Kisemlős vásárlása, tartása? Melyik fajt válasszam, és milyen fajtát? Tapasztalatok? Jó tenyésztők?
Sok kérdésem lenne, haladjunk sorban:
1. Az első és legfontosabb, hogy, ha a közeljövőben érkezne a családunkba egy kutya (eddig sajnos nem volt rá lehetőség, de most már tudunk venni kutyát), akkor is szerezhetnék egy kisállatot, el tudnám látni, lenne rá időm egy kiállítási- és sportkutya (és az iskola) mellett? Iszonyúan szertnék egy apró szőrös barátot is, és minden szabadidőmet az állataimra áldoznám, a szüleim, a testvéreim is segítenek, amiben kell, ezen nem múlik.
2. Ha úgy gondoljátok, hogy beszerezhetek egy törpöt, akkor szerintetek melyik fajt válasszam, és milyen fajtát? A tengerimalacokat különösen kedvelem, de bármilyen más kisemlőst el tudnék képzelni magam mellé. A patkányoké a szívem egyik csücske, egy kis "csatornatöltelék" vásárlásába viszont nem mennének bele anyáék, szomorú, de annyi más emberhez hasonlóan ők is lebecsülik ezeket az okos, aranyos teremtményeket. Leírok egy-két dolgot magamról, az "igényeimről", hogy tudjatok mi alapján ajánlani fajokat/fajtákat:
-tizenhárom éves vagyok, nyolcadik osztályba járok
-imádom az állatokat, legyen az bármekkora, bármilyen
-sportos lány vagyok, a mozgalmas, izgalmas dolgokat szeretem, egy bizonyos értelemben aktív társat szeretnék, akit lehet tanítani klikker módszerrel (természetesen játékos, a fajának, fajtájának megfelelő trükkökre, feladatokra, szellemi és fizikai lefárasztás céljából), aki inkább nappali
-olyan szőrmók kéne, aki egyedül, "rokonok" is jól érzi magát
-és olyan, aki minél tovább él
4. Tudtok mondani jó, megbízható tenyészeteket, amelyek lehetőleg a Dunántúlon vannak? (Ha ajánlotok egy fajtát, légyszíves írjatok hozzá tenyészeteket)
5. Mondanátok számomra hasznos tanácsokat, tippeket, rágcsálók tartásáról, vásárlásáról? Saját tapasztalatok is jöhetnek.
6. Esetleg ilyen témájú könyveket ismertek?
7. Nektek milyen kisemlősötök van? Mesélnétek róla?
Ne haragudjatok a hosszú szövegért, a sok, néha értelmetlen kérdésért, még nem vagyok jártas a rágcsálók köreiben, de tanulok!:) Köszönök minden választ!
A degu:
Tartás:
Gondozás:
Más állatokkal szemben nem éreznek félelmet, ezért legyünk óvatosak, ha macskát vagy kutyát is tartunk a háznál. Nagyon kíváncsiak, megszagolnak és megkóstolnak mindent, ami új a számukra, beleértve az ember kezét. Futtatás közben ezért állandó felügyeletre van szükség, hacsak nem akarjuk, hogy a szobát a saját ízlésük szerint alakítsák át. Az elektromos vezetékek miatt különösen veszélyes magukra hagyni őket, hiszen azt is megrághatják. A deguk átlagéletkora a természetben mindössze 1-2 év, legalábbis ennél idősebb példányt eddig nem tudtak befogni. A háziállatként tartott egyedek élettartama általában 4-5 év, de hallottam már 8-10 éves degukról is.
