Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Oltások kutyusnak évente...

Oltások kutyusnak évente kötelező? és ha elmaradt 1 év akkor az nagy baj lehet?

Figyelt kérdés
Családi kutyusunk van, öcsém nevén van a kutya, viszont ő csak sétáltatta meg etette, oltásra anyám élettársa vitte mindig, de most elváltak és nagyrészben én is átvettem a folgalkozását a kutyának, viszont tegnap néztem az oltási könyvét és ha jól néztem 1-2 év kimaradt, szóval 2018 decemberbe volt oltva, ebből lehet baj? évente kéne vinni oltani?

#kutya #oltás #5 éves kutya #kisméretü kutya #bichon havanes
2020. szept. 23. 09:39
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
94%

Ha kiderül, megbüntethetnek.

Vidd el minél hamarabb oltásra!

2020. szept. 23. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
41%

Az éves veszettség ellenire gondolsz?


Érdekes téma ez. A régi orvosunk mindig azt mondogatta, hogy ez anno a veszett rókák miatt lett bevezetve. Viszont elmondása szerint nagyon sok éve már, hogy nincs veszett róka Magyarországon, hiszen folyamatosan vakcinázva vannak. Azt mondta, felesleges pénzlehúzás minden évben erre oltani a kutyákat, nem beszélve arról, hogy gyengíti a kutya immunrendszerét.

A kutyánknak 1.5 éve komoly májproblémái adódtak, így egy másik orvoshoz, illetve állatkórházba hordjuk már. Itt az orvosok nem mondták ki így sosem, hogy igazából felesleges évente, de a májbetegségből való felépülés után lett volna éppen aktuális az éves oltás, amit ezek az orvosok sem adtak be a kutyámnak azóta sem. Azt mondták azért, mert ahhoz most nem elég erős az immunrendszere, várjunk vele, nem baj, ha kimarad most.

Szóval, én hiszek az orvosoknak, feltehetőleg nem lesz semmi baj nálatok sem.

2020. szept. 23. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim válasza:
72%
Érdekes amit írsz, mert a mi állatorvosunk ugyanezt mondja. Szó szerint azt mondja nincs már veszettség. Gondolom, ettől függetlenül ha nincs oltatva a kutya megbüntetnek. Lehet mondjuk csak akkor derül ki, ha megharap valakit, akkor viszont érthető okokból nem fognak örülni.
2020. szept. 23. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
95%

Azért nincs veszettség, mert oltunk ellene.

Ha át is téved egy veszett állst a határon, nem tud fertőzni, mert nincs kit,az állataink védettek az oltás miatt.

2020. szept. 23. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha most elviszed orvoshoz, es elmondod a szitut, nem fog belole ugyet csinalni, beoltja es kesz. De ha nem oltatod be, es a kutya megharap valakit, es kiderul, hogy nincsenek kotelezo oltasai, akkor lehet belole baj.
2020. szept. 23. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Vannak országok (elég sok), ahol kétévente kell oltatni a kutyákat. A mi dokink is megmondta, hogy az egész pénzlehúzás, mert a veszettség elleni eleve 2 évre ad védettséget és túl vannak oltva a kutyák. Na mindegy.



Baj nem lesz belőle, tavaly nálunk is kimaradt, mert volt költözés, haláleset a családban, temetés stb, szóval teljesen elfeledkeztem róla. Idén amikor esedékes volt elvittem, de egy szót sem szólt senki, beoltották és ennyi. Nyilván látták, hogy a 9 év alatt rendszeresen volt oltva, csak 1 felejtődött el.

2020. szept. 23. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Adminisztratív szempontból lehet belőle gondod, hivatalosan megbüntethetnek, ha 1 évnél régebbi a kutyád oltása. Gyakorlatban nem valószínű, hogy az állatorvos ilyesmi miatt felnyomna, inkább örül, hogy valaki most pótolja az oltást.

Nekünk azt tanították, hogy a veszettség elleni oltásra 3 évet mond a gyártója, hogy addig véd, de egyrészt egy oltás sem ad 100%-os védelmet, így nem árt (főleg az elején), ha több ismétlést kap, másrészt ha 3 évente kellene oltani a kutyákat, akkor nagyobb valószínűséggel felejtenék el az emberek, na meg ha 3 évig jó, akkor jó lesz az 5 év múlva is. Kiegészítés, hogy így legalább évente látja állatorvos a kutyát. Ha korábban rendszeresen volt oltva, akkor nem valószínű, hogy nem védett veszettség ellen, mert kimaradt egy oltás. A 14 éves kutyámnál nekem sem javasolta (magánemberként) az állatorvos az oltást, mert már olyan állapotban volt szervezete.

