oviba (erosen javasolt, hogy a kiskutya mihamarabb oviba keruljon).


Addig is mas dolgod nincs, mint az otthoni szabalyokra kell ravezetni a kiskutyat, hogy mit szabad es mit nem.


Amig neveletlen a kutya, addig a gazdinak kell elorelatonak lennie es mindent eltenni amit a kutya megraghat, leranthat es tonkre tehet.

2021. okt. 26. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
89%

Két hete van nálad a kölyök. Ennyi idő alatt csak elkezdeni lehet a szabályok felállítását, de idő kell, mire be is tartja. Az pedig nem 1-2 hét.

Nálatok nehezíti a dolgot az, hogy amikor édesanyád van vele, akkor nincs "nevelés".

Egy családi kutyánál a család minden tagjának, aki együtt él a kutyával követnie kellene egy nevelési vonalat.

Van kölyök, amelyik nehezen szokja meg az emberi érintés

A szobába bemenésnél nem kitessékelni kell, hanem eleve megakadályozni, hogy bemenjen. Igen..fel kell ugrani a székről és elé állni, határozottan kívül tartani. Akár 100x is . Kölyöknél a folytonos gyakorlás hoz előbb-utóbb eredményt.

Csont elvételnél megfogod a grabancát és elveszed. Azért nem akkora méretű még, hogy ne bírnál el vele.

2021. okt. 26. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a segítő, normális válaszokat, nagyon hálás vagyok.


Kajás morgás most történt ezzel a csonttal csak, amúgy a kezemből is megeszi a tápot például.

Játékos morgás ha a cuccaihoz nyúlok nincs, csak amikor húzkodjuk a játékot kétfelé, akkor morog, vagy ha egyedül gyepálja pl. a malacot, szóval játéknál játékból morog.


Én azért írtam finomabban, amit, mert nem szeretném verni, ütni, vagy azt éreztetni vele, hogy nincs szeretve, hanem bántva.


Ölelésnél, odébbrakásnál, babusgatásnál a morgás első nap is volt, mikor idehoztuk, szóval ez már benne volt.

Édesanyám is rászól, hogy mit nem szabad (rágni, bejönni), de nem szeretne ő falkavezérré válni, szóval kicsit távolságtartóbb vele, rám próbálja hagyni a kőkemény nevelést.

Én pedig elakadtam, hogy akkor ezeknél a morgásoknál mi a jó megoldás, vagy ha nagyon harapva játszik, bejön.

Ha ordítok, nem szeretném megijeszteni, traumatizálni ezzel, mert 10-11 hetesen szerintem picike ahhoz, hogy nagyon kemény legyek vele, nehogy vad legyen.

Az orrára csapással (nem úgy, hogy fájjon, csak hogy meglepődjön) próbálkozom, de igen, főleg játéknak fogja fel azt is.

Az elején próbáltam ezt a földre szorítósat, de addig bírkózott, vinnyogott, hogy tulajdonképpen percekig szorítottam, nem adta fel, hanem próbált csak szabadulni. Nem tudom, ilyenkor fáradásig kellene őt szorítanom akár negyed óráig, bárhogy küszködik? Félek, ez is trauma lenne neki, hiszen hozzám bújuk, engem szeret, és akkor "bántom őt".


Szeretnék következetes lenni, képes vagyok erősen, határozottan fellépni. Bullmassztiffom volt előtte, és ha szó nélkül intettem, annyi is elég volt, a szájában turkálhattunk mindannyian, pedig makacs, nagy kutya ő is.


Megköszönök minden további segítséget Nektek!

2021. okt. 26. 12:27
 7/14 anonim ***** válasza:

"Édesanyám is rászól, hogy mit nem szabad (rágni, bejönni), de nem szeretne ő falkavezérré válni, szóval kicsit távolságtartóbb vele, rám próbálja hagyni a kőkemény nevelést."

Engedd el azt a falkavezérséget. Ha mindenkinél ugyanazok a szabályok ismétlődnek, akkor gyorsabban beletanul a kölyök. Kutyát nem nevelünk lágyan, vagy kőkeményen. Egyfajta nevelés van. Az, amikor azt akarjuk elérni, hogy a kutya megértse mit szabad, mit nem.

A picit ráütöttem egyenlő a 0-val. Ordítással nem lehet kutyát tanítani.

A kiskutya nem volt hozzászoktatva az emberi érintéshez, azért morog, amikor ölelgetni akarod. agyon lassan hozzá lehet szoktatni, hogy elviselje. Nem minden kutya kedveli a szoros testi kontaktust.


Sosem hasonlítunk előző kutyát a jelenlegihez. Még fajtán belül is lehet az elsőnek teljesen ellentétes természete.

