Mi lehet ez a nyuszim tappancsain?
A törpenyuszim mindkét hátsó tappancsán ilyen seb van. Nem vérzik, és nem is gennyedzik, viszont ha hozzáérek, akkor fáj neki. Mi lehet ez? És hogyan kezelhetném neki? Sosem szokta ott tépkedni a szőrét, csak a combján, de szinte alig láthatóan. Ezért nem értem, hogy pár napja miért ilyen sebes neki a tappancsa?! (1 éves kosorrú törpenyuszi fiú)
A válaszokat előre is köszönöm
A válaszokat előre is köszönöm.
Bizony ez talpfekély, de szerencsére még enyhe.
Milyen aljzaton tartod a nyuszid? Általában rács ill. rácsos, recés, csíkozott vagy pedig nedves (vizelettől vagy itatótól) talajon járkálás okozza. Használsz almot a teljes ketrecben vagy csak a WC-ben? Mit? Esetleg a rossz alom is okozhatja.
Nem árt elvinni az állatorvoshoz, de az otthoni kezelés is lehetséges. Egyszer én elhoztam egy rettenetes körülmények között tartott nyuszit, ő is talpfekélyes volt, szerencsére csak enyhén. Taposórácson volt tartva.
Először alaposan ki kell tisztítani. A tied annyira nem tűnik koszosnak, az enyémnek akkor ürülék, homok, rohadó szalma, széna, minden volt a mancsán. Szépen leszedegettem, amit tudtam. Először hidrogénperoxiddal fertőtlenítettem, utána vettem betadint és azzal. Tehát jól csináltad te is. A fertőtlenítőszert ne sajnáld! Viszont ezután nagyon ajánlom a cukros gyógymódot, kristálycukor vagy porcukor, mindegy. Lehet, hogy hülyén hangzik, de segít. Az enyém 3 hét alatt gyógyult meg tőle. Napi 2x először mindig tisztítsd betadinnal, utána tegyél rá sok cukrot, picit nyomkodd is a sebbe, és kösd be. Miután már egész szép volt a seb, akkor én már csak körömvirágkrémmel kentem, nem kötöztem.
Egyébként állítólag jó még rá a méz, az aloaverás krém, a bepanthen, curiosin, jód, hintőpor és antibiotikumos sprayk (tetrazol, cheli), de ezekről személyes tapasztalatom nincs.
Állatorvos antibiotikumos injekciót szokott adni akkor, ha elég súlyos, szennyeződött a seb.
A műanyag aljzat sima felületű vagy bordázott? A bordázott nem valami jó, de bármilyen is legyen, szerintem a forgács volt a ludas, nedves volt a talaj. Nem a legjobb nedvszívó, ráadásul porzik is, ami árthat a nyuszik légutainak. A nyulaknak nincs szükségük semmiféle alomra a ketrecben, csak a WC-be teszünk valamit, hogy felszívja a nedvességet és a szagokat. A fapellet tökéletes erre a célra.
A betadin és a neogranormon mindkettő nagyon jó, én a helyedben reggel-este kenegetném.
Amíg sebes a talpa, különösen ügyelj a tisztaságra, gyakrabban takarítsd a ketrecet, mert sokkal könnyebben megfertőződhet.
Ha sehogysem tudod úgy bekötni, hogy ne szedje le, akkor kapható az állatorvosnál tölcsér. Nem fogja szeretni, de legalább nem nyalogatja le a kenőcsöt, nem szedi le a kötést, előbb meggyógyul.
A gyógyulás egyébként általában mindig hetekig tart, tehát ne számíts arra, hogy pár napon belül jobb lesz.
Muszáj hozzátennem, hogy a 120 centis ketrec nagyon pici. Ha van benne házikó, etető, itató, szénatartó, vécé és faág a fogkoptatáshoz, tehát a legszükségesebb kellékek, a nyuszinak alig marad helye mozogni. Remélem ekkorka ketrec mellett legalább nagyjából egész nap ki van engedve. Alapvetően ahhoz, hogy egy nyúl a mozgásigényét úgy-ahogy ki tudja elégíteni, minimum 2-3 m²-re lenne szüksége napi 5-6-7-8 óra kiengedés mellett.
A bordázott alj is hozzájárulhatott, de ha forgács volt rajta, akkor inkább az ill. a nedvessége.
Továbbra is a cukros módszert ajánlom tölcsérrel, csak annyit tennék még hozzá, hogyha eleinte kivérzik, az teljesen normális, nem kell megijedni.
Azon sincs mit csodálkozni, ha ideáig még nem lett jobb. gyakran hónapokig is eltarthat a gyógyulás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!