VISZONT a 4. válaszolónak igaza van. Azért ritka idehaza a veszettség, mert a kutyákat kötelezően oltják (elvileg, gyakorlatban Kelet-Magyarország egyes részein elég siralmas a helyzet), a rókákat pedig szintén vakcinázzák a kényesebb területeken. Ettől még szinte minden évben találnak veszett állatot idehaza, talán 2013-ban volt viszonylag sok eset, ráadásul Közép-Magyarországon. Szóval ha nem oltanánk, pár éven belül valószínűleg újra megjelenne.

2020. szept. 23. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

A kutyának nincs tőle baja - ezt tapasztalhatod is -, és vélhetően nem is lenne, akárcsak a környezetében élő embereknek.

A tulajdonosának viszont lehet baja; akár ellenőrzés során derül ki a mulasztás, akár úgy, hogy a kutya valakinek sérülést okoz. Bár, az esetek nagyon nagy részében ezek egyike sem fordul elő.


Lehetnek különböző, akár indokolt meggondolások, tapasztalások, vélemények, de jogszabályban előírt kötelezettség az ebek adott korban történő, majd évente ismétlődő veszettség elleni védőoltása.

„4. § (1) Az állattartó köteles:

a) minden három hónaposnál idősebb ebet - a tudományos-kutatási és laboratóriumi vizsgálati célból zártan tartott állatok kivételével - veszettség ellen saját költségén az állat állat-egészségügyi felügyeletét ellátó szolgáltató állatorvossal beoltatni az alábbiak szerint:

aa) a három hónapos kort elérteket 30 napon belül,

ab) az első oltást követően 6 hónapon belül,

ac) ezt követően évenként;

b) az oltási könyvet megőrizni, azt az immunizálás megtörténtét ellenőrző állat-egészségügyi hatóság felszólítására bemutatni, illetve tulajdonátruházás esetén az új tulajdonosnak átadni, továbbá biztosítani, hogy az oltási könyvet a közterületen az ebre felügyelő személy magánál tartsa az oltás érvényességének bizonyítása céljából;

c) az oltási könyv megrongálódása, elvesztése esetén az oltást végző állatorvostól nyolc napon belül az oltási könyv pótlását kérni;

d) az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) 18. § (1) bekezdés g) pontjában leírtak szerint az oltás során közreműködni.”

↑ 164/2008. (XII. 20.) FVM rendelet a veszettség elleni védekezés részletes szabályairól

Sőt, néhány éve már hozzávették a féreghajtást is. Az oltást végző orvos oda szokta adni.

A rendelet szerint az oltás előtt ellenőrizni kell a transzpondert (chip).

„4. § (7) Veszettség ellen csak elektronikus transzponderrel megjelölt eb oltható.”


(Ez elég hosszú idézet, a továbbiakban nem idézek. Amiket ezután írok, azok az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvényben vannak.)


Jogi felelősség tekintetében nincs családi kutya, egyértelmű, az ebnyilvántartásba bejelentett tulajdonosának kell lennie. Minden változást is be kell jelenteni. Az is benne van a törvényben, hogy ez tulajdonjogot nem igazol. Lehet családi-, lakótömbi-, vagy akár utcakutya is, de jogilag egyszemélyi felelősének kell lennie.


Nem tudom, hogy van-e chip a kutyában? (Tudom, én idéztem, hogy veszettség elleni oltás előtt az orvosnak ellenőriznie kell, és már kapott ilyen oltást; csakhogy gyakorlatból azt is tudom, hogy orvostól függ, hogy - akár számára még ismeretlen állat esetén is - elvégzi-e az ellenőrzést.)


Az állatvédelmi hatóság (ez év elejétől a megyei kormányhivatal, előtte rövid ideig a járási hivatal volt, még előbb igen hosszú ideig a jegyző volt) a kötelező oltás elmulasztójával szemben bírságot szabhat ki. Természetesen, a nyilvántartott tulajdonossal szemben. (Elég magas összeg szokott lenni azzal az indokkal, hogy ez közegészségügyi veszélyeztetés.)

Azért írtam meg ezt az egyre távolodó és egyre nagyobb területért felelős hatósági változást, mert ezzel arányban a hatásossága is csökken.


