Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy tudnám megnevelni a tacskóm?

Hogy tudnám megnevelni a tacskóm?

Figyelt kérdés
Most lett fél éves de még mindig nagyon nehezen lehet kezelni... kint a teraszon van egy saját kis világa, minden féle játéka... de nagyon hisztizik ha látja hogy elmegyünk és ő otthon marad, a séta alatt is szinte minden háznál van kutya és mindegyiknek neki menne ha tehetné, nem lehet vele normálisan sétálni... Tudtok esetleg ajánlani valamit, vagy hogy tudnám megnevelni? Jaaa és nem beszélve arról hogy ram soha nem hallgat, soha sem fogad szót...

2020. dec. 11. 16:20
 1/9 anonim ***** válasza:
67%
Kutyaovi?
2020. dec. 11. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%

Egyrészt a tacskó nagyon érzékeny lelkű kutya, nehezen viseli, ha úgy érzi, hogy a gazdi nem szereti. Márpedig amikor otthon marad egyedül, arra gondol, őt hagytátok el.

Másrészt eléggé erőszakos természet, ha nem neveled meg, ő lesz a falkavezér, és nem te! És ő fog téged nemcsak megvédeni más kutyáktól, de föléd kerekedni, és egy idő után semmiben sem fog hallgatni rád.

Valóban tanítani kell, most még abban a korban van, hogy kezelhető, különben ő lesz a "családfő".

2020. dec. 11. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
82%
"Kint a teraszon", de ugye nem kint tartasz egy kicsi kölyökkutyát?
2020. dec. 11. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
78%

Általános tanácsom, hogy a "nemkívánatos" viselkedést (csakúgy mint a hiszti, vagy séta közben a kerítés tépése) csírájában kell elfojtani. Értem ez alatt azt, hogy ha mondjuk a kiskutyád neki akar menni egy másiknak a kerítés mögött, akkor annak nem az az első jele hogy egyszer csak a kerítésnél terem és ugat, hanem mondjuk az (bár nyilván te ismered a saját kutyádat a legjobban) hogy megáll és a fejét fent tartva elkezdi nézni a másik kutyát, felállnak a fülei, esetleg a hátán a szőr, farka a magasban, talán morog is, és teljesen befeszül. Ez az a pillanat amikor egy jól időzített korrekcióval (legyen az egy határozott NEM, vagy a pórázzal egy határozott oldalirányú rántás) meg kell állítani, vissza kell terelni rád a figyelmét és tudatni kell vele hogy egyáltalán el se kezdje a műsort, amire készül. Ilyenkor még könnyen meg lehet állítani, ha már teljes erőből bepörögve tépi a kerítést, akkor nem, akkor már se nem lát, se nem hall.


Igaz ez általánosságban mindenre, nem szabad megvárni azt amikor már a kutya a "rosszat" csinálja, tudni kell hogy mik az előjelei ezeknek a nemkívánatos viselkedésformáknak és már akkor elkapni.


Ez egyébként a kutyanevelés pszichológiája szempontjából is nagyon fontos és megkönnyíti a dolgodat, nem megyek bele túl mélyen hogy miért, de nagyjából az a gondolkodás mögötte hogy ha soha nem engeded a kutyádnak hogy rosszat csináljon - hiszen figyelsz rá, ismered, és leállítod mielőtt bármi rosszba belekezdene - akkor ugye definíció szerint soha nem tud szokássá válni egy-egy rossz viselkedés, hiszen egész egyszerűen nem hagyod neki hogy elégszer megcsinálja ahhoz hogy a mindennapjai részévé váljon. Kölyök kutyánál hatványozottan igaz. Példa: ha egy kiskutyának 10ből 10szer "meg van engedve" hogy a kerítés mögött lakó kutyákkal acsarkodjon, akkor bizony a 11. alkalommal az acsarkodás már nem egy döntés következménye lesz (e.g. meglátom - felkelti az érdeklődésem - úgy döntök hogy rámegyek) hanem egy automatizmus (e.g. meglátom és gondolkodás nélkül rámegyek). Ő jól szórakozik, te meg hagyod, így lesz szokás egy rossz viselkedésből. Ha viszont 10ből 10szer jó időben korrigálsz és nem hagyod hogy nekimenjen a kutyáknak, akkor 11. alkalommal már meg se fogja próbálni, mert minek, úgyse engedik, eddig se engedték.