Ketrec vagy terrárium:
Magyarországon nagyon elterjedt, hogy a rágcsálókat terráriumban tartják. Ez nem valami jó megoldás, mivel nem tud rendesen szellőzni. De ha pl. teszünk szellőzőrácsot a terráriumra (látsd itt) akkor megoldható ez is. Hogy mekkora ketrecet, terráriumot vaszünk, annak csak pénztárcánk, és a rendelkezésre álló hely szab határt. Minél nagyobbat természetesen. Minimális méretként az 50*50*100 centit adnám meg. Ha a ketrec magas, akkor kisebb alapterület is elég neki (50*50), mégis megfelelő lehet, mivel a deguk imádják a többszintes lakóhelyet, és a magas helyeket. Ügyelj rá, hogyha ketrecet veszel, hogy erős acél rácsozata legyen, mert igen nagy strapának teszik ki. Olvasni lehet olyan degukról is, akik kirágják a műanyag aljat is, de szerintem csak akkor, ha vacak. A ketrecnek olyan bejárata legyen, amin kényelmesen be tudsz nyúlni, mert ha ki akarod venni őket, így biztonságos. Gondolj arra a ketrec vásárlásakor, hogy a deguid nőnek, 8 hetes korukban kb. a végleges testtömegük egyharmadát nyomják. Ha úgy érzed, csak kicsi ketrecet tudtál venni a deguidnak, megoldhatod a problémát azzal, ha gyakran kiengeded, futtatod, játszol velük.
Berendezés:
Ha már megvettük a ketrecet, terráriumot próbáljuk minnél változatosabban berendezni. Alomként; szitált faforgácsot vegyünk. Ezt beszerezhetjük asztalosműhelyből olcsón, de vigyázzunk vele, mert az poros, festékes, lakkos, ragasztós fadarabkákat is tartalmazhat. A legtöbb állatboltban árulnak fertőtlenített, szitált faforgácsot, sőt egyes drogériákban is árulnak ilyesmit. Ára kb 100 ft, és egy csomag - helytől függően 1-2 takarításra elegendő.
A lakhelyükbe tegyünk egy kis házikót, vagy valamit, ahova el tudnak bujni, ha akarnak. Ne hörcsögnek való házat vegyünk, mert azt kinövik. Ezenkívül talán a legfontosabb a kerék. Ez ne legyen műanyag, és legalább 20 centi átmérőjű legyen, különben nem tudják hajtani, mert kicsi. Ha elég nagy, akkor szinte folyton kondiznak benne. Tegyél bele 1-2 nehéz cserépedényt, a magoknak, egyéb eledelnek. A zöldségeket, gyümölcsöket úgyis szanaszét hordják, de a magoknak mindenképp hasznos egy ilyen. Szükség van még egy itatóra is. Ma már mindenhol lehet kapni golyós itatót, amiben egy pici acélgolyó zárja el a kivezető csövet, amit a degu a nyelvével visszalök, és igy iszogat. A ketrcbe betett edénybe nem valami szerncsés dolog vizet tenni, mert kiborítják, és elázik a forgács, vagy a bundájuk, ami megfázáshoz vezet. Ezeken kívül betehetők még létrák, polcocskák, faágak, fantáziád szerint. Még jobb, ha minden takarítás után máshogyan rendezed be a ketrecet, mert ez némi változatosságot visz az életükbe.
Figyeljünk arra, hogy ne legyen mérgező a kiválasztott faág!
A következők kifejezetten veszélyesek:
- tiszafa,
- fagyal,
- babér,
- gesztenyefa.
Bátran használhatjuk azonban a következőket:
- kőris,
- bükkfa,
- tölgyfa,
- almafa,
- körtefa,
- nyárfa,
- fűzfa.
A degu:
A degu etetése:
Mit adjunk nekik enni?
Rengeteg honlapon írják, hogy a deguknak nem tesz jót a cukor. Ez nem teljesen igaz. Az viszont igaz, hogy önmagában nem tesz jót a cukor(Pl.: kockacukor)! A másik pletyka meg az olajos magvakról szól. Szintén rengeteg honlap írja, hogy nem szabad olajos magvakat adni kedvencünknek. Azt mondják májkárosodást okoz. Ismét csak azt kell, hogy mondjam, hogy én a saját deguimnak igenis adok (kiégészités képpen a táplálék mellé) olajos magvakat, semmi bajuk nem lett tőle, és már négy éve élnek, ami nem is rossz!
Ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű rostot, vitamint kapjanak. Ezt egyrészt vitaminozott magkeverékkel biztosíthatjuk. Szerintem a legideálisabb a Pepe Degu eledel. Ennek sajnos elég borsos az ára. Megteszi a jóval olcsóbb rágcsáló magkeverék is, de ne legyen benne túl sok napraforgómag és kukorica (ez sajnos elég jellemző a magyar keverékekre). Állati fehérjét is adhatunk nekik sajt vagy tojás formájában, ha megeszik. Ezen kívül hasznos egy marék széna , vagy fű (nem kell kiszárítani) is, ami szintén fillérekért beszerezhető az állatboltban vagy a kertben. Nagy kedvvel eszegetik egész nap, sőt néha belefekszenek, és úgy rágcsálják. A napi táplálás része, hogy lédus zöldségeket, gyümölcsöket adjunk nekik. A zöldségek közül kerüljük a k-betűs növényeket, (Pl.: (kel)káposzta, karalábé, karfiol), mert szörnyen büdivé teszi a pisijüket, és még puffaszt is. Kerüljük továbbá a hagymát és a zellert (ezeket úgysem fogják megenni). Gyümölcsöket is szívesen fogyasztanak. Néhány darabka alma remek csemege lehet számukra.
Mit adjunk nekik inni?
Leginkább vizet. Külön itatóból, amit a ketrecen kívül helyezünk el, és csak az adagoló csöve lóg be, ahonnan isznak. (Ez úgynevezett golyós itató, amit ma már mindenhol lehet kapni, és nagyon praktikus.) Ha nem esznek se sajtot, se tojást, néha adhatunk nekik egy kis tejet (bár ettől elég büdi lessz a pisijük). Ezt azonban külön itatóba tegyük, ne a vizesbe. A tejet csak max. fél óráig kinálgassuk, hogy ne savanyodhasson meg. Van aki szokott adni gyümölcslét is, esetleg vízzel hígitva. Ez nem tudom mire jó, főleg, de mindent a degukért...
Mit ne adjunk nekik?
- Nagyon könnyen romló ételt. Gyakran eldugdossák, elássák a csemegéket, ezért néha nézzük át a forgácsot, nem lapul-e itt-ott egy egy régebbi, rothadó gyümölcsdarab...
- Ne adjunk túl sok olajos magvat. Ide tartozik a mogyoró a dió, és egyéb olajos magvak. Persze kiegészítés képpen néha lehet.
- Amit nem szeretnek. Kisérletképpen próbálkozhatunk sokféle étellel, de ha azt látjuk, hogy nem eszik meg, vegyük ki, mert megromlik, és hasmenést okozhat.
Mennyi ennivalót adjunk nekeik?
A felnőtt degukat elegendő naponta egyszer etetni. Ez lehet reggel vagy este, voltaképp mindegy. A menü álljon egy kis friss zöldségből, gyümölcsből, degueledelből. Megpróbálkozhaunk tyúkhúrral, salátalevéllel is. Nem nagyon szokták felhabzsolni. A maghoz akkor is nyúlhatnak, ha a friss zöldség esetleg elfogyna, így biztosan nem maradnak éhesek. Kerüljük el, hogy a friss eleség megmaradjon. Inkább adjunk kevesebbet, és a maradékot vegyük ki. Ezzel a módszerrel hamar egyértelmű lesz, hogy mennyit is esznek állatkáink. Szénát akkor tegyünk be, amikor látjuk, hogy elfogy. Ha elutazunk pár napra, nyugodtan betehetünk nekik nagyobb adag szénát, magot. Ezek ugyanis nem rohadnak, és így nem maradnak éhen a kis kedvencek.
A patkány:
Etetés:
Mit szabad és mit nem szabad adni a patkánynak!
Zöldséget és gyümölcsöt naponta kapjanak. Kenyeret, kelt tésztát frissen SOSE adjunk, csak kiszárítva!
A patkányok nagyon szeretik a hasukat, ezért kerülni kell a számukra hízlaló dolgokat: cukor, süti, édesség.
Kerüljük a sós (chipset, sós rágcsálnivalók) és a fűszeres dolgokat . Jutalomnak inkább sajtot, zöldséget, gyümölcsöt vagy jutalomfalatot adjunk.
A patkánynak nincs szüksége külön c-vitaminra, mert szervezete előállítja, így neki ne adjunk plusz c-vitamint, mert azzal csak megterheljük a veséjüket.
