Az evolúció alapján hány év kell a táplálkozási szokások kialakulásához, megváltozásához?
Gondolok itt arra hogy elvileg a kutya tizenezer évekkel ezelőtt kezdett az emberek közelébe szokni, és maradékot enni. (Mint manapság sok róka sem véletlenül ólálkodik a közelünkben amikor Kint alszunk pl tóparton.)
Ennyi elég ahhoz hogy megváltozzanak egy faj táplálkozási szokásai? Vagy ennyi sem volt elég hogy pl. a kutya ehessen maradékot?
Hmmm... 20-40 év múlva azért majd próbaképpen írd be a GPS-be az Optimisták temetője címet. Ha meghallod, hogy "Haladjon egyenesen...", azé' előtte szerezz már be nekem legalább egy szál friss krizantémot...
:)
Vagy inkább :(
Pombe! 7, 13, 16 -ezeket ugye te írtad?
Rossz hírem van!
Olvasd vissza 5-őst és 11-est! Egyik sem említ piramisokat, és 11 épp arról beszél, hogy csak te hoztad be.
Te vádolod 11-es figyelmetlenséggel, közben nem tudod értelmezni a hozzászólását, meg sem nézed a linkjét és észre sem veszed, hogy ő az 5-ös.
16 -nál még mindig csak a saját szövegértelmezési problémáiddal küzdesz, és saját állításaidat adot más szájába, hogy cáfolhass.
Újra az @5-ös megjegyzőtől: "A kutya feltehetóen már 100.000 éve is meg volt."
Tehát az @5 ugye azt gondolja, hogy a gízai piramisok 12000 évesek (bár a "piramidióták" között is megoszlanak a vélemények, mert sokuk szerint a"
NEM!
11-es elválasztotta a 100.000 évet a piramisos off topik vitától. Te miért kevered?
És továbbra sem nézted meg 11-es linkjét. NEM a piramisokat állítja 12000 évesnek!
5-ös csupán azt jelezte, hogy az emberi civilizációk korának becslése is téves már az elején - Ezt is csak azért mert valaki ez alapján kezdte a spekulálni a kutya faj korát.
A 100.000 éve egyébként kutyák és farkasok DNS vizsgálatából leszűrt következtetés. (Morell 1997) A kutatás szerint ekkortájt vált szét a kutya és a fakas mint faj. A kutatás azt is feltételezi, hogy a "háziasítás" nem csak egyszer ment végbe, és a kutyák később is kereszteződtek farkasokkal.
#22: "Pombe! 7, 13, 16 -ezeket ugye te írtad?"
Nem tudom. Megnézed, hogy a megjegyzést ki írta, és máris tudod, hogy ki írta.
#22: "meg sem nézed a linkjét és észre sem veszed, hogy ő az 5-ös."
Azt miből kellett volna tudni??? Nem lett volna egyszerűbb, ha azt írod, hogy az "@5 vagyok"? Tudod, elég sok anonim van itt, aki a te pipaszámaiddal rendelkezik.
#22: "NEM a piramisokat állítja 12000 évesnek!"
:D
Az #5-ből rá kellett volna jönnöm, hogy ott te Göbekli Tepe-ről írsz??? Meg se említed a nevet. A legjellemzőbb itt a Gyakorin az, hogy legrégebbinek a piramisokat gondolják, és az ilyesmik szerint, amik számosságukat tekintve sokkal jobban telítik (egyúttal szennyezve) az Internet oldalait: "...a fáraók a 4. dinasztia uralkodói voltak 4500 évvel ezelőtt éltek, de a piramisok több mint 12000 évvel ezelőtt épültek."
Innen idézve: [link]
Nézd! Ha te "legrégebbinek elfogadott, komplex sokhektáros kő építményegyüttest"-ről az akadémián írnál, akkor magától értetődő, hogy nem a piramisokra gondoltál, de ha ugyanezt a GYIK-on teszed, akkor meg mindenki a piramisokra fog gondolni.
Roppant egyszerű a megoldás. Kicsit érthetőbben és pontosabban fogalmazol, és így elejét tudod venni a félreértéseknek.
Tessék észrevenni végre, hogy más is teljesen félreértette minden megjegyzésedet, pedig nem akarta félremagyarázni ő sem, mint ahogy én se.
@Kérdező(#12): "Utolsó: 5-ös hozta szóba a piramisokat. Én sem értem miért."
Ha már ketten is ugyanolyan módon értettük félre a beírásaidat (még ha befolyásoltam is a @Kérdezőt, akkor is túl könnyen ment), és egyikünk se tudta, hogy az #5 és a #11 ugyanaz, akkor nem lehet, hogy te is hibás vagy a dologban, legalább egy "picit"?