Az egyedül hagyás miatti hisztivel azt tudod csinálni hogy nem figyelsz oda rá. Amikor hisztizik felé se kell nézni, ugyanis nem tudsz jót csinálni. Ha leszidod, ha jutalmazod, neki az egyenlő azzal hogy - bármilyen módon is, de legalább - figyelnek rá, azt tanulja meg hogy hiszti = figyelem. Ha hisztizik látványosan el kell menni tőle, és kitartani addíg, amíg abba nem hagyja magától. Ez az eset súlyosságától függően lehet 5-10 perc de akár órák is. Amikor magától abbahagyja akkor azonnal odaszaladni hozzá, megdícsérni, jutalomfalat, picit játszani vele, etc. Utána mehet újra a gyakorlat, elszeparálni/helyére betenni, megvárni a hiszti végét, utána megdícsérni. Ezt sokszor és sokféleképpen, különböző szituációkban kell gyakorolni vele, így tanulja meg hogy a hiszti soha nem megoldás semmire, ha hisztizek akkor semmi nem történik, viszont ahogy abbahagyom, vagy el se kezdem, akkor azonnal mindenféle jó.


Hozzáteszem hogy egy 6 hónapos kutyának a szőre még inkább pihe, plüss, nem olyan mint felnőtt korában lesz, úgyhogy ebből adódóan a hőmérsékletét sem tudja megfelelően szabályozni, kifejezetten tilos hideg időben kint tartani őket. Úgyhogy ha kizárod akkor ne csodálkozz hogy hisztizik, mert egyedül van, fázik, és a hangok/szagok jó részével sem tud mit kezdeni, úgyhogy fél is. Ha a házba nem is szeretnétek beengedni, kérlek az előszobában, garázsban, vagy valami fűthető helyen alakítsatok ki neki egy elkeríthető négyzetmétert, ami az ő kis hálószobájaként tud funkcionálni. Minél közelebb érzi magát hozzátok, annál kevésbé fog hisztizni is.

2020. dec. 11. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat nagyon hasznosak, bocsánat azt elfelejtettem oda írni hogy az estét a garázsban (egy jó nagy garázsról beszélünk) tölti és a garázst egy vékony fal választja el a kazánunktól, úgyhogy este nincs neki hideg, 100% hogy nem fázik:) Napközben meg próbálok annyi időt kint tölteni vele és játszani amennyit csak tudok, ha nap közben esetleg fázna akkor pedig vagy a garázsban van vagy ha nagyon kint szeretne maradni ,,bohóckodni" akkor ráadok egy ruhácskát. Visszatérve a válaszokra már próbáltam séta alatt figyelni az apró ,,kis jeleket" és már próbáltam hogy határozottan mondom hogy nem vagy finomabban megrántani a pórázt, de amint oda értünk a kerítés elé és elkezdtek a benti kutyák kifele ugatni akkor ő is elkezdte és nem hagyja abba, hiába csinálok bármit is.
2020. dec. 11. 19:41
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Első lépésként vidd be a lakásba...
2020. dec. 12. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Miért kellene bevinnie a lakásba? Egyértelmű h kinti kutya, nyilván bentre nem akarja vinni. A gárázsban teljesen jó helye van. Egyébként érdemben nem tudok hozzászólni, nekem 2 puli keverékem van (szintén kintiek) és ők szófogadóak. Vezényszóra ki és bemennek a kenelbe ha kell. Más személyiségű kutyák, kölyökkorban könnyű volt őket nevelni.
2020. dec. 14. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Végre valaki megérti, hogy annak ellenére hogy kint van lehet jó és boldog élete, a kint lét bem jár együtt az allatkinzással, nincs láncra verve, normálisan kap ennit és innit, szerintem meg így a legjobb mert legalább ki tudja kint tombolni magát ha ugy van, futkározhat, kapargat, áshat... de visszatérve megoldódtak a problémák, már nem hisztizik egyáltalán, séta közben nem ugat, figyelmen kívül meg nem tudja hagyni a kutyákat de mostmár nem szeretne nekik menni, és beláttam hogy egy kis szigor, főleg ilyen karakán személyiségű kutyusoknál nem árt :)
2020. dec. 15. 07:45
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekünk is tacskónk volt, nyáron napközben csak kaját kunyerálni jött be a lakásba, egyébként a kinti (bélelt) házában aludt. Ősztől ha éjszakára be akart jönni, volt neki helye, hát ott aludt. Rövidszőrű, földszeintes kutya, a talajmenti fagyok hamarabb elérik a testét, mint pl. egy puli.
2020. dec. 15. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!