A kutyához hasonlóan ragaszkodó kis emlős állat sosem volt az ember környezetében?
Ha jól értem arra vagy kíváncsi, hogy sikerült-e az embernek olyan szinten háziasítani, megszelidíteni bármilyen állatot, mint a kutya.
Sajnos nem. Ha belegondolsz, még a macskát sem sikerült annyira, mint a kutyát. De valószínűleg a macska a legközelebbi példa.
Technikailag barmilyen vadállatot kézhez lehet szoktatni, ha szűletése után rögtön emberi gondozás alá kerül. Rengeteg törődéssel es neveléssel akár egy medve is kézhez szoktatható és kötődés alakítható ki vele. Ez viszont csak kötődés és nem szeretet. Ez egyfajta helyzet, amikor az állat megérti, hogy a gondozója az ő éelmiszerforrása. Tehát a létezésének legalapvetőbb feltétele az emberhez fűződik. Köteléket fog érezni. Elveszti a függetlenségét.
A kutya ettől a köteléktől távol ál. Talán a kutya az egyetlen állat, amelyik az ember szeretetéhez hasonló érzelmeket mutat. Feltétel nélkül, érzelmi alapokon kötődik, akkor is ha mondjuk ételt nem feltétlenül tud kapni. Ez a génjeikben van. Sok ezer év evolúciója eredményezte ezt amit az emberrel töltöttek.
Egy orosz kutatás indult a 60-as években a róka háziasítására. Itt derült ki, hogy a állatok tényleg genetikai alapon barátságosak vagy nem. És hogy az emberekkel töltött idő befolyásolja ezt a genetikát.
Ezeket a rokákat úgy tenyésztik, hogy minden egyes generációt folyamatosan gondoznak és figyelnek. És minden generációból azokat az egyedeket választják párzásra, amelyek a legbarátságosabb viselkedést mutatják a gondozóik felé. Így a következő enerációban már még erősebb és gyakorabbi lesz ez a gén, mely a barátságos viselkedésre ösztönöz.
Nyilván ez a módszer egy egyfajta szelektálással felgyorsított evolúció. Viszont a tudósok látják már az összefüggést ezekben a génekben és az állatok viselkedésében. Eeknek a rókáknak a szine és a testalkata is elkezdett változni (60 év evolúció alatt!!!!) pont úgy, mint ahogy a kutyák is elkezdtek változtatni bundájuk színét és testűk alkatát miota farkasok voltak. Ez a legjobb bizonyíték, hogy ez a módszer működik. Viszont még mindig rengeteg időre van szükségük, mielött a rókát el tudják "kutyítani".
Bocsánat, hogy hosszasan adtam elő ezt. Csak szeretném, ha tudnád, hogy egyszer ha a genetikai módosítás elég fejlett lesz, akkor az ember mesterségesen is eltudja kezdeni manipulálni ezeket a géneket és pár generáció alatt ragaszkodó és érzelmileg fejlett állatokat tudunk majd tenyészteni pár generáció alatt. Addig is marad a jó öreg kutyus :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!