Kisemlős vásárlása, tartása? Melyik fajt válasszam, és milyen fajtát? Tapasztalatok? Jó tenyésztők?
Sok kérdésem lenne, haladjunk sorban:
1. Az első és legfontosabb, hogy, ha a közeljövőben érkezne a családunkba egy kutya (eddig sajnos nem volt rá lehetőség, de most már tudunk venni kutyát), akkor is szerezhetnék egy kisállatot, el tudnám látni, lenne rá időm egy kiállítási- és sportkutya (és az iskola) mellett? Iszonyúan szertnék egy apró szőrös barátot is, és minden szabadidőmet az állataimra áldoznám, a szüleim, a testvéreim is segítenek, amiben kell, ezen nem múlik.
2. Ha úgy gondoljátok, hogy beszerezhetek egy törpöt, akkor szerintetek melyik fajt válasszam, és milyen fajtát? A tengerimalacokat különösen kedvelem, de bármilyen más kisemlőst el tudnék képzelni magam mellé. A patkányoké a szívem egyik csücske, egy kis "csatornatöltelék" vásárlásába viszont nem mennének bele anyáék, szomorú, de annyi más emberhez hasonlóan ők is lebecsülik ezeket az okos, aranyos teremtményeket. Leírok egy-két dolgot magamról, az "igényeimről", hogy tudjatok mi alapján ajánlani fajokat/fajtákat:
-tizenhárom éves vagyok, nyolcadik osztályba járok
-imádom az állatokat, legyen az bármekkora, bármilyen
-sportos lány vagyok, a mozgalmas, izgalmas dolgokat szeretem, egy bizonyos értelemben aktív társat szeretnék, akit lehet tanítani klikker módszerrel (természetesen játékos, a fajának, fajtájának megfelelő trükkökre, feladatokra, szellemi és fizikai lefárasztás céljából), aki inkább nappali
-olyan szőrmók kéne, aki egyedül, "rokonok" is jól érzi magát
-és olyan, aki minél tovább él
4. Tudtok mondani jó, megbízható tenyészeteket, amelyek lehetőleg a Dunántúlon vannak? (Ha ajánlotok egy fajtát, légyszíves írjatok hozzá tenyészeteket)
5. Mondanátok számomra hasznos tanácsokat, tippeket, rágcsálók tartásáról, vásárlásáról? Saját tapasztalatok is jöhetnek.
6. Esetleg ilyen témájú könyveket ismertek?
7. Nektek milyen kisemlősötök van? Mesélnétek róla?
Ne haragudjatok a hosszú szövegért, a sok, néha értelmetlen kérdésért, még nem vagyok jártas a rágcsálók köreiben, de tanulok!:) Köszönök minden választ!
én legelőször azt mondanám, hogy foglalkozz a kutyával. hihetetlenül sok dolgot lehet vele csinálni, és igényli is.
de ha annyira ragaszkodsz egy kisemlőshöz, szerintem vegyél hörcsögöt, degukat, mongol futóegereket, ilyesmit. amiket fel tudsz rakni valahova. mert akármilyen nyugis a kutya, azért bökné a csőrét, hogy ott van a földön egy másik állat.
nekem nyuszim van. nagyon jó kis állat. de a legjobb neki, ha egész nap nyitva van a ketrece, és bármikor kijöhet. kutya mellett ez nem nagyon valósítható meg. ugyanez van a tengerimalaccal, csincsillával is.
Igen tarthatsz kisemlőst:)!Én leírok mindent amit tudnod kell(kisállat specialista vagyok)!:
A tengerimalac:
elhelyezés,szállítás:
Tengerimalac tartás - A lakhely:
A tartási hely kialakításánál nagyon fontos szempont, hogy huzatmentes, száraz és jól szellőző legyen. Figyelni kell arra, hogy a helyük világos legyen (a tengerimalac szervezete a napfény hatására termeli az elengedhetetlenül fontos D-vitamint) és nyáron ne tűzze a nap (a hőguta elkerülése érdekében). Az optimális tartási hőmérsékletük 22 és 28 fok között található.
Lehetőség szerint - amennyiben nem tud leesni vagy felborulni róla - érdemes 10-20 cm-rel a padló fölött elhelyezni a ketrecüket, állvány vagy polc segítségével. A fűtőtest közelségét, illetve a légkondicionáló berendezés által keltett, a ketrecre irányuló légmozgást kerülni kell tengerimalacaink egészsége érdekében. Pár dekoratív növénnyel és egy kis kreativitással természetközeli sarkot is varázsolhatuk számukra otthonunkban.
Állandó, kinti tartásuk az éghajlati viszonyainkat figyelembe véve nem lehetséges. Megfelelő hőmérséklet esetén (nem hidegben és nem kánikulában) tavasszal, nyáron és kora ősszel állandó felügyelet mellett nyugodtan kivihetjük a nem harmatos, "tiszta" (kipufogógáz- és állati vizelet-mentes) fűre legelészni tengerimalacainkat: így edződik az immunrendszerük, a játék és felderítés közben elfogyasztott fű pedig jótékony szerepet tölt be a táplálkozásukban.
Tipp: Nyáron figyeljünk arra, hogy a kinnt legelő tengerimalacaink számára legyen mindig egy árnyékos rész, ahová a napsütés elől behúzódhatnak. Ezt akár egy esernyő vagy egy napernyő segítségével meg tudjuk valósítani.
Fontos még ilyenkor a megfelelő folyadék-utánpótlás, amelyet kihelyezett itatók segítségével tudunk elérni.
Ketrec vagy terrárium?:
Régebben a terráriumban (vagy akváriumban) tartásnál nem a "helyesség" volt az irányadó, hanem a lehetőség - ekkor még nem terjedtek el a kisállatok számára sokkal alkalmasabb ketrecek. A terrárium szinte egyetlen előnye, hogy az alom nem szóródik ki a szobában, bár ez akár egy ketrec esetében is megvalósítható lenne egy kívülről felszerelt plussz fólia, ruhaanyag vagy plexi segítségével. A hátrányai közé sorolható a rossz szellőzés és a lassú légcsere. Emiatt és a nem gyakori takarítás miatt keletkezett ammóniagőz egészségkárosodást is okozhat kedvencünknél.
Vásárolhatunk új ketrecet állatkereskedésben, webáruházban, vagy használtan az interneten, vannak általános és jó minőségűek - hogy pontosan milyen ketrecet választunk, ezt szinte csak a pénztárcánk dönti el. A ketrecek előnye a könnyű összeszerelés és szétszedés, a könnyű szállíthatóság és a kiváló szellőzés. Takarításuk egy kisseprű és egy szemetes lapát segítségével egyszerű feladat. A rácsrészük könnyen leválasztható a műanyag aljról, melyet kinti legelészés esetén malacaink fölé helyezhetünk, megelőzve a szökésüket. :-)
Fontos kérdés még az, hogy a ketrec alapterületete megfeleljen tengerimalacaink tartási igényeinek. Két tengerimalac esetében legalább 100 cm hosszúságú (ehhez általában 45-50 cm szélesség és 35-50 cm magasság jár együtt) ketrec szükséges. Léteznek gyárilag etetővel, itatóval és bújókával vagy galériával felszerelt ketrecek, de természetesen magunk is berendezhetjük felszerelés nélkül vásárolt ketrecünket. A kereskedelemben kapható ketrecek általában plussz szinttel (galériával) is bővíthetőek, így növelhetjük kedvenceink életterét.
