Mi a különbség a pitbull és az amstaff között?
Ha nincs törzskönyve, miszerint ő staff, akkor PitBullnak számít, a következő szabályozás vonatkozik rá:
A veszélyes eb tartásának feltételei:
A veszélyes és a veszélyesnek minősített ebet polgári jogi szempontból vadállatnak kell tekinteni. Tilos a pit bull terrier és keverékeinek bármely módon való szaporítása, tenyésztése - ideértve a vétlen szaporulatot is -, az országba való behozatala, kivitele, elidegenítése, reklámozása, hirdetése, bármely formában történő versenyeztetése, őrző-védő feladatokra való tartása, képzése és alkalmazása.
A veszélyes és veszélyesnek minősített eb kizárólag a jegyző által kiadott egy évre szóló engedéllyel, jogszabályban meghatározott feltételek esetén és módon, az állategészségügyi szakhatóság által egyedi azonosítóval ellátva tartható. E megkötéseken túl a pit bull terrier vagy annak keveréke esetében még az a korlátozás is fennáll, hogy az ilyen kutyák kizárólag ivartalanítva tarthatók, s háztartásonként csak egy darab .
A jegyző az engedély kiadása előtt helyszíni szemlét tart, az engedély kiadásának előfeltételeit szükség esetén a hatósági állatorvossal, a rendőrség megbízottjával, valamint tenyésztési és más szakértő bevonásával is megvizsgálja. A tartás engedélyezéséről határozatot hoz, amelynek jogerőre emelkedése után a jogszabályban meghatározott engedélyt állít ki a kutya gazdája részére. Az engedély nélküli tartás bűncselekmény (vétség), amely két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Az engedély kiadásának akadályai
Az engedély nem adható ki, ha a kérelmező
a tizennyolcadik életévét nem töltötte be;
cselekvőképességet kizáró, vagy korlátozó gondnokság alatt áll;
szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmény miatt elítélték és még nem mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól;
az eb biztonságos tartási feltételeit nem biztosítja.
A tartási feltételekhez tartozik, hogy az eb nyakörvén veszélyre utaló feliratot tartalmazó bilétát kell elhelyezni. Az eb csak olyan, megfelelően zárt kennelben tartható, amely megakadályozza közterületre kijutását, illetve, hogy embernek vagy állatnak sérülést okozzon. A tartására szolgáló ingatlan be- és kijáratain figyelmeztető táblát kell elhelyezni. Közterületi vezetése, szállítása során felügyelete másra nem ruházható át, biztonságos fém szájkosár, fojtó nyakörv és rövid póráz kell rá.
Az engedélyhez 25 ezer forint eljárási költséget kell megfizetni, ennek lejárat utáni meghosszabbítása húszezer forintba kerül. A fellebbezés költségei is ugyanezen összegek.
Az engedély visszavonása
Az engedélyt vissza kell vonni, ha
az engedélyes a kötelezettségeit megszegi;
az eb tartási helyét véglegesen megváltoztatják;
más lesz az eb tulajdonosa.
A tulajdonos bejelentési kötelezettsége
A tulajdonosváltozást, az eb elhullását vagy elvesztését 24 órán belül - munkaszüneti nap esetében a következő munkanapon - be kell jelenteni a jegyzőnek. Ugyanígy azt is be kell jelenteni, ha kóbor veszélyes ebet talál, vagy befog valaki. Az ilyen kóborló állatot a hatóságnak haladéktalanul be kell fognia és meg kell kísérelni a tulajdonos értesítését. Ha a tulajdonos a felmerült költségeket megtéríti, kutyáját visszakapja. Ha nem, vagy ha nem találták meg őt, az ebet tizennégy napos hatósági állatorvosi megfigyelés után ki kell irtani.
A szabálysértési vagy büntetőeljárás során elkobzott, lefoglalt, valamint a beadott, befogott veszélyes ebet tizennégy napos állategészségügyi megfigyelés után, a tulajdonos költségére, kártalanítása nélkül kiirtják.
A veszélyes eb egyedi azonosítása
A veszélyes eb egyedi azonosítását a megyei (fővárosi) állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás által kijelölt állatorvosok végzik a bőr alá elhelyezett mikrochippel.
Évenként legalább egyszer az engedélyező jegyző - a hatósági állatorvos és a rendőrség megbízottjának részvétele mellett - ellenőrzi a tartási feltételek megtartását. Közterületen - a jegyző mellett - a rendőrség is végezhet ellenőrzést.
A megyei állategészségügyi állomás vezeti a veszélyes és veszélyesnek minősített ebek nyilvántartását, kijelöli az egyedi azonosítást, illetve a kiirtást végző állatorvost.
A jegyző feladatai
Az eb tartási helye szerint illetékes települési (a fővárosban a kerületi önkormányzat) jegyzőjének hatáskörébe tartozik:
az eb veszélyesnek minősítése;
veszélyes eb tartásának engedélyezése, az engedély meghosszabbítása, visszavonása;
büntető feljelentés megtétele engedély nélküli tartás, vagy az ivartalanítás elmaradása esetén;
nyilvántartás vezetése a településen levő veszélyes ebekről;
a veszélyesnek minősített eb ivartalanításának, kiirtásának elrendelése;
a tartási feltételek ellenőrzése a tartás helyszínén, illetőleg közterületen;
A jegyző határozata elleni fellebbezést a megyei közigazgatási hivatal vezetője bírálja el 8 napon belül.
A veszélyes állatok tartásával összefüggő bűncselekmények
Tilos az állatok között olyan viadal, az állatok egymás elleni uszításával olyan küzdelem (állatviadal) szervezése, tartása, amely az állatok sérülését, vagy elpusztulását okozhatja. Tilos továbbá az állatviadalra fogadás szervezése, az állatviadalon való közreműködés, részvétel, fogadáskötés. Tilos állatviadal céljára állatot tartani, tenyészteni, kiképezni, idomítani, valamint más személynek átadni, vagy forgalmazni, épületet, vagy egyéb helyet, anyagi eszközt más személy rendelkezésére bocsátani.
Fontos tudni, hogy aki gerinces állat részvételével állatviadalt szervez, tart, ilyen állatviadalra fogadást szervez vagy fogadást köt, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Tiltott állatviadal szervezésének vétségét az követi el, aki állatviadal céljára gerinces állatot tart, tenyészt, kiképez, idomít vagy forgalmaz, és ez a tevékenység két évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után.
2004-től aki állattartóként az ember környezetében tartott veszélyes állatot elűzi, elhagyja vagy kiteszi, bűncselekményt (vétséget) követ el (ez az állatkínzás bűncselekményének egyik elkövetési magatartása), és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő. Az állatkínzás bűncselekményét követi el az is - és az imént említett büntetéssel számolhat -, aki gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza.
A különbség pedig:
Amugy a legujabb elnevezes a "Yankee terrier", hogy kiküszöböljek a tartok a jogszabalyokat ;)
Amugy meg az amstaff a szmokingos pitbull :)
Szerintem is nevelés kérdése. Egy nyers kölyök formálható, olyan mint egy gyurma. Olyan lesz amilyet nevelsz belőle.
Bár nekem kanárim van ( Dogo Canario ) de a fajta leírásában azt írták :
,, az idegeneket nem, még a gazdája jelenlétében sem tűrik meg"
Na most az enyémek otthon bárkit beengednek ha ott vagyok velük. Utcán bárki meg tudja simogatni. Imádják az embereket ( kikéve a büdiket, hajléktalanokat ).
Ám ha nem vagyok velük, akkor télleg nem jöhet be senki. Végül is akkor teszik a dolgukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!