#22: "A 100.000 éve egyébként kutyák és farkasok DNS vizsgálatából leszűrt következtetés. (Morell 1997)"
Azért nem árt ilyenkor beszúrni az absztraktot legalább: [link]
Ez 1997-es, de Morell nevét itt nem találom, de ez lényegtelen igazándiból. Itt a mitokondriális DNS elemzésről van szó, és ha csak simán DNS-t írsz, az megint félrevezető lehet (az mtDNS rövidítés használata a célravezető). Ettől függetlenül itt valóban 100000 évről írnak, de... :)
Olvashatod, hogy ez több szempontból is megkérdőjelezhető olyan eredmény, ami csak az első komolyabb becslés, és ami azóta elavultnak tekintendő.
A modernebb, és sokkal alaposabb kutatások egyike se állítja azt, hogy a kutya háziasítása 20000-40000 évnél régebben történt volna, pedig ilyen tömegével történt 1997 óta:
Még mitokondriális DNS vizsgálat is volt újra, méghozzá több is különböző évben.
Pl. a 2015-ös absztraktja: [link]
[link] - itt azt is leírják, hogy a kutyákat nagy valószínűséggel egy adott időtartományon belül csak egyszer domesztikálták: " suggesting that dogs were domesticated just once at least 20,000 but likely closer to 40,000 years ago."
Az is arra utalt, hogy te a piramisokban gondolkodol, mert nem igazán elfogadott-, és így nem is igazán propagált hipotézis a 100000 évvel ezelőtti időkre datálni a kutyák háziasítását, ám ez így annál inkább illik egy olyan valaki nézetébe, aki szeretne hinni a 100000 évvel ezelőtti csodás és titkos civilizációkban.
Kissé túlzón fantasztikus ötletnek tűnik, hogy a legrégebbiként mutatod be a 12000 éves Göbekli Tepe-t, de mégis a kutyákat 100000 évvel ezelőtt egy semmit se építeni tudó emberiség már háziasított volna? Nehéz elképzelni, hogy mindössze szimpla legkezdetlegesebb kőkorszaki nyomokat hagyna maga után egy domesztikációt lefolytató népesség, amely tevékenységhez már nem kevés intelligenciát/tapasztalatot kellene felmutatni, még akkor is, ha a kutyák eleinte csak maguktól házasodtak hozzá az egyre hatékonyabb csoportokban élő őseinkhez.
Azért 100000 éve még csak ilyen emberek éltek:
#22: "11-es elválasztotta a 100.000 évet a piramisos off topik vitától. Te miért kevered?"
Szerintem tök érthetően leírtam, de akkor összefoglalom.
A csodás titkos múlt civilizációkban hívők a piramisokról azt hiszik, hogy azok 12000 évesek, és az ezeket építő civilizáció lehetne éppen 100000 éves is. Ezt kiválóan támasztaná alá az általad felhozott azon 1997-es tanulmány, amely szerint már ekkoriban háziasíthatták a kutyákat.
Lehet, hogy te nem ezért hoztad ide ezt az elavult kutatási eredményt, de a csodás múlt civilizációban hívők pont ilyesmikről írnak, beszélnek, magyarán a kutya-piramis korreláció itt egyáltalán nem lenne off topic, csak éppen hamis adatokra támaszkodna.
Ja... erre elfelejtettem még...
#22: "meg sem nézed a linkjét és észre sem veszed, hogy ő az 5-ös."
Megnéztem a linked már akkor is, és arra írtuk (ketten is), hogy az #5 nyilván nem Göbekli Tepe-ről ír (bár a nevet nem írtuk le: Göbekli Tepe), hanem a piramisokról. Nem tudta se a @Kérdező, se én, hogy az #5 egyezik a #11-es írójával, mivel ezt elfelejtetted említeni.
Én speciel még most se tudom felfogni, hogy mi a bánat köze van Göbekli Tepe-nek a kutyákhoz, és mit igazolna az. Mert a piramisok túlfantáziált 12000 éves korának lenne köze a kutyákhoz, hiszen Egyiptomban találtatott kutyaábrázolás, de ilyenről Göbekli Tepe-ben nem tudok, de ha van, akkor meg jó lett volna, ha erre rámutatsz, nem?
Írod(#5): "Minimum 12.000 évesnek becsülik a jelenleg legrégebbinek elfogadott, komlex sokhektáros kő építményegyüttest."
Na és? Ráadásul nem is ez a legrégebbi emberalkotta kőegyüttes, hanem a görögországi Theopetra-barlang bejáratánál található kőfal.
Igaz, nem sok hektáron terül el, de...
Szóval, bocsásd már meg nekem, meg a @Kérdezőnek, ha alig értettünk meg abból valamit, amit eddig ide írtál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!