Nem alkalmas kartondoboz vagy faláda tengerimalacok tartására, az előbbi a fényt nem, de nedvességet átereszti, illetve könnyen kirághatja magát belőle, az utóbbi nehezen tisztítható, a vizeletet könnyen magába szívja és egy kiálló szálka könnyen sérülést okozhat.
Tipp: Tengerimalacaink ketrecének tartozékai esetében a műanyaggal ellentétben az optimális választás etetőtálból a kerámia, mivel ezt nehezen tudják feldönteni; a bújóka esetében a fa vagy szalma alapanyagú, így az esetleges megrágcsálás esetén sem kerül műanyag a szervezetükbe. Itató esetén a vékonyabb csőrű vagy "szelepes" megoldás a legjobb, a felszerelt ketrecekhez általában vastagabb csőrű, inkább nyulak itatására szolgáló itató a tartozék.
Ezek alapján jobb választás, ha egy felszerelés nélküli ketrecet vásárolunk és az ehhez szükséges berendezési tárgyakat külön választjuk ki.
Szállítás:
Amikor a tengerimalacot elhozzunk a tenyészetből, állatorvoshoz vagy nyaralni visszük, felmerül a kérdés, az utazás során mi a legjobb elhelyezési mód tengerimalacaink számára. A legkézenfekvőbb megoldás - ha csak egy utat tervezünk - egy sima kartondoboz, megoldott szellőzéssel (az oldalán és tetején vágott lyukakkal) és alomanyaggal kibélelve, de ne felejtsük el, hogy a hosszabb út során a papír könnyen átázik.
A másik megoldás az erre a helyzetre kifejlesztett műanyag szállítóbox, ami egyrészt a könnyebb szállításhoz érdekében fülekkel és szellőzéshez szükséges lyukakkal van ellátva, másrészt a kialakítása miatt könnyen átereszti a fényt, az anyaga miatt pedig nem engedi át a nedvességet. Szállításkor célszerű egy kevés forgácsot a box aljába tenni, azért csak keveset, mert több forgács esetén befúrják magukat a forgács alá, így könnyen forgácsdarabok mehetnek tengerimalacaink szemébe. Emiatt a forgács helyett akár papír törtőkendőt vagy törülközőt is használhatunk. Érdemes még szénát és pár szelet lédús zöldséget vagy gyümölcsöt is betenni kedvenceinknek, hogy az utazás során egy kis falatozással múlathassák az időt.
Utazás esetén fontos szempont az éppen aktuális hőmérséklet. 15 fok alatt gondoskodnunk kell malacaink melegen tartásáról, 28 fok felett pedig a hűtésükről. Hűvös időben malackáinkat gondosan "csomagoljuk" törülközőbe. Nyáron a meleg jelent veszélyt - ebben az időben a box oldalára szerelt plussz itató és a tengerimalacaink számára elhelyezett lédús zöldség és gyümölcs szükséges. Amikor kocsival szállítjuk a malacokat, a hőguta elkerülése érdekében vegyük észre, ha süti a szállítóboxot a Nap és tegyük át egy másik helyre. A légkondi bekapcsolása az utastér lehűtésére jó megoldás, de figyeljünk a hőmérsékletre (ne legyen túl hűvös a kinti hőmérséklethez képest) és arra, hogy ne érje huzat a tengerimalacokat.
Tipp: Télen a törülközőbe csomagolás mellett egy meleg vizes palac használata szinte kötelező: erre egy sima, fél literes műanyag palack kézmeleg, nem forró vízzel feltöltve tökéletes. Biztonságosabb, ha a palackot a boxba történő elhelyezéskor egy külön rongyba csavarjuk.
A tengerimalac:
etetés,itatás:
Ivóvíz:
Tévhit: a tengerimalacoknak nincs szüksége ivóvízre, a folyadékot zöldségekből, gyümölcsökből vonják ki.
A tengerimalacoknak szükségük van ivóvízre, ezért mindig legyen előttük! Napi ivóvíz szükségletük 40-100 ml. A tengerimalacok ivóvíz-ellátásának legjobb eszköze az önitató: a sima vizes tálkával szemben ebbe nem piszkíthatnak bele, és könnyen tudják használni. A vizet naponta kell cserélni, mert a vízben napfény hatására rögtön elkezdenek szaporodni a baktériumok, és az állott víz hasmenést és egyéb betegségeket okozhat.
Tipp: Ha a tengerimalac az itatót nem tudja használni, kenjük be az itató csőrét uborkával, ezt a malacka elkezdi nyalogatni, és rájön, hogy működik.
Önitatóból a manapság elterjedt fémcsőrű, golyós itatók helyett érdemes kisebb átmérőjű, szelepes itatót keresni (pl. Bibber 400, Sippy Medium), mert kisebb az átmérője, és így a fiatal állatok könnyebben tudnak inni belőle.
Táp:
A malackák természetes környezetükben egész napjukat fű rágcsálásával és ennivaló keresésével töltik. Ahhoz, hogy malacaink megkapják a szükséges mennyiségű kalóriát, elengedhetetlen a táppal való mindennapos etetés.
A boltokban rengeteg fajta táppal találkozhatunk, ezért nehéz lehet a választás. A malackákat csak tengerimalacoknak való táppal etessük! A madaraknak való magkeverék emésztési gondokat, gyulladást és halált is okozhat. A nyúltápok - bár hasonlítanak a tengerimalac tápokra - gyógyszerezettek, ezért tönkreteszik a tengerimalacok immunrendszerét. Minden rágcsálófajnak speciális az emésztőrendszere, ezért a nekik megfelelő táplálékkal etessük őket!
Tengerimalactápból a C-vitaminnal dúsított pellet formát ajánlunk. Bármilyen tápot választunk, ne legyen benne kukorica, napraforgó és mesterségesen színezett falatkák. A tápból nagy energiatartalma miatt nem szabad túl sokat adni, mert elhízáshoz, emiatt hosszabb távon betegségekhez vezethet. Napi adag: 1-2 evőkanál, 25-35 gramm. A tápokban található C-vitamin gyorsan (kb. 90 nap alatt) lebomlik, ezért minél frissebb gyártásút érdemes venni, és csak annyit, amennyi 1-2 hónap alatt elfogy.
A malacok emésztőrendszere érzékeny és megviseli minden változás. Új tápra fokozatosan kell őket átszoktatni, a régit és az újat fele-fele arányban keverni, majd csökkenteni a régi adagját. Nem baj, ha az újat 1-2 napig otthagyja, előbb utóbb megkóstolja és el fog fogyni. Tengerimalac vásárlása esetén érdemes kérni a tápjából néhány napra valót és azt keverni az általunk vásárolttal, hogy kevesebb stressz érje az új helyen.
Naponta adjunk friss tápot, mert a malackák falánkak és egyszerre túl sokat ehetnek, ami elhízásos betegségekhez vezethet. A tápot fénytől elzárva, lehetőleg hűvös helyen tároljuk (így lassabban bomlik benne a C-vitamin), és ügyeljünk arra, hogy etetésnél ne érje víz (az etetőtál és itató ne legyen közel egymáshoz), mert akkor gyorsan megromlik.
Tipp: A tápot érdemes naponta egyszer vagy kétszer, azonos időben adni. A malackák megszokják ezt a rendet, nem könyörögnek elemózsiáért és viselkedésükre is pozitívan hat (éjszaka kevésbé lesznek aktívak).
