Az miert van hogy feltesznek netre kölyköket hogy eladó, és írják a leírásban hogy a szülők többszörös díjnyertesek , illetve törzskönyvezettek és meglehet nézni is, viszont a kölyköknek nincs törzskönyv. Ezt hogy lehet?
Inkább törzskönyves szaporítótól vették a szülőket, hiszen egy tenyésztő ha nem ad ivartalanítási kötelezettséget, akkor azt írja bele a szerződésbe, hogy csak ő hozhat le almot, így a kölykök is törzskönyvesek lesznek.
Itt az van, hogy a szülők szaporítója tudta, hogy hogyan tud törzskönyvet szerezni, de arról valószínűleg nem tájékoztatta a leendő gazdát, hogy mi szükséges a törzskönyvhöz, és ezért nem tudott a kölykökhöz szerezni. Hiszen törzskönyvet csak tenyésztői egyesület adhat ki, akkor ha az almot már a születés előtt bejelentik. Ha megszülettek a kölykök, már nem tudod őket törzskönyvezni.
" hiszen egy tenyésztő ha nem ad ivartalanítási kötelezettséget, akkor azt írja bele a szerződésbe, hogy csak ő hozhat le almot, így a kölykök is törzskönyvesek lesznek."
Ekkora sületlenséget honnan tudtál összeszedni?
#4 Az hogy egészséges lesz-e a kutya az a szerencsén múlik. Lehet, hogy jó idegrendszerű, egészséges kutyát fogsz ki, de mivel akik törzskönyv nélkül hirdetik a kiskutyákat valószínűleg genetikai szűréseket sem végeztek, ezért a kölykök örökölhetnek fajtabetegségeket, különböző genetikai defekteket.
Viszont ez függ a fajtától is. Például a tacskó egy viszonylag egészséges fajta, legjellemzőbb betegsége a tacskóbénulás, ami a kevés mozgástól alakul ki, ezért még csak nem is öröklődő.
Egy betegesebb fajtát, mint például az erősen nyomott orrúakat, mint pl.: buldogfélék, mopsz stb. én nem vennék. A nagytestűeknél jellemző a csípődiszplázia, amire szintén szűr egy tenyésztő, a szaporítós csivaváknál, pedig gyakoriak az idegrendszeri gondok (persze, ha a szülők jó helyről származnak, ezek nagy eséllyel elkerülhetőek, de nem 0%-os az esély, hogy megjelenik valami).
Ha tudják igazolni ezek a szapik, hogy valóban azok a szülők, akiket mondanak (pl. DNA szűréssel), emellett garanciát adnak a kölykökre, hogy minden genetikai betegségtől mentesek, úgy lehet ilyen helyről kutyát venni.
Persze így is csak kis pénzért, hisz egy ilyen kutyával semmilyen komolyabb rendezvényen, vizsgán, versenyen nem vehettek részt.
Az gyanús, ha a szülők törzskönyvesek, kiállításokon voltak, de tenyészszemlén nem (esetleg alkalmatlanok vagy más miatt nem lehet őket tenyészteni?). Maga a törzskönyv nem egy drága dolog, a tenyészszemle (vagy vizsga) sem az, ha már a kutyának és a gazdának van kiállítási rutinja, akkor annak a hiánya sem lehet probléma. Pár éve volt azzal kavarás, hogy melyik szervezet melyik tenyészszemléjét fogadják el, ki törzskönyvezhet stb., ezért előfordult, hogy a szülőknek megvolt minden papírja, vizsgája, csak nem volt új tenyészszemléjük, de a kölykök olyankor is kaphattak regisztrációs lapot (kb. mint ami régen a felülbélyegzett törzskönyv volt).
De olyanba is belefutottam már, hogy hirdettek egy almot, díjnyertes szülőkkel, ott volt a nevük is, raktak is fel képeket, de a képen más színe volt az anyának, mint amilyen a leírásban szereplő tenyészszukának... ja és más megyében élt.
#3: "egy tenyésztő ha nem ad ivartalanítási kötelezettséget, akkor azt írja bele a szerződésbe, hogy csak ő hozhat le almot" Ez nem feltétlenül van így, nálunk például nincs benne a szerződésben, csak élő szóban tisztáztuk, hogy nincsenek ilyen szándékaink. Az ivartalanítást is ránk bízták. Egyébként ivartalanítottuk (bár ezzel még alkalmatlanabb lett arra a munkára (ŐV), amit ezzel a fajtával általában végezni szoktak, lehet, hogy ezért nem volt kikötés).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!