A lejebb található lista a teljesség igénye nélkül készült, így ha valami nem szerepel rajta inkább ne adjuk.
Alaptáp
Az alaptáp összetevői: kukorica, árpa, napraforgó, búza, nyúltáp, szárított borsó.
Keverhetünk bele száraz macskatápot 1kg alaptáphoz olyan 15-20dkg - ez fedezi a napi fehérje szükségletet.
Zöldség, gyümölcs: alma, saláta, uborka, sárgarépa, paprika, paradicsom
Lehet kapni csomagolt patkánynak való eleségeket is amik tökéletesen megfelenek alaptápként, de a zöldséget, gyümölcsöt ugyanúgy kell naponta adni. Az aszalt gyümölcsben elég kevés a vitamin, de annál több a cukor, így ezeket kerüljük. Az előre csomagolt tápoknál, nézzük meg mit tartalmaz, ne legyen benne semmi tilos és legalább a fele legyen benne az alaptápnál felsoroltak közül. A fehérje szükséglete egy felnőtt patkány 8-15%, növendék és terhes patinak pedig 20-22% az ideális.
Naponta adható (egy kevéske):
Sajtok (mozarella, trappista, eidami, anikó), tejtermékek (joghurt, tejföl, túró), sült és főtt hús (só, fűszer és olaj nélkül), csirke csont, liofilizált és nyers hal, főtt tojás, lisztkukac, tücsök, szárított bolharák.
Sokféle gyümölcs és zöldség is adható, de mindet kizárólag magozva és jól megmosva adjuk.
Gyümölcs: alma, barackok (pucolva), cseresznye és meggy, eper, málna, szeder, áfonya, szilva, dinnye (görög és sárga), szőlő
Zöldség: sárgarépa, padlizsán, cukkini, pitypanglevél, paradicsom, spárga, saláta
Hetente kaphatnak, de csak nagyon keveset.
Zöldségek közül: retek, takarmányrépa, petrezselyem, zeller
Gyümölcsök közül: kiwi (pucolva), banán (éretten), mazsola, aszalt szilva, füge, avokádó (pucolva, mag nélkül), ribizli (keveset, mert gyomorpanaszokat okozhat)
Olajos magokból csak módjával, mert nagyon hízlaló (só nélkül): kókusz, mogyoró, földimogyoró (csak pörkölt), dió, kesudió, pisztácia
Főtt tészta, főtt rizs, száraz kenyér.
Havonta kaphatnak póréhagymát, vöröshagymát, lilahagymát, fokhagymát.
TILOS: mandula, almamag, őszibarackmag, citrusfélék (narancs, mandarin, grapefruit...), narancslé, mangó, bab, lencse, káposzta félék, kelbimbó, karalábé, karfiol, krumpli, kávé, tea, kefir, feketebors, szerecsendió, nyers tészta, puha kenyér, mogyoróvaj, sóska, szója, virsli, kolbász, felvágottak, penészes sajtok
A lakhelye:
A patkányok nagyon szeretnek mászkálni a ketrec oldalán.Éppen ezért fontos,hogy nagy,magas ketrecet vegyünk és sűrűn rácsozottat.A legjobb egy 90 cm magas,60 cm széles és 100 cm hosszú.Ennél csak nagyobb legyen!Mindig úgy tervezzünk,hogy legalább két patkánynak legyen hely a ketrecben,mivel társas állatok.Szénára nincs szükségük!Az itatójuk legyen legalább 200 ml-es,ebben naponta cserélni kell a vizet!Kell két tálka is,egy a száraz és egy a nedves tápláléknak.