Az etetőtál lehetőleg nehezebb (kerámia) legyen, amit nem tud felborítani és megrágni. A kiborult táp beszennyeződhet, így a tengerimalacok nem fogják megenni. Ha a tápot mindig ugyanazzal az eszközzel (kanállal, műanyag pohárkával) adjuk, biztosan mindig azonos lesz a mennyiség.
A széna:
A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálkozásában, alaptápláléknak számít. Egyensúlyban tartja az emésztést és koptatja a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármely órájában hozzájusson.
Tévhit: a száraz kenyér/keksz megfelelő fogkoptató. Sose adjunk malackánknak száraz kenyeret vagy kekszet, mert a benne levő élesztő és keményítő káros az emésztésnek.
Megfelelő fogkoptató a széna. A jó szénában sok a zöld szál, illatos és nem poros. Ne legyen benne szúrós szál, mert megsértheti az állatok szemét, gyomrát, talpát. Ne érje nedvesség, mert könnyen bepenészedik. A szalma nem helyettesítheti, mert kevés az energiatartalma, túl száraz és szúrós. A széna nemcsak táplálék, hanem növeli a malacok védettségérzetét és mentálisan fejleszti őket.
A szénát tavasztól kora őszig helyettesíthetjük friss fűvel. A zöld fűnek kevesebb a tápanyagtartalma, mint a szénának, de tartalmaz C-vitamint, emellett a zöld növényi rostok bevitele segíti az emésztést. Sose szedjük út mellől, vagy parkból, ahol bármilyen szennyeződés lehet rajta! Érdemes vízzel lemosni, majd egy pár óráig szárítani, a malackák imádni fogják.
Tipp: A szénát is naponta 1-szer vagy 2-szer azonos időben, a táppal együtt érdemes adni, mindig annyit, amennyit 1 nap megeszik a malac. A szénatartó mellett a ketrecbe is kell egy keveset tenni, más-más helyre, hogy a malacka keresgélje és belemászhasson, ez növeli a biztonságérzetét és játékosságát.
Zöldség, gyümölcs és C-vitamin:
A tengerimalacoknak egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen a C-vitamin. A tengerimalac azon kevés emlősök körébe tartozik, amelyek képtelenek előállítani szervezetükben a C-vitamint, mert hiányzik hozzá az ún. "L-gulonakton oxidáz enzim". Emellett természetes környezetükben naponta füvet rágcsálnak, ami C-vitamin tartalmaz, ezért mesterséges környezetükben is biztosítani kell a napi C-vitamin szükségletüket. Kis méretükhöz képest napi C-vitamin igényük meglehetősen magas, egy fejlődésben levő tengerimalac napi igénye 40 mg, felnőtteknél 20 mg.
A tengerimalacok számára készült tápok tartalmaznak C-vitamin, de ez nem elegendő, mert a bennük levő ún. hőkezelt C-vitamin kb. 90 nap alatt lebomlik, fény- és hőérzékeny, ezért a bomlás a tárolási körülményektől is függ. Kedvenceink számára megfelelő mennyiségű vitamint a naponta adagolt zöldséggel és gyümölccsel és kiegészítő készítményekkel (pl. C-vitamin és multivitamin cseppek) tudjuk biztosítani. Tavasztól őszig a zöldségek és gyümölcsök elegendő vitamint tartalmaznak tengerimalacaink számára, de a téli időszakban, kb. novembertől márciusig kiegészítő vitaminozásra van szükség.
Tipp: C-vitamin cseppeket naponta kell a vizükbe adagolni kis mennyiségben. Multivitamint elég hetente egyszer a vizükbe cseppenteni, mert a zsírban oldódó vitaminok a májban raktározódnak el.
Jó táplálékkiegészítő termék a Béres-csepp, ami fontos nyomelemeket tartalmaz, ezt is maximum hetente egyszer ajánlott adagolni: 200 ml-be kb. 5-6 cseppet.Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük a malacok körében legkedveltebb növények C-vitamin tartalmát:
Csipkebogyó 5000 mg/kg
Piros paprika 3400 mg/kg
Narancssárga paprika 3000 mg/kg
Sárga paprika 2500 mg/kg
Petrezselyem 1750 mg/kg
Zöld paprika 1600 mg/kg
Brokkoli 1120 mg/kg
Karfiol 750 mg/kg
Kiwi 710 mg/kg
Narancs 500 mg/kg
Spenótlevél 400 mg/kg
Lóhere 400 mg/kg
Gyerekláncfű 350 mg/kg
Patiszon 300 mg/kg
Paradicsom 250 mg/kg
Sütőtök 200 mg/kg
Cékla 180 mg/kg
Banán 120 mg/kg
Alma 100 mg/kg
Kígyóuborka 100 mg/kg
Görögdinnye 80 mg/kg
Padlizsán 50 mg/kg
A következő táblázatban pedig egyéb vitaminokat tartalmazó növényeket soroltuk fel, és hogy az egyes vitaminok hiánya milyen betegségekhez vezethet:
Vitamin
Miben található?
Hiánytünetek, hiánybetegségek
A
Sárgarépa, uborka, gyermekláncfű, petrezselyem, cékla, fűfélék
Az állat gubbaszt, görcsök, bénulás, légszomj, bőrbetegségek, növekedési rendellenesség
B
Sárgarépa,gyermekláncfű, piros zöldségek, fűfélék
Szőrhullás, bélrendszeri megbetegedések, vérszegénység, bénulás, görcsök, növekedési rendellenesség
C
Elsősorban csipkebogyó, paprika, petrezselyem
Fertőzésekkel szembeni érzékenység, megfázás, belső vérzés, íngyulladás, szájsebesedés, mozgászavarok
D
Sárgarépa, széna, fűfélék
Tengerimalacoknál az angolkór ritka, inkább a D-vitamin túladagolás jellemző, mely a csontok mésztartalmának csökkenését idézi elő
E
Sárgarépa, búza
Növekedési rendellenesség, terméketlenség, magzatok elhalása az anyaméhben, egyensúlyzavarok, bénulás
H
Gabonafélék
Hámszövet ellenállása csökken, gyulladások lépnek fel
K
Kukorica, sárgarépa, fűfélék
Bélrendszeri megbetegedések, orrvérzés
P
Fűfélék, citrusfélék
A C-vitamin felszívódása és felhasználásában zavar jelentkezhet, ezért tüneteik átfedik egymást
A tengerimalacok helyes táplásukhoz szükséges naponta megfelelő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt adni.
A tengerimalacok bélrendszere érzékeny, és kis testméretük miatt is érzékenyen reagálnak a vegyszerekre. Ezért veszélyes lehet a számukra, ha nagyáruházban vásárlunk külföldi import zöldségeket, amelyeket, hogy frissek maradjanak, vegyszerekkel kezelnek: hasmenést, akár halált is okozhatnak. Legjobb megoldás piacon friss, hazai árut vásárolni.
Emellett tiltólistás zöldségek a "k" betűvel kezdődők: karalábé, karfiol, káposzta, kelbimbó stb. erősen puffasztó hatásuk miatt. Tilos salátát adni, mert a saláta rostjai nagy mennyiségben beisszák a permetezőszereket, és vízzel sem lehet belőle kimosni.
A fenti C-vitamin táblázat tartalmazza a tengerimalacok által kedvelt zöldségeket, gyümölcsöket.
