Helytelen ez az etetés?
Nagyon sokat számít, hogy milyen nyúltápról beszélünk. A táp ezer okból kifolyólag veszélyes, az nem is kérdés, mennyire hizlal, tele van (olajos és lisztes) gabonákkal, mindenféle tömegnövelőszerrel meg hasonlókkal. Valóban belehalhat a nyuszi, sőt a legtöbb nyúl a táp miatt veszti életét, mert ezer meg egy betegséget okoz, lelassítja az emésztést, a bélleállások is leginkább ennek köszönhetőek, teljesen tönkreteszi a nyulat, az összetétele miatt nem is tudja rendesen megemészteni.
http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kisemlosok__7390373-n..
Tápból legfeljebb az lehet megfelelő, aminek magas a rosttartalma (15-20% vagy fölötte) és ami még fontosabb, hogy ne őrölve készüljön. Ami ilyen, azon feltüntetik, hogy őröletlen, amire ez nincs ráírva, olyat ne vegyen senki. Sajnos kevés az ilyen. Ez azért fontos, mert a nyuszi csak a fél milliméternél nagyobb dolgokat tudja rendesen megemészteni, a többi nem távozik ürülék formájában, hanem a vakbélbe megy, ott vannak olyan baktériumok és egyebek, amik feldolgozzák, de a mindennapos táp mennyiségéhez képest túl kevés az ilyen feldolgozó a vakbélben. Ez az egyik oka, amiért olyan veszélyes. És tudnék még 100 másikat mondani. Az én nyulaim nem kapnak tápot soha és makk egészségesek így 10 és 12 évesen is! Ráadásul nem ő a két kivétel idős nyulam, a többségük 10 év felett pusztult elm, míg másoknál elég gyakori a fiatalkori halálozás. Gyakran már 0-4 éves kor között is, de többnyire úgy 5-6-7 év körül. Viszont a tápot ha elhagyod, változtatnod kell a többi eleségen is, mert így nem kap meg minden szükséges tápanyagot a nyuszi. Kellenek majd bizonyos magvak, ebből csak pár szem naponta, hogy a fontos savakat, nyomelemeket megkapja. A természetben is magvakból szerzi, de tényleg csak nagyon kis mennyiségből és általában nem is mindennapos dolog a magféle. Illetve drasztikusan növelni kell a fűfélék, gyógynövények mennyiségét, mert ebben van a sok rost, a vitamin, az egyéb létfontosságú tápanyagok és a folyadék (a rost kivételével a többi a szénában nem található meg, ezért a széna nem pótolhatja a friss zöldeket!). A zöldség, gyümölcs sok vitamint tartalmaz és sok bennük a hasznos tápanyag, de az egyes anyagok mennyisége nem megfelelő a nyusziszervezetnek, ezért nem válhatnak fő eleséggé mondjuk a táp helyett.
Jó döntés, de semmiképp sem egyik napról a másikra tedd! Szépen lassan, fokozatosan szoktasd le a tápról és ugyanígy szoktasd át közben a több zöldre.
Táp nélkül etetni mindenképp megéri, de lakhelytől függően ez vagy drága mulatság vagy ingyenes. Ha van a közelben mező vagy hasonló hely, ill. udvar, ahonnan szedhetsz gyógynövényeket és egyebeket, az nagyon jó. más esetben viszont drága dolog megvenni ezeket akkora mennyiségben, amennyi egy nyuszinak minden nap kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!