Az egér:
Eredeti hazája Ázsia, ahonnan Európa egészébe szétterjedt, kivéve néhány szigetet és ember által nem lakott vidéket. Vadon élő populációi is vannak, főként mezőgazdasági területeken. Évszázadok óta szinte mindenütt jelen van, ahol ember él, de nem mindig fogadták őket kitörő lelkesedéssel. Az ok, hogy miért volt képes a vadon élő egér megnyerni az emberek szívét mint társállat, kétségkívül ezen kis állatok kiváló tanulóképességében, intelligenciájában, szaporodóképességében és alkalmazkodó képességében keresendő. A házi egér nem csak fehér, hanem sokféle színű lehet. Tenyésztése már XIX. századi Angliában elterjedt hobbi volt, egész klubok foglalkoztak vele, kiállításokon mutatták be az újabb és újabb változatokat. Előnye, hogy kis helyen elfér, viszont hátránya, hogy vizelete eléggé szúrós szagú. Sokan tenyésztik takarmányállatként kígyók vagy egyéb ragadozó kedvencek számára.
Jellegzetes egérszaga van. A háziegér nesztelen szalad, ügyesen kúszik még a falon is. Hangja cincegő, fogságban megszelídül. Otthon tartott egereinknél oda kell figyelni arra, hogy amennyiben nem szeretnénk nevelőszülei lenni egy halom egérgyereknek, akkor csak egynemű példányokat tartsunk együtt. Farka olyan hosszú, mint a feje és a törzse együtt. A farkán 180 gyűrű található. Testhossza: 75-110 mm, testsúlya eléri a 28grammot. Mellső lábain 4, a hátsókon 5 ujj van.
Tartása:
Célszerű nagy teret adni nekik. Mivel kolóniákban élnek, ezért egy egeret ne tartsunk, legyen társa. Inkább egynemű párost választunk, mert nagyon szaporák és a különnemű pár hamar ellephet minket rengeteg kicsivel. Élelmet is rakjunk eléjük bőven. A kukoricát nagyon szeretik, de lehet nekik adni napraforgómagot, búzát, diót, mogyorót, sajtot...stb. A helyüket hetente takarítsuk. Elég hamar megszelídülnek, az ember tenyerébe hamar bele tudnak szokni. Ha sokat foglalkozunk velük, akár a padlóra is kivehetjük őket, nem szaladnak el, hanem a gazdájuk közelében keresgélik a búvóhelyet. Szagról jobban ismernek, látásuk elég rossz. A legjobb a terrárium, minimum egy 30X30 alapterületű amit kényelmesen be lehet rendezni, tetejére mindenképp kell tető. A helyükön minenképp legyen kis búvóhely, pl.: kis üreges fadarab, házikó amit telerakhatnak forgáccsal. Ha jól gondozzuk őket nagyon barátságos kis háziállatok lehetnek belőlük. Olyan helyre kell tenni, ahol maximum csak a reggeli órákban éri nap, mert különben a terrárium nagyon felmelegszik, és hamar befülled a levegő benne. A terrárium aljára forgácsot tegyünk, és gondoskodjuk egy kisházikóról, egy futókerékről és az egyéb játékokról is.
Etetés-itatás:
Szeretik, sőt imádják a vizet, különösen, ha friss. Az önitató előnye, hogy nem tudják teledobálni a vizet ennivalóval, forgáccsal. Szinte valamennyi gyümölcsöt, zöldséget szívesen fogyasztják, illetve kapjanak rágcsálóeleséget (magkeveréket) is.
Szaporodása:
Az ivarérettséget 6 hetes korban éri el. A párzási időszak egész évben van. A vemhesség ideje 18-24 napig tart, ennek végén a nőstény 8-15 utódot hoz a világra. Utódai 13 napig vakok és 8 napig csupaszok. 28 napos korukra elválasztódnak, és ezt követően 6 hét alatt ivaréretté válnak. Évente akár tízszer is fialhat. Életkoruk változó 1-4 év, de a maximális életkort 7 évben jelölik meg. rendkívül szapora, 6 hetenként 8-10 utódot képes produkálni egy egérpár.
A hosszú válaszadónak a válaszát annyiból javítanám, hogy a hörcsögökkel kapcsolatosan a ketrec méret:
Aranyhörcsögnek legalább 70 cm hosszú 45 cm széles otthonra van szüksége, ennél ne legyen kisebb!! Amit a válaszadó írt, az irtó kicsi aranyhörinek a 40X30-as, az nem való aranyhörinek semmi esetre se!
Üdv.: Egy tapasztalt aranyhöri tartó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!