Van egy 8 hetes staffy mix kölyök (kan) illetve egy 10 éves goldenünk! Tanács?
A pici egyfolytába cibálja, morogja, harapdálja az idősebbet, ő meg türelmesen várja hogy abbahagyja... Olvastam, hogy csak játszani akarna, meg most "tanulja" az óvatos harapást,plusz nőnek a fogai,illetve próbál dominálni is.
Rászólunk a kicsire hogy "nem" , akkor abbahagyja.
A kérdéseim, hogy:
a pici valóban csak játszik/dominál?
kb mennyi idő lesz, mire leszokik/mire leszoktatjuk erről?
Ha a golden tűri, szólj rá, állítsd le. Ő még kis kölyök, féktelenül játszik és nem ismeri a határokat, viszont meg kell tanulnia, hogy később gond nélkül tudjon játszani. Ez még nem éles dominancia, de érdemes figyelni rá.
Az hogy mennyi idő abszolút egyed függő. Valószínűleg segítene a dolgon ha kicsit kevésbé tűrné a kutyátok és ezzel ő is "nevelné" hogy hol a határ.
Hallottam olyan kutyaiskoláról ahol az efféle szocializációt falkában végzik és a többi (már viselkedni tudó) türelmére bízzák, belenyúlni csak akkor fognak ha már "túl nagy arca van". Tapasztalatom nincs, műveltebbek véleményét se olvastam még ezzel kapcsolatban szóval nem biztos hogy ez a legjobb megoldás de azért gondoltam megemlítem.
4-es válaszoló:
Teljesen tisztába vagyok vele hogy aki meghallja hogy staffy egyből elkönyveli "rossz kutyának". Félelem kerekedik úrrá rajta, mivel egyből a régre visszanyúló múltból csak ez az egy jelző maradt meg róla :"harci eb". Ijesztő hangzású neve miatt a veszélyes besorolásba került.
"Jellemében is megtalálható a bátorság, kitartás és a staffie kifejezetten az a kutya, aki tisztában van erejével, mégsem él vissza vele, nem agresszív kutya."
"Őszinte, barátságos és megbízható, nagyon családbarát. Általában jól kijön a gyerekekkel és meglehetősen sokat el is tűr nekik"
"Az amstaff az egyetlen a bull-típusú terrierek közül, amelynek kialakítása eleve egy mindenes munkakutya létrehozását szolgálta. Ez az ősök vitathatatlan harckészségén és rendkívüli fizikumán túl egy kiegyensúlyozott idegrendszert, nyugodt alaptermészetet is feltételezett. Éppen ez teszi a fajta egyedeit ma is alkalmassá arra, hogy ne csak a munkában, de családtagként is kiválóan megállják a helyüket. A gyermekektől szó szerint mindent elviselnek, még a legdurvább játékokat is."
Nem kell egyből azzal jönni, hogy egy agresszív kutyafajta. Tisztába vagyok a múltjával...
Senki nem könyvelte el rossz kutyának.
Az viszont nyilvánvaló, hogy totál fogalmatlanok vagytok a kutyázashoz. Így, nálatok ez a kutya kb egy éves korára szépen ki fogja nyírni az öreg goldit. Ezt borítékolom neked.
Érdekelne miért vélekedsz így. Sok kutyánk volt már. Csak hogy hozzak példát is: shar-pei (7)
Német juhász, vizsla-labi mix, golden, puli, boxer.(Semelyik nem bántotta volna a másikat, ez természetesen nem azt mondja hogy a pici ne tehetné meg...)
Csak érdekel hogy miért gondolod hogy tudatlanok vagyunk.
Szolj ra,h hagyja abba.
Mi 1 eves kutyakat szoktattunk le raszolassal es jatekbol kiallitassal egymas harapdalasarol. Marmint,h darabokat ne harapjanak ki. Szoval,h nyoma ne legyen a jateknak. Na meg,h akkor van jatek,ha a masik kutya is akar jatszani!!! Ez is fontos momentum !! Sokan nem tanitjak meg a kutyajuknak,h alljanak le,ha sok a masiknak.
Futiban nem vettek eszre magukat a gazdak,ugy kellett szolnom a mas kutyajara is,h eleg.
A kicsi most még csak játszik, ez természetes. Ha a nagynak túl sok, rá fog szólni, vagy ha nem teszi, hanem próbál elmenekülni a kicsi elől, akkor ti állítsátok le a kölyköt.
Kamaszodáskor jön a dominancia, ekkor kell nagyon figyelni.
A staffit, amint megvannak az oltásai, mindenképpen szocializálni kell más, idegen kutyákkal, és emberekkel is. Kutyaovi, majd suli erősen javasolt ennél a fajtánál.
# 10 Ennyit kiragadnék neked egy cikkből:
"Azóta számtalan hasonló kísérletet folytattak, amelyek során bebizonyosodott: a játék és a szocializálódás nélkül a kölyök súlyosan károsodik, vagyis nem tud majd megfelelő kapcsolatokat kialakítani a fajtársakkal és az emberrel. Reagálásai minimálisak lesznek, s a saját fajával való társas együttlét során - amely számára stresszhatású! - agresszívan, rendkívül bizarr módon viselkedik.
Az elszigeteltségben nevelt kutyák "szuperagresszívek". Feltehetően azért, mert nem volt módjukban játékos harcok során megfelelő korlátok közé szorítani öröklött agresszivitásukat. Persze az is nyilvánvaló, hogy az ilyenfajta "harciasság" alapja legtöbb esetben a félelem - félnek a saját fajtabeliektől, hiszen soha nem játszottak más kutyákkal, s így nem alakíthattak ki társas kapcsolatokat velük."
Ha már ennyire szakértő vagy, azt is tudhatnád, hogy a játék során már kialakulhat a rangsor, hiszen a 2 kutya lerendezi egymás közt. Sokszor kb észre sem veszed, mert testbeszéddel rendezik le, nem agresszív módon. Miért lenne ég és föld a játék és a dominancia? Ponthogy összefügg a kettő. Ha az öreg besokall, azt jelezni fogja a kölyöknek. Ha letöri a szarvát, kevésbé valószínű, hogy domináns lesz. A dominancia mértéke meg teljes mértékben személyiség függő. Látom staffi ellenes vagy, de tudod, ők is tudnak ám kezes bárányok lenni. Mint ahogy egy csivava is tud agresszív lenni. Nevelés kérdése. Hagyni kell játszani az öreggel, ha bedurvul, akkor kell rászólni. És ha már Lada meg Maserati...Ez jó példa volt tőled. Most figyelj! Mi hasonlítanak, különböznek? Mindkettő autó, csak az egyik "fejlettebb". Mint a kutyák eseténben. Még csak játéknak mondjuk, de nagy szerepe van a dominanciában, falkabeli rangsor kialakulásában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!