A mi malackáink telente minden nap kapnak répát(4-5 karikát), céklát, almát, nyáron fehér paprikát, uborkát (1-2 karikát), görögdinnye zöld héját, paradicsomot. Nem minden nap télen sütőtököt, zöldséggyökeret, kevés narancsot, nyáron friss zöldborsót, cukkini héját, petrezselyemzöldet, kukoricacsuhéjt.
Tipp: A zöldségeket, gyümölcsöket vízzel alaposan le kell mosni, és utána szárazra törölni, mert nedvesen minden zöldség puffaszt.
A levesebb zöldségekből (pl. kígyóuborka, paradicsom) 1-2 karikánál többet nem ajánlott adni, mert puffasztanak.
A zöldségek nem hízlalnak, ezért ha kicsit jobb kondícióba akarjuk hozni a malackánkat (pl. betegség után), a zöldség- és gyümölcsadagot érdemes emelni.
A tengerimalacok szeretik az állandóságot, ezért 3-4 zöldséget lehetőleg állandóan az étrendjükön kell tartani.
A tengerimalac:
viselkedés:
Tengerimalac a háznál:
Amikor új tengerimalacainkat betesszük új lakhelyükre, valószínűleg azt fogjuk látni, hogy beszaladnak az egyik sarokba, szinte mozdulatlanná merevednek és onnan figyelnek minket. Ez teljesen normális viselkedés, mert a tengerimalacok természetes környezetükben zsákmányállatok, nagyon óvatosak és ijedősek: idegen helyen fedezéket keresnek, és mozdulatlanná merevednek, tereptárgynak szeretnének látszani. Új tengerimalacainknál ez a viselkedés 2-3 napig is eltarthat. Ez a kezdeti félénkség függ a malackák korától és természetétől is. Általában amikor nem tartózkodunk a közelükben, szép lassan felfedezik lakhelyüket, ilyenkor szoktak enni-inni is.
Másik jellemző viselkedési forma, amikor új malackákat ki akarjuk venni általában felülről közelítve, ellenállhatnak, elszaladnak, idegesen kapkodnak. Ez is teljesen normális, zsákmányállat természetükből ered: azt hiszi, egy ragadozó madár akar lecsapni rá, és próbál elmenekülni, vagy kiszabadulni a fogásból. Ez a viselkedés is néhány hét után elmúlik, amint megszokja a kezünk szagát, hangunkat, hisz hamar rájön, hogy az ennivalót tőlünk kapja, és nem akarjuk bántani. Emellett lehetőleg mindig szemből közelítsünk a malacka felé, hogy láthassa a kezünket, és így kevésbé fog félni.
A tengerimalacoknál, mint minden házi kedvencnél van egy kézhez szoktatási időszak. Ez az idő függ a malacka korától és természetétől, általában néhány héttől néhány hónapig tart. A tengerimalacok szeretik az állandóságot, ezért könnyebben szoknak hozzánk, ha bevezetünk egy napi életritmust náluk. Elsősorban az etetési időszakot kell úgy meghatározni, hogy a malacka ne szokjon hozzá a kunyeráláshoz, és ne akkor rágcsáljon, amikor aludni szeretnénk. Érdemes reggel-este enni adni nekik. Amikor napközben nem vagyunk otthon, ne hagyjuk étel, főleg széna nélkül, este pedig kb. 3 órával lefekvés előtt etessük meg, hogy megtanulja, hogy az éjszaka pihenőidőszak. Ha naponta azonos időben vesszük ki őket egy kis simogatásra vagy futkározásra, megjegyzik az időpontot, már előre lelkesen jelentkeznek.
Tipp: Új tengerimalacnak a kézhez szoktatási időszakban nem javasoljuk faház, egyéb búvóhely behelyezését, mert a malacka rögtön beszalad alá, amint benyúlunk, szélsőséges esetben nappal egyáltalán nem jön ki alóla. Tengerimalackánk beilleszkedését megkönnyíthetjük, ha lakhelye (ketrece) egyik felét 1-2 hétig letakarjuk törülközővel úgy, hogy árnyékoljon. Az árnyékos rész biztonságérzetet ad neki, és felbátorodik.
Új tengerimalackáinkat is vegyük ki ketrecből egy kis simogatásra naponta egyszer 20-30 percre, ne riasszon el az, hogy úgy tűnik, félnek, vagy nem kedvelnek minket. A tengerimalacoknak fizikai közelséggel alakul ki a kötődés a gazdi iránt, így fog megismerni minket és a simogatások által megnyugodni, szelídülni. Ezért bár kezdetben félősnek tűnik, az ölünkben néhány nap múltán fel fog oldódni (szagolgat, nyalogat, "prüntyög").
Tengerimalac és gazdi:
A tengerimalacok természete különböző, vannak, akik egész életükben félénkebbek az emberekkel, ők általában jobban szeretik az ölbe vételt és a nyugodt simogatást. Vannak akik élénkebbek, bátrabbak., ők néha képtelenek kézben megmaradni, rögtön felfedező utakra indulnak, mindent megszaglásznak, megkóstolnak.
A tengerimalacok nagyon érzékeny, szociális lények, ezért minden nap foglalkozni kell velük! Nagyon fontos, hogy simogassuk őket, ez megnyugtatja őket, és a mindennapos foglalkozástól fognak megszeretni minket. Egy tengerimalac jól érzi magát, ha berreg, érdeklődve szaglászik, nyalogatja a kezünket, halk hangokat ad ki (motyog, prüntyög).
A tengerimalacoknak van egy igen érdekes viselkedési formája: képesek szó szerint "ugrálni az örömtől". Ezt popcornozásnak hívják. A malacka egyszer csak elkezd boldogan csipogni, pattogni, ugrálni, közben képes akár 180 fokos fordulatot tenni a levegőben. Vagy elkezd nagyon gyorsan körbe-körbe futkosni, ilyenkor nekiszaladhat a másik malacnak vagy a ketrec oldalának. Nem kell aggódni emiatt, ilyenkor nagyon örülnek. A popcornozás ragadós, ha az egyik elkezdi, a másik is átveszi, emellett fiatalabb malackákra gyakrabban "rájön" ez a viselkedés. Általában egy nagy kupac széna, friss alom, vagy a napi futkározás is kiválthatja ezt az állapotot.
A tengerimalacoknak, mint minden rágcsálónak, nagy a mozgásigénye, a ketrec területe önmagában nem elég nekik. Ezért ha jó gazdik szeretnénk lenni, vegyük ki malackánkat lehetőleg minden nap egy kis futkározásra. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen semmi a közelben, amit megrághat, különösen szobanövény vagy elektromos vezeték! Épp ezért felügyelet nélkül soha ne engedjük ki őket!
A mozgásterük legyen jól körülhatárolt, mert ha valamitől váratlanul megijednek, nagyon gyorsan képesek az ágy alá vagy szekrény mögé beszaladni, kijönni viszont nem akarnak majd :). Általában fél-egy óra mászkálás elég nekik, utána egyszerűen visszapakolhatjuk őket ketrecükbe. Ha levesszük a ketrec rácsát a malackák nagyon ügyesen megtanulnak ki-be közlekedni, ugyanis képesek átugrani a tálca magasságát (18-20 cm-t), lehet nekik lépcsőt is barkácsolni.
A tengerimalacok akkor szeretnek igazán felfedező utat tenni, ha van mit felfedezniük: egy kis marék széna, egy-két szelet gyümölcs vagy egyéb jutalomfalat.
