Ki számít szaporítónak?
Kutyások közt elterjedt az a vélekedés, hogy a szaporítók ördögtől valók, a tenyésztő meg szent. Tenyésztőnek ugye az számít, akinek kennelje van és törzskönyvvel adja ki a kutyákat.
De kit veszünk szaporítónak? Ha jól láttam, mindenkire használják ezt a jelzőt, aki nem törzskönyvvel adja ki a kutyákat. De ez lehet az is, hogy valakinek a két ugyanolyan fajtájú kutyája összehempergett és aki 50+ kutyával szaporítótelepet tart fenn (utóbbitól mondjuk hányok).
Valahogy nem értem, hogy ezt miért olyan negatív jelző. Szerintem természetes, hogy valaki szeretné, ha megtérülne a kiskutyára költött összeg (féreghajts, oltások, stb.), ezért pénzt kér az állatért, hiába nincs törzskönyve.
"Pedig az egyszerű házimacskát ezzel a definícióval szaporítók tenyésztik; tenyésztők pedig nem."
Pontosan.
"Ha mindenki ivartalanít, akkor ez a fajta ki fog halni. Pedig egyik nemes fajta sem jobb vadász nála."
Eleve korlátozni kéne a macskákat a vadászatban, óriási természeti károkat okoznak.
Írom ezt úgy, hogy imádom a cicákat, de nem tartom normálisnak ezt, hogy futószalagon születnek a házimacska almok, jó részüket agyoncsapják, vagy utcára kerülnek, megmérgezik, elütik, széttépi a kutya, stb... ameddig meg élnek, addig kontroll nélkül pusztítanak maguk körül mindent, mert "szabad vadász állatok"... :(
A tenyésztő a fajta érdekeit nézi, nem rontja a fajtát, figyel a vérfrissítésre, garanciát vállal és ezt számon is lehet rajta kérni. Papírral is lehet valaki szaporító, nem a papír meg a tagdíj tesz valakit tenyésztővé.
Vannak persze csökkenő egyedszámú veszélyben lévő fajták, pl. a kuvasz, de ez az életmódunk, az igények változása miatt is van.
Tk-es szaporító van. Nem a tk teszi a tenyésztőt, hanem a fajta minőségének szemelőtt tartása, a lelkiismeretesség, felelősség.
Mondok egy példát: ismerős kutyája gerinces lett már 1 évesen. Tk-es kutya, de szerződés, garancia nem volt. A 'tenyésztő' nem vállalt utólag sem semmit a kezelésekre sem.
A tk egy alap dolog. De nem attól lesz valaki tényleg jó.
#12: Egy fajta elvesztése fáj. Állattenyésztési ismereteket is be kellene vezetni az iskolába, az segítene megoldani a problémát.
Nekem egerek megették a csokimat...
A tenyésztőknek is rossz, ha kihal az a fajta, ahonnan a legtöbb fajta tenyésztése kiindult.
Az erdőben élő macskákat pedig szelekcióval meg lehet próbálni rászorítani arra, hogy nem versenyzünk a madarakkal, és a nappal a pihenés ideje, és nem a vadászaté.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!