Törpehörcsög tartás tippek? Nevelése? Fajta?
Szeretnék tartani törpehörcsögöt, de kicsit félek a kisállat tartástól.
Azt mondták ezt a legkönnyebb egy "kezdőnek", kutyám már volt és van is.
Szóval pár kérdésem lenne.
-Hogyan tudom kézhez szoktatni?
-Játék elég neki az a dolog amiben fut?
-Kaját hogy adjak neki? Naponta megadott időpontokban vagy elég ha mondjuk rakok elé egy marékkal? Vagy túleszi magát?
-Búvóhely milyen "stílusú" kell neki? Kis cső vagy mondjuk valami odú szerűség.
-Párban vagy egyedül kell tartani?
-Mibe halhat bele? Mire kell odafigyelnem?
-Harap?
Offensive hozzáállást nem kérek csak szimplán szeretném ha nem pusztulna el. Állítólag nem nagy kunszt de azért mégis félek egy kicsit.
Nekem Dzsungáriai törpehörcsögöm volt.
-Nekem sehogy sem sikerült kézhez szoktatni
-Nálam csak mókuskerék volt
-Naponta egy fél marékkal
-Mindegy, hogy cső vagy odú. Wc papír guriga is jó.
-Egyedül is elvan
-"Mibe halhat bele?" Erre sajnos nem tudom a választ...
-Ha kiveszed és megharap akkor SOHA ne ejtsd le, mert elszökik és, ha szerencséd van akkor 3 óra múlva megtalálod. Bedugod az ujjad hozzá vérezni és fájni fog egy hétig. (nem elrettentés képen mondom csak vigyázz)
Boldogan és sokat pihenve semmi baja nem volt és 3 évig élt a kis Pihi! :)
Nekem is dzsungáriai törpehörcsögöm van, 1.5 éves fiú.
-Az első napokban kenj a kezedre tejfölt és hagyd, hogy lenyalogassa. Ha már megszokott Téged, óvatosan kiveheted, kézbe veheted. Bár hörcsöge válogatja, van olyan höri, aki igényli hogy kézben lehessen, de van olyan, aki pont az ellenkezője.
-Elég neki a mókuskerék. De pl az enyémnek van olyan gömb is, amibe ki lehet venni. Sokan mondják, hogy az milyen rossz, de az enyém imádja, 5-10 percnél tovább úgyse hagyom benne.
-Én este adok neki egy szűk maréknyi hörcsögtápot (magkeveréket). Napoközben pedig egy kis darabka zöldség, vagy gyümölcsfélét, esetleg valami fehérjét. (pl sajt, tejföl, túró)
-Mindegy, hogy cső vagy odú, azt Te döntöd el, hogy Neked melyik tetszik jobban. Néha rakhatsz be neki wc papír gurigát is, ebbe vagy elbújik, vagy széttépi (mint az enyém is), és ezzel béleli ki a vackát.
-Erre nincs előírás, de szerintem egyedül jobb tartani. Ha Te mégis párban szeretnéd, két hímet semmiképp ne tarts együtt, mert csúnya verekedés lesz a vége 99%-ban.
-Ne tűzze a nap, ne kapjon huzatot. A szobában, ahol tartod majd, 20-25 fok közötti legyen lehetőleg a hőmérséklet, de 15 fok alá ne csökkenjen, és 30 fok fölé ne emelkedjen.
Ha pedig kiveszed a terráriumból/ketrecből ne hagyd őt elszökni, elbújni, de ami a legfontosabb, hogy a föld közelében, vagy a földön legyen, mert ezek az állatok nem érzékelik a magasságot és könnyen leesnek bárhonnan.
-Ez is az a téma, hogy attól függ, milyen természetű jószágot sikerül kifognod, de alapvetően nem harap.
Igaz, nem kérdezted, de én leírnám, hogy ha lehet ne kisállatkereskedésből vegyél hörit, hanem inkább tenyésztőtől, mert onnan fogsz egészséges hörcsögöt kapni.
Remélem segítettem :)
- Én a dzsungáriait ajánlom. (Törpehörcsögből van még a Campbell, az majdnem olyan, mint a dzsungi, de egy kicsit tényleg harapós, mert területvédő. A Roborovszki a másik, az a legkisebb törpehörcsög, de az meg nagyon gyors, nehezebb kézhez szoktatni. Ezt az utóbbi kettőt meg lehet próbálni párban tartani, szigorúan együtt nevelkedett, soha el nem választott, egynemű testvérek esetében, de kockázatos, mert bármikor kialakulhat eg olyan harc, amiben az egyik elpusztul, még akkor is, ha hónapokig jól megvoltak együtt.) A dzsungit viszont könnyű kézhez szoktatni, szelíd és kedves:), viszont kifejezetten magányos faj!!!
- Úgy 85*35-ös, tolóajtós terrárium lenne a legjobb neki, de ha ragaszkodsz a ketrechez, az is jó, ha elég nagy, vagy barkácsolhatsz is megfelelő helyet.
- Kaját én van, hogy csak kétnaponta adok, attól függ, mennyi maradt a tálkában - persze minden nap ellenőrzöm, hogy kell-e neki. El is raktároz belőle, nem eszi túl magát. Friss víz viszont minden nap kell!
