Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Az állatvédelmi törvény...

Az állatvédelmi törvény értelmében, akkor PONTOSAN hol kell pórázt használni és hol nem?

Figyelt kérdés

A törvény idevonatkozó szakasza ezt írja: "Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet – ebet csak pórázon lehet vezetni, valamint közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes" illetve: "Természeti és védett

természeti területen, vadászterületen nem szabad az ebet póráz nélkül elengedni,

kóborolni hagyni, ezzel ellentétes magatartás szintén szabálysértésnek minősül." (a 2. nem szó szerint a törvényből van, hanem egy azt összefoglaló írásból).


Létezik olyan, ami nem "ebek futtatására kijelölt terület" magyarán kutyafuttató, de nem is "Belterület közterülete"? Szóval értitek, van olyan, hogy külterület közterülete, ahol nem kötelező a törvény szerint a pórázhasználat? Mondjuk egy két falu közti senkiföldje, ahol már nincsenek lakóházak, épületek és amiről tételezzük fel, hogy nem szántó, nem magántulajdon, nem vadászterület és nem is természeti terület, amire gyanúsan nem mondanám azt, hogy "belterület" az minek számít?

Valaki tudja esetleg ezeket a besorolásokat, hogy pontosan mit takarnak?


A kérdés teljesen elméleti jellegű, egyrészt nagyvárosban kutyázom, pórázon sétálunk csak futtatókba engedem el, másrészt azt azért sejtem, hogy ha a fentebb említetthez hasonló területen valaki póráz nélkül sétáltat, akkor sem ugrik rá az első bokorból a közteres, csak érdekelne a jogszabályi háttere ennek.


Jogászok előnyben :D és köszi, ha érdemben válaszolsz és nem csak annyit írsz, hogy "mindenhol kell a póráz" mert nem erre vagyok kíváncsi, hanem arra, hogy van-e különbség belterület és külterület közterülete között. Köszi előre is mindenkinek :)



2020. júl. 16. 13:44
 1/9 anonim ***** válasza:
94%

Közterület a belterületen minden, ami nem magán terület (út, parkoló, egyéb), ahol külön engedély nélkül tartózkodhatsz a kutyával, amin elvileg póráznak kellene lennie.

Külterületen pedig majdnem minden vadászterületnek minősül, ami nem saját tulajdonú tanya, erdő, vagy más egyéb célú terület. Nincsen senki földje (max. az ország határon kb. 1 m széles sáv). A települések között nincsen ilyen, azok összeérnek, mint a belterületen a házak telkei, csak jóval nagyobbak, csak hogy értsd.

Szóval : elvileg, ha nem saját tulajdonodon van a kutya, kellene a póráz.

2020. júl. 16. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Igen, azt értem, hogy mi közterület :D

Azt is értem, hogy külterületen majdnem minden magánkézben van vagy vadászterület. De mondjuk két szántó közti út? Az nem "senkiföldje" ergo közterület, ami azért két szántó között nem belterület?

Vagy hogy konkrétabbat írjak, a Rákos-patak mentén van egy kis sétány, körülötte nagy zöldterület, ami nem parkosított, nem is számít parknak (a sétány része tételezzük fel, hogy igen, de mellette tényleg jó nagy "senkiföldje" van, tehát nem magánterület és az önkormányzat se igazán tartja rendbe, néha levágják a gazt, de ennyi), nincsenek körülötte se lakóházak, se más épületek, az nem számít külterület közterületének? Egyáltalán létezik ilyen fogalom, hogy külterület közterülete? És ha igen mi az? Mert nyilván a paneldzsungelek közötti zsebkendőnyi kis füves részek még belterületnek számítanak, de azért vannak sokkal nagyobb területek, amiktől sokkal messzebb is vannak a lakóházak, épületek.

Esküszöm nem vitázni akarok, csak érdekel :D

2020. júl. 16. 14:37
 3/9 anonim ***** válasza:
78%
A Rákos-patak melyik részére gondolsz? Mert én úgy látom a térképen, hogy végig településeken folyik át.
2020. júl. 16. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%

Természetesen a külterület közterülete is az, ami a belterületen is van, ami nem magánterület: út, önkormányzati vagy állami terület (sajnos néha pont az a gazos terület, amit említettél). De betartandó törvény vadászterületnek nevesíti (lásd.veszélyeztetés kutyával szabálysértés). (talán azért, hogy külterületen bárhol lehessen vadászni, de ide húzta be a jogalkotó ezt a fogalmat is).

Szóval : senki földje nincsen, az valaki tulajdona (ha éppen nincsen a tulajdonjog rendezve, akkor is) vagy magánszemély, vagy önkormányzat, vagy állam.

2020. júl. 16. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
84%
A "senki földje" is közterület.
2020. júl. 16. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Na így azt hiszem értem, szóval ezeken a külterület közterülete részeken meg azért nem lehet póráz nélkül sétálni, mert vadászterület? De ez akkor az is jelenti, hogy hivatalos vadász bármikor elkezdhet lövöldözni a vélt vagy valós nyulakra mondjuk az előző példánál maradva a Rákos-patak mellett lévő nagyobb zöldterületen?


Ez a "senkiföldje" dolog látom, hogy kicsit félrement, értem én, hogy nincs ilyen, hogy az a terület senkinek nem áll a tulajdonában, mert ha nem magánszemélyé, akkor önkormányzaté, államé, ha nem érteném már rég kimentem volna valami faluhatárba zászlót tűzni és államot alapítani azon a "senkiföldjén" :D (Rossz) viccet félretéve, úgy értettem a "senkiföldjét" hogy az a terület, amelyre lépve nem követek el birtokháborítást. Így remélem, már világosabb és elengedhetjük ezt a senkiföldje dolgot :)


Azt egyébként nem tudjátok, hogy mondjuk a Városliget területe minek számít? Mert az oké, hogy ott boldog boldogtalan kutyázik póráz nélkül a futtató (kutyás élménypark) területén kívül is, de ez mennyire jogszerű? Csak mert amúgy határozottan nem tűnik annak...


3! Mondjuk erre a részére: [link]

2020. júl. 16. 15:07
 7/9 anonim ***** válasza:
63%
A Városliget közterület. Budapesten belül van.
2020. júl. 16. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
84%

Sajnos igen, a vadászati lobby nem véletlen vetette bele így a törvénybe.

De saját területén azért megpróbálhatod a saját államot azért. Volt egy személy, aki Röszke mellett próbálkozott saját kis állammal. Utlevel, vízum, sorompó, volt minden. Volt olyan messzi állam, aki komolyan is vette. :)

Várisliget is biztosan közterület. De az illetékes önkormányzat hozhat rendeletet (persze ez már ütné a törvényt, ami lehetetlen), hogy ott éppen lehetne kutyákat póráz nélkül is akár...

2020. júl. 16. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
84%

Abszolút csak érdekességképpen, az emlegetett mini állam :

[link]

2020. júl. 16. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!