Tengerimalacoknak nem könnyű játékkal kedveskedni. Nem szabad nekik futókereket vásárolni, mert ha még meg is próbálják használni, a gerincük nem alkalmas rá, és megsérülhetnek. A tengerimalacok szeretnek mászkálni, ugrálni. Épp ezért ha ház helyett galériát teszünk a ketrecbe a tálca magasságában, csinálunk nekik lépcsőt, nagyon fogják élvezni. Tehetünk be dobozt vagy műanyag csövet, amibe belemászhatnak, lökdöshetnek.
Tipp: A tengerimalacok anyagcseréje gyors, általában félóránként, bogyóznak és pisilnek, és inkább ne álmodozzunk arról, hogy szobatisztaságra szoktathatjuk őket. Ezért ha kivesszük őket, érdemes egy másra nem használatos nagy törölközőt, plédet vagy fleece-t alájuk tenni, amit nem gond, ha összepiszkítanak.
Egy malac nem malac - Kisfiút vagy kislányt?:
A tengerimalacok természetes környezetükben csoportosan élnek, általában 8-10 nőstény egy hím vezetésével. Ezért nagyon szociális, közösségi lények, soha ne tartsuk őket egyedül!
Az egyedül tartott állatok - bár a gazdiknak úgy tűnik, jól vannak - unatkoznak, gyakran magányukban rágják a rácsot vagy a saját szőrzetüket, általában nem fejlődnek olyan gyorsan, mint párban vagy csoportban tartott társai. Egy hosszú ideig társ nélkül tartott tengerimalac később, ha mégis társaságba kerül, már csak igen nehezen barátkozik össze fajtársaival, könnyen elfelejtheti az általános kommunikáció alapjait. Emiatt ha az első időkben valamilyen oknál fogva csak egy tengerimalac tartása lehetséges, társat minél előbb, de legkésőbb 1 éven belül kell beszerezni. A párban tartás további előnye, hogy például a tengermalac ellesheti társa táplálkozási szokásait, tehát olyan dolgokat is megesznek, amit egyedül tartva nem ennének meg, vagy például megtanulhatja társától az itató használatát is.
Nem ajánljuk különböző nemű malackák együtt tartását, ha a hím nincs ivartalanítva, mert a vemhesség kockázatos, megviseli a nőstény szervezetét, emiatt rövidebb életű lenne. Emellett a kis tengerimalacok kifejletten jönnek a világra (teljesen szőrösen, látnak és 1 naposan már tudnak szaladni), ezért a tengerimalacok nehezebben szülnek más rágcsálónál (nyúlnál, hörcsögnél). Két különböző nemű tengerimalac tartásánál a hímet idővel (1 hónappal a szülés előtt) a vemhes nősténytől el kellene választani, azonban továbbra is érzi a nőstény szagát, emiatt kissé őrült állapotban rágja a rácsot, a nőstény mellett akar lenni. Ilyenkor a szoptatás (1 hónap) és a pihenőidő (2,5 hónap) alatt a hím malac nem kerülhetne újra a nőstényhez, tehát fél éves ciklusban gondolkodva 1,5 hónapot lehet a nősténnyel, 4,5 hónapot egyedül. Így tehát a társas tartás nem valósulna meg.
Úgy vélem, egy gazdi kötelessége a lehető legjobb körülményeket biztosítani kedvence számára, ezért hobbitartóknak nem ajánljuk, hogy pároztassák malackáikat, bízzák ezt a tenyésztőkre, ahol a pároztatás és szülés ellenőrzött keretek közt folyik.
Ideális eset, ha legalább 2 malackát tartunk:
- legalább 2 lányt;
- 1 ivartalanított fiút és 1 vagy 2 lányt;
- 2 ivartalanított fiút;
- 1 felnőtt hím mellé veszünk 1 egy hónapos kisfiút.
A fentiek figyelembe vételével bátran ajánljuk mind a hím párok, mind a nőstény párok tartását.
Tipp: Két hím tartásánál ajánlott egy (7 hónaposnál) idősebb és egy (1-1,5 hónapos) kismalac vásárlása. Ekkor az idősebb malac pedig a kapcsolat elejétől fogva domináns lesz, a kicsit nem tekinti vetélytársnak és ez általában nem is változik, tehát elkerülhetőek a későbbi dominancia-harcok.
Tengerimalacok egymás között:
A tengerimalacoknál mindig van rangsor. Természetes környezetükben a hím a "főnök", de ha csak lányokat tartunk együtt, a legerősebb lesz a vezető. A "főnök" eszik általában először, néha emelgeti a fejét a többek előtt, néha egy kis "körbeberregéssel" vagy fogkocogtatással rendet tesz, főleg ha 3 malac van együtt. Amíg nem okoznak sebet egymásnak, ez teljesen természetes. A malackák nemcsak a gazdi iránt tudják kifejezni a szeretetüket, egymás iránt is. Pl. összebújnak, nyalogatják a másik fülét, szemét. A szeretgetés mellett az is előfordul, hogy odakapnak egymásnak. Amíg ezzel együtt a nyalogatják egymást, együtt esznek, ez is természetes, a nagyobb malacok megnevelik a kisebbet, ez is a szocializáció része.
A lány malacok kb. 17 naponta ovulálnak. Főleg kifejlett malacoknál figyelhető meg, hogy ilyenkor berregnek egymásra, próbálnak rámászni a másik malacra: "kelletik magukat". Dominánsabb malacka ilyenkor kattogtatja a fogát, kissé idegesen viselkedik a társával. Nem kell őket szétválasztani, ha nem próbálja megharapni, megkarmolni a másikat, ez elég ritkán fordul elő.
Tipp: Állatkereskedésből vásárolt malackáknál mindig nézzük meg a malackák nemét, nehogy véletlenül két különböző neműt vásároljunk, ugyanis az eladó nem biztos, hogy jól állapítja meg a malackák nemét.
A tengerimalacok 3-5 hetes korban válnak ivaréretté. Ez a kisfiúknál figyelhető meg jobban, mert elkezdik berregve riszálni magukat, szagolgatják a lányok fenekét és megpróbálnak rájuk mászni. Ha kölyök malacoknál ilyesmit tapasztalunk, válasszuk szét őket, mert a lány malacok ennyire fiatalon is befedeződhetnek, de ilyen fiatalon a vemhesség valószínűleg a malacka életébe kerül.
Ha kettőnél több malackát tartunk együtt, jutalomfalatot, zöldséget érdemes először a "főnök" malacnak adni, mert ha nem így teszünk, megzavarhatjuk a rangsort és veszekedés törhet ki.
A tengerimalac:
ápolás,gondozás:
A lakhely:
Ha sikerült kiválasztanunk malackánk számára a megfelelő lakhelyet, a következő kérdés, hogy milyen almozó anyagot szórjunk alá. A választék elég széles: kapható forgács és csutka alom, rengeteg kiszerelésekben és márkákban. Egy biztos: rendszeres takarítással bármelyik almozó anyag esetén megelőzhetők a kellemetlen szagok, és a különböző kórokozók megtelepedése. (A tengerimalac nem büdös!!! Ezt csak azok mondják, akik nem takarítják a malacokat rendesen, vagy nincs tengerimalacuk!)
A malaclak takarítása azért nagyon fontos, mert a vizelet és az ürülék bomlásából ammónia kerül a malacok életterébe. Mivel ez a gáz nehezebb, mint a levegő a terrárium, illetve a ketrec aljában reked. Ha az állat túl hosszú időt tölt ebben a térben, tüdeje és légutai is súlyosan károsodhatnak.