2021. okt. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Falkavezér nem lesz édesanyád, de te sem. Ugyanis a kutya nem alkot falkát az emberrel. Olvass némi etológiát, mert sajnos magát a kutya működését sem érted, ha ilyen falkavezér sületlenségeket írsz.


Ne ordibálj vele! Mond ki higgadtan, keményen a tiltást és büntesd le, ha nem érti. Ha következetes vagy, egy halk nem is bőven elég lesz mindig. Ha meg nem vagy elég kemény és következetes, az ordibálásod mellett is röhögve megcsinál mindent.

Ha lebünteted, miért érezné, hogy nem szeret téged? Bevédi az ételt, kap egy rohadt nagy taslit és elzavarod, majd újra odaadod az ételt és újra odanyúlsz. Ha nem morog, ha átadja neked, akkor úgy dicséred meg, mintha az életedet mentette volna meg, nagyon kioldod és akár még nagyobb finomságot adsz mellé. Egy alkalom alatt megtanulja, hogy az ételbevédés nem kifizetődő, de a veled együttműködés fantasztikus. És ezt eljátszod a büntetés után még párszor, hogy rögzüljön.


Mondok egy példát: a fiatal kutyám egyszer próbálta meg, hogy engem bevédett a másik kutyámtól. Gyakorlatilag nem akarta hozzám engedni a másikat és neki ugrott. Átrepült a szobán, majd visszahívtam, újra vettük a szituációt és nagyon megdicsértem, amiért legközelebb ezt a hülyeséget már nem próbálta meg. Nem egy-másfél évig neveltem le róla, hanem az első alkalommal jeleztem neki, hogy ezzel az ötlettel túlment a határon és soha többé ne próbálja meg. Mivel megkapta a jó viselkedésért a nagy kioldást, jutalmat, örültem neki és megszeretgettem, ezért nem is ragadt a büntetésbe.


Egy corsot nem nevelhetsz csak szeretkével és jutifalival! Nem mondta a tenyésztő?

2021. okt. 26. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
30%

Ezt a földre nyomkodós baromságot felejtsd el. Csak befrusztrálod vele a kutyát, és nem pont egy bizalomteljes kapcsolat alapja.


A kutyád 10 hete született meg. Még kölyök. Teljesen normális kölyök viselkedés az hogy harap, hogy idióta.


Az ölelgetést meg felejtsd el. Nem szeretik a kutyák, abszolut fenyegető számukra.


Az ajtóra meg tegyél babarácsot. Egy fizikai korlát, ami segít neki megérteni azt, hogy oda bemenni tabu. Később ez rács nélkül is működni fog.


A csont pedig egy igen értékes zsákmány, és itt ujra hangsúlyozom, hogy 10 hetes. Magáénak érzi bevédi.Elveszed tőle, majd visszaadod. Ha érte nyúlsz, és morog, újra elveszed. Le fog neki esni az ok okozati összefüggés, ha ezerszer is kell ezt megcsinálnod.


És menjetek oviba, suliba neked van rá leginkább szükséged.


Egy ekkora kutya nem akar falkavezér lenni, és te se akarj, mert nem is tudnál az lenni. Egy ilyen kiskutya szippantja magába a tudást, ha ügyesen és játékosan meg van neki mutatva mi a helyes és helytelen.

2021. okt. 26. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%

A falkavezerseg mukodik.

A sorrendisegi szabalyokat tarsd be.


Sajnos magas energiaszintu kutyat soztak rad,amit nem tudsz kezelni. Neked kezesbarany alacsony energiaval szuletett kutya kellett volna.(Amit ugye ket idosebb kutya paroztatasaval hognak letre illetve ket alacsony energiajuval. )


A bullmasztiffod valszeg alacsony energiaju megado tipusu kutya volt. Erre mondom azt,h jol kell valasztani/a tenyesztonek azt kell adni,amit te elvarsz.


A sorrendisegi szabalyok betartasa segit.


Az a vezer,aki ugye a kockazatvallalo fel,a legegeszsegesebb es legtobb az energiaja. Minden szitut hidegverrel nyugodtan megold. Nem orditozassal nem verekedessel nem veressel. ESSZEL. A legokosabb a vezer.

Megvannak a problemak. Mi az esszeru megoldas?

Elkezdetek jatszani es haradal: rogton egy kotelet a szajaba a kezed helyett. Huzocskazzatok.

A ronggyal tanitsd azonnal a fogd meg es eresz parancsot is!!! Ez eletbevagoan fontos lesz. Fizikai erovel nem fogod tudni leszedni magadrol vagy masrol. CSAK paranccsal.

2021. okt. 27. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!