A másik lebukási fenyegetettség, hogy a tartás helye szerint illetékes települési, fővárosban a kerületi önkormányzatnak, illetve a fővárosi önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi önkormányzatnak ebrendészeti feladatai elvégzése érdekében, illetve a veszettség elleni oltás járványvédelmi vonatkozásaira való tekintettel három évente legalább egy alkalommal ebösszeírást kell végeznie.

Ne csodálkozz, ha nem találkoztál ilyennel.

Négy évig városban volt kutyánk, közben, eszerint egyszer sem telt el három év két összeírás közt, mert egyszer sem találkoztunk összeíróval. Akárcsak itt a faluban, 22 év alatt.

Így aztán háborítatlanul élnek a chip nélküli, veszettség ellen teljesen oltatlan kutyák tulajdonosai is. (Akárcsak a közterületre rendszeresen kijáró kutyák gazdái is; de ez más téma.)


Ilyen szigorú ellenőrzés mellett nemigen van félnivalód, oltás nélkül sem. (Pláne neked, ha nem te vagy a bejelentett tulajdonos.)

De, természetesen, az a jó, ha beoltatod. Vidd el, a veszettség elleni védőoltást bármelyik szolgáltató állatorvos elvégezheti. Nem fog sem az egy év kimaradással foglalkozni, sem személyazonosság ellenőrzést nem fog végezni, hogy te vagy-e a kisállat egészségügyi könyvbe bejegyezve.

Ha rendezni akarod az ügyet, és te akarsz a bejegyzett tulajdonos lenni, kérd meg az adatmódosításra és jelentsd be az önkormányzati hivatalban is. Tudjanak róla, ha már maguktól nem végeznek összeírást. De, ha úgy gondolod, hagyhatsz tulajdonos ügyben mindent úgy, ahogy van.

2020. szept. 23. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
63%

Első körben tegyük helyre, az "okosokat", főleg aki szerint itthon már nem létezik veszetség:

A veszettség elleni oltás törvényileg van szabályozva, mind az EU-ben mind Magyarországon. A Magyar törvény egybecseng az EU jogszabályokkal.

Egy országnak 5 évig kell veszettség mentesnek lennie ahhoz, hogy a kisállatok veszettség elleni oltásának intervallumát lecsökkentsék 2 évre (Ilyen ország pl.: Németország, Franciaország, Anglia... stb). Amennyiben az országban veszettséggyanús vagy bizonyított eset állt fent 5 éven belül, a veszettség elleni oltás évente jogszabály szerint ismételendő a kutyák esetében. Sajnos Magyarország két olyan másik országgal is határos ahol a veszettség nagyon gyakori mind a vadállományban mind pedig háziasított kutyák esetében. Ez a két ország Románia és Ukrajna. A vadállomány vándorlásával sajnos minden évben akad itthon veszettséges eset. A leghosszabb időszak mikor nem regisztráltak veszett esetet itthon 3 év volt. Romániában egy éve még emberi fertőzést is regisztráltak.

Tehát, aki szerint a veszettség már nem létezik üzenem, hogy ez marhaság.

Az oltásról pedig annyit, hogy a törvény az törvény. Igen a gyártó 2-3 évet vállal a veszettség elleni vakcina intervallumának, ennek ellenére vannak kirívó esetek, amikor ez lecsökken, ezen esetek miatt van a törvényben 1 év meghatározva.


A kérdésre válaszolva: Max csúnyán fog nézni a doki, ha lelkiismeretes, de ilyen állatorvos kevés van. Vidd el minél előbb a veszettség elleni oltásra. Viszont jogszabály szerint igen, büntethetnének érte. Nem szoktak. Akkor van bajod belőle, ha a kutyád megharap valakit és kérik a veszettség elleni oltást bizonyító pecsétet. Na akkor bajba kerülsz + a kutya 2 hetes elkülönített karanténbe kerül.

Ha 2 éve nem volt a kutya oltva most egy kombináltat is beadatnék neki. Ez nem kötelező, de legalább 2 évente ajánlott, főleg az utóbbi 1 évben amikor egy jóval agresszívabb parvovírus ütötte fel itthon a fejét.

2020. szept. 23. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
77%
Ne haragudj, de nem az "okoskodókat" teszed helyre. Mi csak azt írtuk amit az állatorvos nekünk mondott. Amennyiben te is állatorvos vagy, elvégezted az egyetemet, doktoráltál, saját praxist alapítottál és van 30 éves tapasztatod mint az állatorvosunknak akkor természetesen magad is mondhatsz olyat, hogy marhaság amit mond, legfeljebb nem értetek egyet.
2020. szept. 23. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!