Hogy milyen gyakran cseréljünk az természetesen a malackák számától és az alapterület nagyságától függ. Viszonyítás végett: a 100x50 cm-es ketrecben lakó két malacka alatt elegendő négynaponta kicserélni a forgácsot. Ha a takarításhoz vegyszert használunk, a lemosott felületet többször öblítsük át forró vízzel! Rendszeres takarítás esetén azonban vegyszer nélkül, tiszta forró víz és dörzsszivacs segítségével is elérhetjük a kívánt eredményt. A tisztítás után hagyjuk kiszáradni a ketrec vagy a terrárium alját, mert a belerakott forgács vagy almozó anyag hamar felszívja a nedvességet, ami nem tesz jót kedvencünknek.
Az ápolt tengerimalac:
Nemcsak állatkánk lakhelyének, hanem magának az állatkának a tisztaságára is ügyelnünk kell. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy melyek az alapvető higiéniás elvárások a tengerimalacokkal szemben.
A fogazat
A fogak esetében a metsző- és az őrlőfogakat kell szemügyre vennünk. Ha kedvencünk megfelelő mennyiségű szénát fogyaszt a nap során elkerülhető, hogy fogai túlnőjenek. Ha a metszőfogai lesznek hosszabbak a kelleténél, egy csipesszel (gyakorlatlanabbak esetében orvosi segítséggel) lehetőség van azok fájdalommentes megrövidítésére. Az őrlőfogak összenövése már komolyabb problémát jelent. Ilyen esetekben gyakran már nem lehet segíteni az állatokon.A szájszeglet
A fogak vizsgálatakor ne tévesszük szem elől az ajkak állapotának ellenőrzését. A tengerimalac ajkának szélén megjelenő lerakódás lehet elsősorban az A és C-vitamin hiányában kialakuló szájsebesedés jele. Másrészt utalhat savval vagy peszticidekkel szembeni túlérzékenységre is, mely anyagokkal a malac a növényfélék fogyasztásakor találkozhat. Mindkét esetben gyógykenőccsel való kezelés jelenti a megoldást.
Szemek
Ha a szem sarkában vagy szélén csípaszerű lerakódást észlelünk, az többnyire valamilyen általában megfázásos betegség előjele. Mártsunk egy fülpiszkálót patikában kapható borsavoldatba, és apró finom mozdulatokkal távolítsuk el a szennyeződést! Ha a csípásodás visszatér, feltétlenül keressük fel az állatorvost!Az orr
A tengerimalacok orra alapállapotban száraz és tiszta. Ha váladék ürül belőle, sürgősen keressük fel az állatorvost! Az egyéb szennyeződéseket egy langyos vízbe mártott vattadarabbal könnyedén eltávolíthatjuk.
A fülek
A fülek tisztán tartásával megelőzhetjük a gyulladások kialakulását, illetve a paraziták megtelepedését. A tisztítás langyos vízbe vagy babaolajba mártott vattadarabbal történhet.
A karmok
Természetes körülmények között a tengerimalac karmai (pl. a köveken) folyamatosan kopnak. A forgácson ez nem történik meg, így nekünk kell gondoskodni a karmok levágásáról. Ha az állat karma túlnő, jobb esetben karomrágáshoz vezethet, rosszabb esetben akadályozhatja az állatot a szabad mozgásban.
A karomvágás eleinte nem tűnik egyszerűnek, főleg ha a malackánk körme fekete. Vigyáznunk kell, hogy bele ne vágjunk a karom vérerekkel sűrűn átszőtt részébe. Rózsaszín lábujjak esetében fény felé tartva ez jól látszik. Ha véletlenül mellényúlnánk, és vérezni kezdene a a malacka karma, tartsunk alkoholos vattát a vérzés helyéhez, míg az el nem áll! Ha nem vagyunk biztosak magunkban, először fordulhatunk kisállat-kozmetikushoz, de akár az állatorvost is megkérhetjük, mutassa meg a fogásokat. Ha tenyésztőtől vásároltuk kedvencünket, bizonyára ő is szívesen tart bemutatót.
A procedúrát általában két hetente szükséges elvégezni, de természetesen ezt is tengerimalaca válogatja. Ha ölbe vesszük, és érezzük, hogy nagyon "karmol", eljött az ideje a karomvágásnak. Eszköznek a biztosabb kezűek használhatnak hagyományos kisollót, de erre a célra is kapható speciális karomvágó olló.A nemiszervek
Komoly betegségeket előzhetünk meg, ha odafigyelünk a nemiszervek tisztaságára. A nőstények esetében könnyebb a dolgunk: egy nedves ruhával gyorsan megszabadíthatjuk kedvencünket a szennyeződésektől. A hímek esetében a herezacskót egy langyos vízzel megnedvesített vagy babolajba mártott vattadarabbal tisztíthatjuk meg. Ha makacsabb kosszal van dolgunk, segíthet, ha először rövid ideig meleg vízben áztatjuk a malacka heréit.
Érettebb hímekre jellemző a végbélzsák eltömődése. A probléma nehezítheti, extrémebb esetben gátolhatja a széklet ürítését. Ezért a szennyeződés eltávolítása rendkívül fontos. A kellő eredményt óvatos mozdulatokkal, meleg vizes vattadarabbal érhetjük el.
Fürdetés:
A tengerimalac jellemző viselkedése a tisztálkodás, de félévente egy fürdés mindenképpen jót tesz nekik.
A fürdetést végezhetjük bedugózott mosdókagylóban vagy egy lavórban is, amibe langyos vizet engedünk úgy, hogyha a malacot bele is engedjük teljesen, a feje semmiképpen sem ér a vízbe. Bármilyen cicasampont használhatunk fürdetésre, de ha tehetjük, vásároljunk antiallergén bolhaűző készítményt. Bedörzsöljük finoman az állatot, majd folyó vízzel alaposan kiöblítjük bundájából a habot. Ezután megtörölgetjük egy törülközővel, majd közepes fokozaton hajszárítóval szárazra szárítjuk a malackát. A fürdetés ideje alatt végig ügyeljünk rá, hogy az állat melegben legyen, és ne érje huzat!
Ha malackánk hosszúszőrű, a fürdetést kövesse egy alapos fésülködés! Hosszúszőrű tengerimalacok esetében emellett a napi-kétnapi fésülgetés elengedhetetlen. Ehhez bármelyik kisállatboltban kapható kisállatok számára kifejlesztett bontókefe. Az abesszin tengerimalacoknál és a többi rövidebb szőrű fajtánál nem jellemző a szőr csomósodása, de ettől függetlenül fésülgethetjük őket is kedvünkre.
A tengerimalac:
nemek,szaporodás:
A párosodás:
A tengerimalacok igen korán lesznek ivarérettek. Ennek ideje mindkét nem esetében körülbelül az 5. hétre tehető, de a hímeknél előfordulhat, hogy már a harmadik héten nemzőképesek. Azonban a túl korai párosodás sem a nőstényeknek, sem a hímeknek nem tesz jót.Nőstények esetében az első fedezésnek az öt- és tízhónapos kor között kell megtörténnie. Ha a nőstény túl fiatalon vemhesül, fejlődése a szülés után lelassul. A nőstények medencecsontja, amennyiben addig nem vemhesül, 1 év után összecsontosodik, elveszti rugalmasságát. Két hónapnyi terhességgel számolva, belátható ezért, hogy az első vemhesülésnek 10 hónapos kor előtt kell bekövetkeznie. Ha ez után történik, a nehéz szülés kockázata a többszörösére nő.