- A búvóhely és a cső nem helyettesíti egymást. Mindkettő kell. Az enyémeimnek (külön vannak tartva) több búvóhelyük is van: egy zártabb fa (télen ez a legjobb), egy nyitott fa (ebben jobban látom), meg egy nyitott kerámia (ez nyáron jó, mert ez a leghűvösebb). Változatosságként is jó többet berakni.
- Csőnek elvileg egy papírguriga is megteszi, én mégsem sajnáltam a pénzt műanyagra, egyrészt szebb is, mint egy félig megrágott papírguriga, másrészt olykor megjelölik, és a műanyagot fél perc kimosni, a papír meg magába szívná. Ráadásul a műanyagba könnyen, jól belátsz, a papírba meg nem.
- Futókereket 3 hónapos kor felett ajánlom, előtte esetleg árthat a növésben lévő gerincének. 17 cm-es futótányér vagy 20 cm-es teli korongú (nem rácsos) kerék kell (a rácsos kerék lábtörést okozhat). Kisebb kerékben rossz lehet a tartása, egy ekkorában szinte egyenesen futhat.
- A dzsungi alapvetően nem harap, de haraphat, ha
a) gyors mozdulattal megijeszted (rosszul lát, először szagoltasd meg az ujjad, hogy tudja, te vagy az)
b) ételszagú a kezed (finom falatnak néz)
c) rendezgeted a dolgait (pl. etetőtálat)
Az enyémeim még sosem haraptak meg, állítólag az olyan, mintha átmenne a kezeden a varrógép tűje:S Ez nem jelenti azt, hogy néha a fogacskáival nem jelzi, hogy nem tetszik neki valami, az egyik hörcsögöm pl. az etetőtál feltöltésekor szokott "tiltakozni", de egyáltalán nem fáj, nem látszik a nyoma, nem vérzik, és persze így is rászólok, hogy hagyja abba!
-A kézhez szoktatás elég egyszerű, a legfélősebb hörcsögöm is pár nap alatt kezes lett. Először biztos elbújik. Menj oda a helyéhez sokszor, beszélj hozzá sokat! Találd ki, mivel tudod kicsalogatni. Pl. az egyik hörcsögömet az érdekelte, ha a háza előtt piszkáltam az almot, a másikat meg az, ha a ház ajtónyílását vakargattam:) Ha kibújik, lassú mozdulatokat csinálj, légy türelmes. Hagyd, hogy szagolgasson. Aztán ha hagyja, egy ujjal simizd meg a bundáját. Ha nem akarja, ne erőltesd, pár nap és menni fog. Aztán tedd le a kezed a földre, és előbb utőbb belemászik (próbálhatod jutifalattal motiválni, én sosem csináltam). Ha mind a négy lábával fenn van a kezeden, lassan emeld fel, meglátod, hogy reagál. Nagyon figyelj, nehogy leessen!!!
- A legveszélyesebb számára a huzat (könnyen megfázik), és a heveny hasmenés (ezt onnan veszed észre, hogy nedves a farka. Ha ez utóbbit észleled, azonnal vidd egy szakértő állatorvoshoz, mert egy-két napon beül elviheti!!!
+ Pár játék, ami nekünk nagyon bejött:
a) tölts fel egy kis dobozt csincsillahomokkal, ebbe hemperegni is szeret (bundatisztítás), meg ide végzi a dolgát is (legalábbis a nagy részét)
b) tölts fel egy magasabb dobozt alommal, és vezess a tetejére feljárót. Szeretnek benne ásni. Ha víztiszta műanyagot használsz, akkor látod is, amikor benne van (legalábbis az alom rétegződésén látszik, hogy ott van)
+ Tenyésztőtől vegyél, mert akkor tudod, hogy
- nem Campbell-hibrid (területvédő ösztön miatt)
- nem beltenyésztett
- fiatal állat (úgyis az a legnagyobb baja, hogy az átlag életkor 2-3 év, ne vedd idősen)
- egészséges (boltban nem kap el valami nyavalyát)
- nem vemhesült (boltban ugye ez is sokszor előfordul)
- klassz színeket választhatsz:)
Sok örömöt a hörcsögödhöz:)))
Javasolom, hogy nézd meg a :
torperhorcsogszeretet.hupont.hu
oldalt !
Dzsungáriai törpehörcsögöt javaslom. Egyedül kell őket tartani, még a tesók is megölik egymást. Szóval hiába sózza rád tapasztalatlan kereskedő a két hörcsögöt, egyet vigyél. Bár inkább tenyészetből szerezd be, ott egészségesek és kézhez vannak szoktatva.
