Ti ivartalanítottátok a szuka kutyátokat?
Nincs olyan, hogy nincs esély arra, hogy a tüzelő szukához bejut egy kan. Egy tenyésztő ismerősöm mesélte, hogy ő tüzelési időszakban beviszi a kutyáját és a nagytestű kutya szobakutyaként él, amíg le nem cseng a tüzelés, mert többször előfordult, hogy valahogy bejutott egy szomszéd kan kutya hozzájuk. szerencsére nem történt baleset, de csak a szerencsén múlott.
Az én szuka kutyám ivartalanítva van, ahogy számos ismerősé is. Pár nap alatt rendbe jött mindegyik kutya és azóta boldogan élnek. Az enyém már a műtét utáni nap úgy szaladgált, mintha semmi nem történt volna. Én sem örültem a műtétnek, féltettem is, sajnáltam nagyon, de nem bántam meg. Vigyáztam rá, tisztán tartottam a sebet, betartottunk minden orvosi utasítást, így szerencsére nem volt szövődmény.
Én igen, pedig nálunk is meg volt a biztos kerítés, kanmentes séta/mozgás lehetőség, én mégis azért döntöttem mellette mert:
-csak így előzhetők meg az ivarszerveket érintő daganatok és betegségek (gennyes mehgyulladás)
-a kanok kilométerekről megérzik ha tüzel. Ha már őt nem ivartalanította a gazdája, akkor legalább ne az én kutyámtól szenvedjen ebben az időszakban
-mindig van az a bizonyos 0.00001 %, hogy még is valahogy besikerül egy alom, és ha nem ivaros akkor ez esetben a nemi úton terjedő betegségektől sem kell tartani
De vedd figyelembe, hogy valóban komoly műtét, nagy vágással, amire nagyon kell figyelni. Gallért vagy ruhát nagyon-nagyon ajánlom, akkor sem ha "nem piszkálja", mert ha még is, akkor már meg van a baj...
Illetve visszafordíthatatlan, és vannak kockázatai a műtétnek és az altatásnak.
Én mindent összevetve mellette döntöttem, nem bántam meg, a kutyám semmit sem változott, nem viselte meg (leszámítva azt az egy napot) és nem volt semmilyen komplikáció.
10 éves korában mentettem a kutyámat. Az ivartalanítás elmaradásának iskolapéldája:
- régi (beporcosodott, bemeszesedett) méhnyak daganat, se röntgenen, se uh-n, se felnyitva nem látszódott, hogy érinti-e a húgyvezetékeket, így maradt. Nem tud miatta szabályosan ülni.
- emlődaganatok: 2-3 kisebb seb és egy nagyobb, az egyik emlőlécét levették, 4 év múlva kiújult
- annyira megnyúlt méh szövetek, hogy az utolsó tüzelésnél annyira megvastadogodott, hogy elzárta a széklet útját (2 nappal az ivartalanítás előtt kezdett tüzelni)
-kezdődő méhgyulladást fedeztek fel a dokik, amikor végre sikerült ivartalanítani.
-mindezekután: folyik a pérájából valami? Tiszta, nem büdös, nem fáj? Örülj neki, hogy kifelé jön! (Természetesen alaposan kivizsgálták, kizárásos alapon a daganat az oka)
Nem minden kutya ilyen szerencsétlen, de gondoltam jó lesz látnod példát a klasszikus emlődaganaton és gennyes méhgyulladáson túl is.
Igen, ivartalaníttattam.
Rutinműtét, természetesen mint minden műtétnek, lehetnek ennek is kockázatai, elsősorban az altatás. De egy egészséges, fiatal kutyánál ez elenyésző. Lelkileg nem viseli meg, mert nem tudja, mi történik. A műtét után 2-3 napig levert, bágyadt lehet, fájdalma van, ez ezzel jár. De mindenképpen több az előnye, mint a kockázata. A tüzelések jobban meg fogják viselni, illetve kialakulhat álvemhesség, gennyes méhgyulladás - ez utóbbiba könnyen belehalhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!