A nőstény tengerimalacok ivarzási ciklusa 14-18 napos. Ez azt jelenti, hogy körülbelül minden 16. napon képesek teherbe esni. Az ivarzás (oestrus) ideje alatt a nőstények viselkedése merőben megváltozik. Előfordul, hogy kurrogva udvarolnak a többi nősténynek, de nem ritka, hogy egyenesen megpróbálják meghágni azonos nemű társaikat. Az oestrus 24-48 órán tart, de ezalatt a nőstény csak 6-11 órán át engedi közel magához a hímet. A hímek vérmességétől függ, hogy a nőstény hogy viszonyul a párosodáshoz. Könnyen lehet, hogy a fedezés a nőstény fájdalmas visítása mellett történik meg. A ciklus többi napján a nőstény elutasítja a hím közeledését.
A nőstény tengerimalacok szülés után kb. 16 órával újra ovulálnak, ezért ha nem vesszük ki mellőlük a hímet, újra vemhesülhetnek. Egy újabb alom kihordása a kölykök nevelése közben megterhelő és káros az anyaállat szervezetére nézve.
A terhesség:
A terhesség alomszámtól függően kb. 69 nap. Nagyobb alomszám esetén ez az idő rövidebb, míg kisebb alomszám esetén hosszabb lehet. Az optimális alomszám körülbelül 3 kölyök. Kisebb alomszám esetén a kismalacok fejlettebben, nagyobb súllyal jönnek a világra, ezáltal nő a nehéz szülés kockázata. Ha az alomszám háromnál nagyobb, a kölykök sokkal kisebbek, gyengébbek és fejletlenebbek. Emellett ha az anyaméhet teljesen kitöltik a magzatok, szüléskor gátolják annak összehúzódását, a nőstény kevésbé erőteljesen képes csak préselni.
Nagyobb alomszám esetén a vemhes nőstény egészen körte alakúvá válik, míg kisebb alomszám esetén (1-2 kölyök) a terhesség az avatatlan szemek előtt az utolsó hétig is titokban maradhat.A terhesség megállapítása legegyszerűbben a testsúly-gyarapodás követésével történhet, ugyanis a terhesség alatt a nőstények testsúlya akár meg is kétszereződhet. A mérést nagy körültekintéssel és óvatossággal végezzük! A malacot a vállai körül megfogva emeljük fel, majd finoman nyúljunk alá, és tenyerünkben tartva egész hátsófelét emeljük ki az állatot a helyéről!A magzatok első apró mozdulatai a 42. naptól érezhetőek. Az 50. naptól ez a mozgás már gyakoribbá, erősebbé és ezáltal sokkal jobban érezhetővé válik. A terhesség utolsó hetében, kiváltképp nagyobb alomszám esetén a magzatok mozgása egyre korlátozottabbá válik, és előfordulhat, hogy tapintásra egyáltalán nem érezzük. A terhes malac pocakját mindig nagyon óvatosan vizsgálgassuk! A kismalacok mozgását jól érezhetjük, ha kezeinkkel finoman körülfonjuk a malac hasát, szükségtelen bármilyen ujjal való tapogatás vagy nyomogatás.Vemhes malacoknál a következő dolgokra kell különösen odafigyelnünk:
- Ebben az időszakban megduplázódik a nőstény tengerimalacok C-vitamin igénye, 20 mg/nap-ról 40 mg/nap mennyiségre növekszik. A szükséges C-vitamin megtalálható a tengerimalac-tápokban, de a biztonság kedvéért csöppentsük 2-3 csepp C-vitamin cseppet a terhes malac itatójába.
- Fontos ügyelnünk rá, hogy a tengerimalac ne hízzon el (ne legyen zsíros a malac) a terhessége alatt, mert ez növeli a terhességi toxaemia kialakulásának veszélyét. Kapjon sok jó minőségű szénát és/vagy füvet, melyek teltségérzetet adnak a malacoknak, de nem hízlalják őket. Kerüljük a különböző pelyhekkel való etetést (borsó, kukorica), ezek ugyanis nagyon kalóriadúsak. Kisebb az elhízás veszélye, ha a malac sokat mozog, mászkál. Hogy folyamatos mozgásra bírjuk az ellustulásra hajlamos terhes nőstényeket jó megoldás, ha a lakhely két legtávolibb pontjába helyezzük az itatójukat és tálkájukat.
Terhességi toxaemia:
A terhességnek számos kockázata van. Közülük ez a betegség a leggyakoribb. A toxaemia kialakulhat a szülés utolsó hetében vagy a szülés után pár nappal, hátterében leggyakrabban az elhízás, a nagy meleg, vagy valamilyen stresszhatás áll. Az első tünetek a levertség, az étvágyvesztés, és a csomókban álló, igénytelen szőrzet. Ezt követi a teljes apátia. Előfordul hogy a malac erősen nyáladzik, szemei teljesen beesnek, légzése erőltetté válik és gyakran acetonszagúvá válik a lehellete. Az utolsó fázisban izomgörcsök, rohamok jelentkeznek. A betegség hirtelen jelentkezik, gyors lefolyású és sajnos csak nagyon kis sikerrel gyógyítható, a betegség előrehaladtával szinte lehetetlen. A görcsök jelentkeztével megfontolandó az eutanázia...
A terhességi toxaemia mellett a terhesség során jelentkezhet vetélés és koraszülés is.
A születés:
A születés pontos időpontját néha nehéz megjósolni, máskor viszont árulkodó a nőstények "fészekrakó" magatartása. A tengerimalac-fészek általában nem a szokásos értelemben vett fészek, hanem egy kis mélyedés az alomban általában a ketrec vagy terrárium valamelyik sarkában, ahonnan a nőstény már nem nagyon mozdul el a szülés előtti órákban.
A szülés előtt a szeméremcsontok eltávolodnak egymástól, a nőstény "tágulni" kezd. A tágulás elkezdődhet egy héttel, de két órával is a szülés előtt. A szülés kezdetekor a két csont távolsága minimum 15 mm, de gyakran a 22 mm-t is meghaladja. Ez könnyen vizsgálható, ha mutató és középső ujjunkkal a malac nemiszerve mellett két oldalt kitapintjuk a két csont végét.
Egy órával a szülés előtt a nőstény idegesen fészkelődni kezd, forgolódik maga körül. Majd megindulnak az első tolófájások. Az erőlködés néha teljesen hang nélkül, gyakrabban azonban halk nyögés kíséretében történik. A szülés többnyire fél óra alatt lezajlik 3-7 perces időközökkel két kölyök között. A legtöbb nőstény a késő esti órákban ad életet kicsinyeinek.
Sajnos a születés nem mindig megy problémamentesen. Túl nagy vagy farfekvéses magzat esetén a szülés igen nehéz lehet. Baj akkor van, ha az anya 20 perc folyamatos préselés vagy 2 óra pihenésekkel megszakított erőlködés után sem tudja világrahozni az első kölyköt. Ha kinn van már a baba feje, akkor kis ügyeséggel ki lehet húzni - a lényeg, hogy akkor húzzuk a kicsit, amikor éppen összehúzódása van az anyának. De az esetek többségében szülési nehézség esetén a legjobb, amit egy hobbitartó tehet, az hogy a malaccal elrohan a legközelebbi állatorvoshoz.
