Meghal ha megcsípik?
Tényleg meghalhat a nyúl, ha megcsípi a szúnyog? Hol lehet erre védőoltást kapni és mennyibe kerül?
Köszönöm.
Hacsak nem fertőzött volt álomkórral, vagy hasonlóval (jó, tudom, az a cecelégy -.-) akkor nem valószinű :D
Gondolj bele: a természetben a nyulakat agyoncsípik a szúnyogok, és semmi bajuk.
A Myxomatózis elleni védőoltást kora tavasszal célszerű beadatni, mielőtt a szúnyogok és más vérszívók tömegesen megjelennének.
"A myxomatosis (mixomatózis) a házinyulak egyik legveszélyesebb, gyógyíthatatlan betegsége. A kórt egy vírus idézi elő, a Leporipox nemzetségből. A betegségre Európában csak a házinyúl és annak őse, az üregi nyúl fogékony, a mezei nyúl nem betegszik meg tőle. A vírust különféle ízeltlábúak, főként szúnyogfélék terjesztik, de a fertőzött ízeltlábúak zöldtakarmánnyal is bekerülhetnek a szúnyoghálóval védett ólakba.
Egyes állományokon belül bolhák, tetvek, atkák és szúrólegyek is terjesztővé válhatnak, ezért a betegség télen is előfordulhat. Sajnos a kullancsok is átvihetik a fertőzést, így tőlük is védenünk kell a nyulakat. A vírus ugyanis a külvilágban rendkívül ellenálló, beszáradt állapotban akár fél évig is megtarthatja fertőzőképességét.
A tünetek
A betegség lappangási ideje 7-10 nap. Fertőzéskor a bőr hámrétegébe jutott vírus először helyben szaporodik, majd a környéki nyirokcsomókba jut, és ott tovább burjánzik. Ezután többnyire megduzzadnak a fülek, a szemhéjak és az orr bőre, nyálkás-gennyes kötőhártya-gyulladás és orrhurut alakul ki. Később az egész fejet ödémás duzzanatok burkolják, ún. "oroszlánfej" mutatkozik, a füleket a hatalmas kocsonyás duzzanatok lehúzzák. A végbélnyílás, a nemi szervek nyílásai környékén, esetleg a test egyéb területein is hasonló, kocsonyás duzzanatok jelenhetnek meg.
Előfordulhat az ún. noduláris/csomós alak is, amikor az előbb felsorolt helyeken csak kisebb, tömöttebb duzzanatok figyelhetők meg.
A myxomatosis vírusa valamennyi korosztályt megbetegíti és a fogékony állományokban a betegség okozta elhullás akár 100%-os is lehet. A betegség egyértelműen veszélyesebb, ha több nyulunk van, de az sincs védett helyzetben, akinek csak egy kedvence van, hiszen a szúnyogok minden állatot megtalálnak...
Vakcinával megelőzhető
Néha a megbetegedett nyulaknál csupán kötőhártya-gyulladást, orrfolyást és tüsszögést figyelhetünk meg. Biztosan csak vakcinával védhetjük meg állatainkat. A Magyarországon használt vakcina 3 hónapnál idősebb nyulakban legalább 1 évig tartó védettséget ad, tehát a védőoltást évente kell ismételni. A vakcinát csak állatorvos adhatja be. A kullancsokat és egyéb ektoparazitákat (külső élősködőket) pedig Frontline spray-vel, vagy Neo-Stomosan oldattal lehet távol tartani a nyulaktól. De a szúnyogháló felszereléséről se feledkezzünk meg!
Előfordulhat, hogy némelyik nyuszi kissé levert, kedvetlen az oltást követő pár napban: ez főleg akkor szokott előfordulni, ha a tapsifüles nem teljesen egészséges. Ezért érdemes felkészíteni kedvencünket a vakcinázásra, az oltás előtt pár héttel kezdjünk el adni neki immunerősítő cseppet szájon át. Ez erősíti az immunrendszert, csökkenti a kóros immunológiai reakciókat (allergiát). Így könnyebben túljut a szuri utáni napokon.
A myxomatosis nem gyógyítható, így mindenképpen ajánlatos beoltani a nyuszit, a vakcina ára rendelőnként változó, nagyságrendileg 2500-3000 Ft."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!