Ezek kellenek egy dzsungáriai törpehörcsög tartónak:
- ketrec:
Előnyei:
• jól szellőzik
• nagy mozgástér
• tud fel-le mászni
• emeletek
• ha jó az ajtaja, nem szökik ki a hörcsög
Hátrányai:
• kiszóródik a forgács
• beakadhat és eltörhet a hörcsög lába
• magasról leesve megütheti magát
• a hörcsög hangosan rágja a rácsot, ha unatkozik
• huzatos helyre rakva a hörcsög könnyebben megfázhat
• hangosan zúg, amikor a hörcsög mókuskerekezik
- terrárium
Előnyei:
• nem szóródik ki a forgács
• kevesebb baleset
• kevesebb zaj
• nehezebben fázik meg a hörcsög
Hátrányai:
• nem szellőzik olyan jól
• kisebb mozgástér
• nem mindegyikbe lehet emeletet tenni
- mókuskerék: kb. 15-20 cm átmérőjű, hogy meglegyen a napi mozgásigénye
- WC papír/kéztörlő guriga: rágja, így kopik a foga; kaparja, így kopik a karma; szeretnek aludni benne; a cafatokból fészket csinálnak; többet összerakva alagutat készíthetünk neki
- fogkoptató kő/kérges faág/háztartási keksz/száraz kenyér: fogkoptatáshoz
- tányér: magoknak, gyümölcsnek és zöldségnek
- kerámia/műanyag/fa házikó: kis kuckó
- itató: igenis kell neki víz, bár sokan nem adnak neki, terráriumba dróttal lehet felakasztani
- 3-4 cm forgács: imádnak a forgácsban kaparászni, és néha benne is alszanak; ha a forgácsot hideg helyen tároljuk, takarítás előtt 1-2 órával be kell hozni a meleg szobába, mert a hideg forgácsban könnyen felfázhatnak és elpusztulhatnak
Fontos, hogy egyedül tartsuk, ugyanis magányos állatok, csak ritkán tűrik meg a fajtársukat!
Hörcsögnek adható gyümölcsök: alma, eper, meggy, cseresznye, görögdinnye, barack, szőlő.
Hörcsögnek adható zöldségek: répa, uborka, paradicsom, paprika, saláta.
A gyümölcsökből és a zöldségekből ne adj sokat! Én reggel és este szoktam nekik adni egy nagyobb ujjpercnyit, de amit reggel beraktál, ha megtalálod, vedd ki, hogy ne rohadjon bele a forgácsba (ezt este is tedd meg azzal, amit reggel raktál be)! Szeretik a kertből frissen szedett tyúkhúrt és gyermekláncfüvet, de vigyázni kell, mert a permetszertől elpusztulnak. Minden gyümölcsöt és zöldséget meg kell mosni, mielőtt odaadod nekik, a salátát több napig ajánlatos áztatni. Nem ajálnott "k" kezdőbetűjűeket adni nekik (pl.: karfiol, karalábé, káposzta, krumpli, körte), mert a keményítőt tartalmazóktól elpusztulnak!
Hörcsögnek adható magvak: kukorica, tökmag, napraforgómag, búza, köles.
Az áruházakban kapható sózott-pirított magokat TILOS nekik adni, csak a kisállatboltokban kapható nyers magvakat lehet nekik adni, mert a sótól elpusztulnak. Véleményem szerint a Versele Laga márkájú magkeverék a legjobb, mivel ez nem penészes, sem molyos. A magvakból egy kis kupacnyit kell nekik adni kb. hetente.
Hörcsögnek adható fehérjék: sajt, lisztkukac, tejföl, túró, főtt tojásfehérje.
Sajtból, tejfölből és túróból csak akkora darabot kaphatnak (hetente), mint a kisujjadon lévő köröm negyede/fele. A kukacokból is csak heti 1-2 db-ot kaphatnak!
Az én terráriumomat és ketrecemet kb. kéthetente takarítom, de az alján úgyis látszik, hogy mennyire koszos. Igaz, hogy rengeteg helyen írják, hogy hetente kell, de ha nem koszos, felesleges.
1 hörim terráriuma: 60 cm x 40 cm széles és 30 cm magas
1 hörim terráriuma: 50 cm x 29 cm széles és 33 cm magas
1 hörim ketrece: 40 cm x 30 cm széles és 37 cm magas
Játékok hörcsögnek:
- mókuskerék:
• levezeti a hörcsög mozgásigényét
• terráriumba olyat kell venni, aminek a talpa és a kereke között van minimum 1-2 cm távolság, mert különben beleakad a forgácsba, és a hörcsög nem tudja hajtani
• ne fém rácsosat vegyünk, mert életveszélyes, inkább „teli” műanyagot szerezzünk be
- kis faházikó: alszik benne, rágcsálja, mászkál rajta
- kerítés: segítségével lerakhatod a padlóra, és nem tud elfutni, ráadásul, ha leteszed neki a kedvenc játékait, órákig leköti velük magát
- libikóka
- szalmaházikó: alszik és bujkál benne, rágcsálja
A hörcsöggömböt nem ajánlom a hörinek, ugyanis csak azért fut benne a hörcsög, mert ki akar jönni. Mivel nem lát ki belőle, csak rohan és rohan, így annyira fel tud gyorsulni, hogy már nem tudja kikerülni a tárgyakat, és nekik is mehet! Ettől úgy megütheti magát, hogy akár belső vérzése is lehet, amitől pár nap alatt elpusztulhat!
Ezeket saját tapasztalatomból írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!