Fontos: a tengerimalac nőstényekre nem jellemző, hogy megennék az újszülötteket. Előfordulhat azonban farfekvéses malackák esetén, hogy az anya szüléskor, miközben próbálja kihúzni a kölyköt fogaival, véletlenül leszakítja a kicsi egy-két lábujját, vagy az egész lábfejét.
A szülés után:
A kölykök szőrösen, nyitott szemmel, burokban születnek, melyet anyjuk tép le róluk. Ezután általában az anya mindenkit végignyalogat, majd megszüli a méhlepényeket. Minden kicsihez tartozik egy méhlepény, melyeket az anya a szülés után elfogyaszt. Fontos, hogy az anya megszülje, és lehetőleg meg is egye az összeset. A bennmaradt méhlepények vérmérgezés kialakulásához vezethetnek, elfogyasztásuk pedig hormon- és tápanyagtartalmuk miatt fontos.Ezután a csipetcsapat és az anyuka szundít egy nagyot, majd a kölykök elindulnak környezetük felfedezésére. A kismalacok már pár óra után szopni kezdenek, de emelett a második napon már a szénát, később a tápot és a zöldféléket is megkóstolják. Előfordulhat egy nehéz szülés után, hogy az anya nem foglalkozik a kölykeivel, nem akarja szoptatni őket. Mielőtt a kölykök mesterséges táplálásába fognánk, próbáljuk meg az anyát és a babákat egy kisebb dobozba tenni egy törölközővel letakarva, hogy az anya zavartalanul ismerkedhessen kicsinyeivel. Legyünk türelemmel, a kölykök születésük után úgyis csak 12 órával lesznek először éhesek.
Ha nem járunk sikerrel, és nincs a közelben egy másik szoptatós anya, aki befogadhatná a kölyköket, akkor ránk hárul a kicsik etetése. Mi ehhez az állatboltokban kapható macskatejet használunk. A tejet langyos vízzel 1:1 arányban higítjuk és az első négy napban 2-3 óránként adagoljuk egy orrcseppentő segítségével. A babák egyszerre általában egy cseppentőnyit fogyasztanak el. Ötnapos kortól elegendő őket 4 óránként etetni, és az elkövetkező egy hétben fokozmatosan elhagyhatjuk a tejet, ugyanis ekkora már javában fogyasztanak a felnőttek eledeléből. Etetéskor három dolgot sose felejtsünk el: semmi esetre sem szabad erőltetni az evést, minden etetés után törülgessük meg a kicsik száját, illetve egy kis vattadarabbal masszírozgatva hátsófelüket, ingerüljük őket széklet és vizeletürítésre.
A szülés után előfordulhat, hogy az anyamalac emlői begyulladnak: keménnyé, duzzadttá, forró válnak. Ekkor sokat segíthet, ha melegvízbe mártott vattadarabbal finoman masszírozzuk a duzzadt területet. Ha gennyessé válna a gyulladás, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz!
A másik gyakoribb kondíció az emlők sebesedése. Ez általában akkor alakul ki, amikor az anya sok kölyköt nevel, és emlői nagy igénybevételnek vannak kitéve, vagy kevés teje van és a kicsik ezért erősebben szívják. Ebben az esetben kamillateával áztatott vattával finoman töröljük le az emlőket egy héten át minden nap. A kezelést folytatva általában egy héten belül megszűnik a probléma. A kamillateás megoldás a kölykök szempontjából is biztonságos, hiszen szoptatáskor nem kerül idegen eredetű anyag a szervezetükbe.
A szülést követő napokban, de a terhesség alatt is jelentkezhetnek különböző bőrproblémák. Ezek nagy része hormonális eredetű, és magától elmúlik. A malacok általában alaposan megmosakodnak szülés után, de ha nagyon elfáradnak, ez nem történik meg, és a méhből származó folyadék rászárad a bőrére, és irritáció lép fel. A kisebesedett bőrfelületen ebben az esetben is jól beválik a kamillateás kezelés.
A tengerimalac:
betegségek,gyógymódok:
A tengerimalacot, mint minden más élőlényt is, számos betegség fenyegeti. A fertőzések és megbetegedések forrása 5 féle lehet:
1. Az állatok a betegséget elkaphatják közvetlenül egymástól cseppfertőzéssel, függetlenül attól, hogy ugyanarról az állatfajról van-e szó. Megfertőzheti egér, patkány, macska, nyúl, kutya, de akár maga az ember is.
2. Tengerimalacunk kezelésre szorul akkor is, ha élősködők támadják meg szervezetét. Ilyenek az atkák, paraziták, bolhák, tetvek, férgek vagy rovarok.
3. Egy másik nagyon fontos betegségforrás a táplálék. Ebben az esetben a betegség okozói lehetnek a nedves eleségen megtelepedő gombaspórák vagy penész, de súlyos tünetet válthat ki egy mérgezőanyagot tartalmazó vagy permetes zöldség- vagy gyümölcsféle.
4. A megbetegedések egy része nem fertőzésnek köszönhető. Ebbe a csoportba sorolhatóak a különböző allergiák, a rák, a húgy- és vesekő, a hiánybetegségek, a terhesség során felmerülő komplikációk, a szélütés, továbbá ide tartoznak a különböző sérülések, mint a csonttörés, ficam és a sebek.
5. Az ötödik csoportot a veleszületett betegségek alkotják, mint például a törpenövés, a fejlődési rendellenesség, az abnormális végtagok kialakulása vagy a fogak kifele növése.
Ha gondosan bánunk kedvencünkkel, helyesen tápláljuk és tartjuk, a legtöbb megbetegedés és sérülés elkerülhető. Ha mégis elkapna valamit malackánk, felépülésének ideje attól függ, milyen hamar jelentkeztek rajta a betegség első tünetei, és mikor kezdjük kezel(tet)ni.
Nagy előny lehet egy házipatika, ha a beteg kisállaton mihamarabb segíteni szeretnénk. Az alábbiakban felsoroljuk, hogy melyek azok az eszközök és készítmények melyek ilyen esetben segítségünkre lehetnek.
Házipatika tengerimalacoknak:
- szemcsepp (a különböző gyulladások kezelésére)
- szemkenőcs (gyulladásokra és szemsérülésekre)
- fülcsepp (gyulladásra)
- fülpiszkáló (akár a szem tisztítására is)
- hashajtó (székrekedés kezelésére)
- széntabletta (hasmenés kezelésére)
- sebkenőcs
- sebhintőpor (vérzés csillapításra) vagy sebtapasz
- gomba elleni krém
- antibiotikum / probiotikum (csak orvosi rendelvényre)
- multivitamin-készítmény (hiánybetegségek kezelésére)
- babaolaj (tisztításhoz)
- fésű, kefe
- karomvágó olló
- kisolló (szörcsomók eltávolításához).
A pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében az állatorvos felkeresése elengedhetetlenül fontos! A szakember dolgát nagyban megkönnyíti, ha pontosan beszámolunk minden rendellenességről, amelyet kedvencünkön észleltünk. A látványos tünetek mellett, fontos tájékoztatást adnunk a tengerimalac általános közérzetének és táplálkozásának változásáról (pl. kevesebbet eszik) és súlyingadozásáról.Hogy a fellépő tüneteket magunk is gyorsan felismerjük, nem árt, ha tudunk egysmást a leggyakoribb tengerimalac-betegségekről. Ebben szeretnénk segítséget nyújtani az alábbi táblázattal, amiben összefoglaltuk a legfőbb sérüléseket és betegségeket tünetekkel, gyógymódokkal és gyógyulási esélyekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!